101 wskazówek dotyczących konserwacji roweru, które powinien znać każdy rowerzysta

Twój rower nie działa tylko na mocy nóg. Potrzebuje też trochę lubrykantu, dużo miłości i dobrego słuchania. Możesz nie znać wszystkich środków, których potrzebuje Twój rower, aby żyć długo, ale możesz zdobyć wystarczającą wiedzę po drodze, aby utrzymać go w doskonałym stanie i poza sklepem.

Ten zbiór przeważnie ponadczasowych porad (dopóki postęp w technologii rowerowej nie sprawi, że część z nich stanie się przestarzała) poprowadzi Cię przez rolę głównego opiekuna – tak, aby trudne sprawy pozostawić profesjonalistom.

Dobre zasady

nr 1 Nigdy nie pożyczaj narzędzi znajomym.

Nr 2 Jeśli jest gwintowany, nasmaruj go.

Nr 3 Nie można prawidłowo wyregulować roweru, który jest brudny i nie nasmarowany.

Nr 4 Doskonal sztukę zmiany mieszkania. Bez wymówek.

Nr 5 Nylonowe łyżki do opon są lepsze niż metalowe.

Nr 6 Odmierz dwukrotnie, a następnie wytnij. Dotyczy to zwłaszcza rur sterowych i zintegrowanych sztyc.

Nr 7 Demontując coś, śledź kolejność, w jakiej usuwasz części. Usuwa tajemnicę złożenia go z powrotem. (Wskazówka dla profesjonalistów: skonfiguruj swój smartfon, aby nagrać demontaż, aby uzyskać łatwy poradnik.)

Nr 8 Sprawdź ciśnienie w oponach przed każdą jazdą, zwłaszcza jeśli biegasz bezdętkowo.

Nr 9 Trzy najważniejsze narzędzia, które należy mieć podczas jazdy: multiklucz z łamaczem łańcucha, pompka lub CO2oraz zestaw naprawczy lub dętka.

Nr 10 Podczas majstrowania przy czymkolwiek w pobliżu korb, najpierw wsuń duży pierścień, aby nie uderzać ręką o zęby tarczy.


Najbardziej wartościowe narzędzie Profesjonalny zestaw kluczy imbusowych HXS-1.2 23,95 USD Kup teraz

Najważniejsze narzędzie rowerowe.

Dzięki uprzejmości

Najbardziej wszechstronna pompka Podwójna ładowarka Pompka podłogowa 70,00 USD Kup teraz

Podwójna objętość zapewnia szybkie nadmuchiwanie.

Dzięki uprzejmości

Best Brush Set Pięcioczęściowy Pro Brush Set 18,00 USD Kup teraz

Sięgnij w każdą szczelinę.

Dzięki uprzejmości

Najlepsze narzędzie do lekkich części Klucz dynamometryczny z napędem 1/4 cala 24,87 USD Kup teraz

Trwalsze części i większe bezpieczeństwo.

Dzięki uprzejmości

Najlepsze akcesorium do czyszczenia Prowadnik łańcucha obrabiany CNC 36,00 $ Kup teraz

Trzyma łańcuch w celu łatwiejszego czyszczenia.

Dzięki uprzejmości


Shakes, Rattles i Rolls

nr 11 Okresowo sprawdzaj luz łożysk w sterach, piastach i korbach. Aby sprawdzić zestaw słuchawkowy, wciśnij przedni hamulec i kołysz rowerem do przodu i do tyłu. W przypadku łożysk koła i korby pociągnij koło lub korbę na boki. Jeśli czujesz drganie, element wymaga regulacji. Nie ignoruj ​​tego, bo problem stanie się większy i droższy.

Nr 12 Używając klucza dynamometrycznego (patrz Nr 81), sprawdzaj dokręcenie śrub korbowych co miesiąc. Jeśli właśnie kupiłeś nowy rower, sprawdzaj go po każdej jeździe przez pierwszy tydzień.

Nie. 13 Po zapakowaniu roweru do podróży, ale zanim go zapieczętujesz, potrząśnij nim na boki, aby zauważyć luźne lub grzechoczące części. Następnie zabezpiecz je.

Loctite Heavy Duty do zabezpieczania gwintów 5,97 USD KUP TERAZ

Nr 14 Środek do zabezpieczania gwintów Loctite Blue 242 to niezbędny dodatek do śrub, które montuje się przy użyciu standardowych narzędzi ręcznych. Uszczelnia gwintowane elementy mocujące i zapobiega ich poluzowaniu się na skutek wibracji.


Pisk, trzaski i piski

nr 15 Jeśli Twój rower hałasuje, to próbuje ci coś powiedzieć. Nie ignoruj ​​tego.

Nr 16 Skrzypiąca korba jest prawdopodobnie poluzowana na wrzecionie. Odkręć śruby korby, nasmaruj gwinty i zainstaluj ponownie. Dokręć wszystko kluczem dynamometrycznym.

Nr 17 Użyj lekkiego smaru, aby wyciszyć piszczenie kół pasowych przerzutki tylnej.

Nr 18 Jeśli siodełko skrzypi, spuść kilka kropel oleju na szynę, w miejscu połączenia z siodełkiem i do zacisku, w którym chwyta szyny. (Ale zanim to zrobisz, upewnij się, że obszar jest całkowicie czysty i wolny od kurzu i brudu – dobre czyszczenie może rozwiązać problem.)

Nr 19 Opanuj umiejętność owijania kierownicy.

Nr 20 Stwórz stację „łatwego ładowania” w pobliżu miejsca, w którym przechowujesz rower, aby móc łatwo podłączyć komputer rowerowy, światła rowerowe, a nawet elektroniczną zmianę przełożeń po jeździe, dzięki czemu już nigdy nie stracisz mocy w połowie wieku.


Szanuj swoją mechanikę

nr 21 Nie bądź bohaterem. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane brakiem wiedzy lub doświadczenia, czy też brakiem odpowiednich narzędzi do pracy, nie jesteś w stanie wykonać każdej naprawy. Czasami trzeba zgłosić problem do specjalisty.

Nr 22 Dowiedz się, jakie jest ulubione popołudniowe przekąski Twojego mechanika, a następnie przynieś je ze sobą, gdy następnym razem zatrzymasz się na naprawę.

Nie. 23 Nie ma znaczenia, jak to złamałeś. Po prostu nie okłamuj mechanika rowerowego.

Nr 24 Nigdy nie wprowadzaj roweru do sklepu i oczekuj naprawy na miejscu. Nie wiesz, z czym zmaga się Twój mechanik w danym dniu.


Oto są hamulce

nr 25 Trzy oznaki zużycia klocków hamulcowych: Słychać szorstki dźwięk drapania, rowki w okładzinie prawie zniknęły lub czujesz lepkość podczas hamowania.

Nr 26 Nie dotykaj klocków hamulca tarczowego palcami. Tłuszcz ze skóry może zmniejszyć ich siłę hamowania.

Nr 27 Pracuj na jednym hamulcu na raz, aby zawsze mieć nienaruszony hamulec jako odniesienie.

Nr 28 Zawsze zdejmuj klocki hamulcowe podczas odpowietrzania hamulców. Użyj elementu dystansowego, takiego jak blok odpowietrzający Avida, aby przytrzymać tłoki na miejscu.

Nie. 29 Jeśli korzystałeś z przykręcanych klocków hamulcowych i nadszedł czas, aby je wymienić, teraz jest czas, aby przejść na wkładki. Następnym razem, gdy elektrody będą wymagały wymiany, możesz po prostu wsunąć je do uchwytu, bez konieczności wyrównywania.

Nr 30 Po zdjęciu koła hamulca tarczowego z ramy lub widelca nie ściskać dźwigni hamulca. Może to spowodować mocne zaciśnięcie się klocków hamulcowych – a ich rozdzielenie nie jest łatwym zadaniem.

Nr 31 Podczas wymiany linki hamulca należy ją najpierw wyregulować tak, aby klocki całkowicie przylegały do ​​obręczy, a następnie kilkakrotnie ścisnąć dźwignię hamulca tak mocno, jak to możliwe, aby zwolnić luz linki i docisnąć obudowę. Powtarzaj te kroki, aż nie poczujesz, że kabel i obudowa już się poddają. Teraz wyreguluj hamulce tak, jak chcesz, aby się czuły.

Nr 32 Zszorstkować oszklone klocki hamulcowe papierem ściernym.

Nr 33 Przytrzymaj dźwignie hamulca gumką podczas regulacji klocków hamulca obręczowego.


Musisz wiedzieć

nr 34 Nie używaj rozpuszczalnika do smarowania łańcucha.

Nie. 35 Jeśli po remoncie piasty Twoje koło nie jest ustawione prosto w rowerze, upewnij się, że sprężyny szybkozamykacza są prawidłowo zamontowane. Zwężający się koniec powinien zawsze być skierowany do.

Nr 36 wewnątrzZ biegiem czasu uszczelniacz zestawu bezdętkowego wysycha i staje się mniej skuteczny w zapobieganiu wyciekom. Odświeżaj go co trzy miesiące (lub co miesiąc, jeśli masz rower górski).

Nie. 37 Wielu ekspertów mówi, że jako punkt wyjścia do zwiększenia komfortu należy użyć poziomicy na siodełku. O czym mogliby zapomnieć: Twój rower musi stać na równej powierzchni, aby działał prawidłowo.

Nr 38 Zapomnij, jaki masz rodzaj zaworów? Zawory Schradera są podobne do tych, które znajdują się w Twoim samochodzie; zawory Presta są cieńsze i mają małą nakrętkę, którą należy otworzyć przed napompowaniem.

Nr 39 Miejsca, w których chowa się żwir: w klockach hamulcowych, między dętkami i oponami, w blokach i pedałach.

Nie. 40 Jeśli część karbonowa porusza się, gdy nie powinna, może zostać zarysowana lub zniszczona.

Nie. 41 Jeśli często ściskasz powietrze, poziom PSI (objętość powietrza) w oponach jest prawie na pewno zbyt niski.

Nr 42 Różnica między osią a wrzecionem: oś pozostaje nieruchoma, podczas gdy coś się wokół niej obraca (pomyśl o kole); wrzeciono obraca się wewnątrz nieruchomego korpusu (pomyśl o suporcie).

Nie. 43 Często wyrywaj szprychy, aby dowiedzieć się, co wydaje się i brzmi dobrze. Kiedy ktoś czuje się nieswojo lub jego ton różni się od reszty, wiesz, że masz luźną szprychę.

Nr 44 Zainstaluj szybko zwalniane szaszłyki, tak aby dźwignie znajdowały się po stronie nienapędu.

Nr 45 Najłatwiejszym sposobem na zdjęcie tylnego koła jest włączenie najwyższego biegu, tak aby łańcuch znajdował się na zewnętrznej (najmniejszej) zębatce. Jeśli znajduje się pośrodku lub do samego środka, trudniej będzie przejechać zębatki przez łańcuch i przerzutkę.

Nie. 46 Jeśli typ na Twojej piaście przedniej nie jest czytany od lewej do prawej, gdy siedzisz w siodełku, Twoje koło jest zamontowane odwrotnie.

Nr 47 Większość nowszych motocykli ma suport z uszczelnionym wkładem, co oznacza, że ​​można z niego zrezygnować od trzech do pięciu lat (nawet jeśli jeździsz tonę) i nigdy nie musisz go dotykać. W rzeczywistości, jeśli twój się poluzuje lub zużyje, najłatwiej kupić nowy. Wymiana zajmuje około 15 minut, ale najlepiej pozostawić ją mechanikowi – nie dlatego, że jest to trudne, ale dlatego, że taniej jest zapłacić komuś niż kupić narzędzia, których będziesz potrzebować, ale rzadko z nich korzystasz.


Pomoc dotycząca kabli i obudowy

nr 48 Unikaj strzępienia opuszki palca. Zawsze zaślep koniec świeżo przeciętego kabla.

Nr 49 Przeciąć kable za pomocą przecinaka do kabli przeznaczonego dla rowerów. Otrzymasz czystsze cięcie bez postrzępionych końców kabli lub ostrych zadziorów na obudowie.

Nr 50 Nigdy nie używać obudowy hamulca z linką przerzutki lub obudowy przerzutki z linką hamulca.

Nr 51 Kilka kropel oleju teflonowego w osłonach linek może zablokować lepkie hamowanie lub powolną zmianę biegów. (Nie próbuj tego jednak w przypadku elektronicznej zmiany przełożeń!)

Nr 52 Podczas montażu nowej linki użyj starej osłony linki jako prowadnicy podczas cięcia nowej obudowy.

Nr 53 Wytnij kwadrat obudowy przerzutki i obudowę hamulca pod kątem.

Nr 54 Użyj metalowej nasadki na wejściu obudowy do przerzutki tylnej zamiast plastiku, który może łatwo pęknąć przy otworach z pętlą.


Shop Talk

nr 55 Jeśli przechowujesz swoje narzędzia w skrzynce narzędziowej, oznacz je kolorami za pomocą odpowiednich szuflad lub gniazd. Jeśli masz w swoim sklepie tablicę perforowaną, prześledź każde narzędzie w miejscu, w którym jest zawieszone. Wszystko będzie łatwiejsze do znalezienia.

Nie. 56 Bez względu na to, ile czasu to zajmie, zainwestuj w wysokiej jakości narzędzia rowerowe, aż uzyskasz pełny zestaw podstaw. Zobacz naszą listę niezbędnych narzędzi.

Nie. 57 Wykonując pełne dostrojenie, pracuj od przodu do tyłu lub od góry do dołu, aby wiedzieć, gdzie byłeś, gdyby ktoś przeszkodził.

Nie. 58 Kiedy demontujesz coś skomplikowanego, użyj smartfona lub aparatu cyfrowego do udokumentowania tego procesu. Jeśli po zakończeniu montażu otrzymasz dodatkową część, możesz spojrzeć wstecz na swoje zdjęcia, aby dowiedzieć się, kiedy i gdzie coś poszło nie tak.

Nie. 59 Nigdy nie odwracaj roweru do góry nogami, aby przy nim pracować. Możesz zniszczyć kable, akcesoria, a nawet siodło. Jeśli nie masz stanowiska naprawczego, znajdź sposób na jego zawieszenie.


Praktyka Dobrej Higieny

nr 60 Namocz krawędź szmatki środkiem odtłuszczającym i przesuwaj ją tam iz powrotem między zębami, aby wyczyścić kasetę.

Nr 61 Po każdej jeździe wytrzyj uszczelki przeciwpyłowe na elementach zawieszenia.

Nr 62 Wysadzenie motocykla wężem wysokociśnieniowym wtłacza niepożądany piasek i brud oraz wydmuchuje bardzo potrzebny smar i smar. Zamiast tego użyj wiadra wody i gąbki.

Nr 63 Spirytusem usuń czarny brud z felg.

Nie. 64 Nie bój się szorować taśmy kierownicy. Zakładając, że jest odpowiednio owinięty, poradzi sobie ze smarem łokciowym.


Gorzej dla Wear

No. 65 Zużyte bloki mogą się nieoczekiwanie wypiąć lub utknąć w pedale. Zmień je, gdy wskaże Ci wskaźnik zużycia.

Nr 66 Jeśli przechowujesz rower przez dłuższy czas, wybierz najmniejszą kombinację zębatki i pierścienia. Zapobiegnie to zużyciu sprężyn przerzutek.

Nr 67 Wymień zużyty zacisk sztycy. Jeśli będziesz na nim dalej jeździć, siodełko nie utrzyma się na swoim miejscu.

Nr 68 Kiedy zęby tarczy zaczną wyglądać jak płetwy rekina, czas wymienić tarcze.

Nr 69 Cienka obręcz na ścianie bocznej opony może ulec uszkodzeniu pod wpływem ciśnienia i spowodować wypadek. Sprawdź felgi, szukając wklęsłej sekcji lub przesuwając palcami po powierzchni hamowania, aby ją wyczuć.

Nr 70 Łańcuchy i tryby noszą razem.

Nie. 71 Jeśli nie masz sprawdzarki łańcucha, znajdź linijkę. Kiedy 24 ogniwa twojego łańcucha mierzą więcej niż 12 1⁄16 cala od nitu do nitu, czas wymienić łańcuch. Gdy ten pomiar osiągnie 12 1⁄8, prawdopodobnie również zestrzelona zostanie zębatka.

Nr 72 Chroń ramę przed otarciami za pomocą starannie nałożonej taśmy izolacyjnej lub antypoślizgowej taśmy do wanny.


Righty-Tighty — przez większość czasuster

Nr 73 Aby dokręcić luźny, poluzuj mostek, dokręć górną nasadkę i ponownie dokręć mostek.

Nr 74 Instalujesz nowe pedały? Upewnij się, że wkręcasz lewy pedał w lewe ramię korby, a prawy w prawą (powinny być oznaczone). Jeśli nieumyślnie zamienisz je, prawdopodobnie będziesz musiał kupić nowe korby. Dobra wiadomość jest taka, że ​​Twoje pedały prawdopodobnie przetrwają ten błąd.

Nr 75 Aby zdjąć pedały, ustaw ramię korby po stronie napędu na godzinę 9, aby uzyskać lepszą dźwignię. Następnie obróć klucz w prawo, aby poluzować pedał po stronie napędu, lub w lewo, aby poluzować pedał po stronie napędu.

Nr 76 Poluzuj śruby mocujące mostek, a nie śruby górnego kołpaka, aby wyprostować przekrzywioną kierownicę.

Nr 77 Wyprostuj koło – bez podstawkiprostowania

doZnajdź miejsce, które nie jest prawdą: obróć koło i używając klocka hamulcowego (A) lub palca opierającego się o ramę jako punkt odniesienia, zlokalizuj miejsce, w którym trzęsie się w lewo lub w prawo .

Kiedy kołysanie zrówna się z podkładką, zatrzymaj koło i znajdź szprychę dokładnie naprzeciwko blip (B). (Więc jeśli obręcz ociera się po prawej stronie, znajdź szprychę po lewej stronie. Nie możesz powiedzieć? Podążaj za szprychami w kierunku piasty, gdzie będzie jasne). To jest szprycha, którą dokręcisz; oznacz go kawałkiem taśmy, aby go śledzić.

Używając klucza do szprych o odpowiednim rozmiarze, obracaj złączkę szprychy o jedną czwartą (C).

Po każdej regulacji obejdź koło, ściskając i szarpiąc każdą szprychę, aby sprawdzić, czy nie ma luźnych (D).

Powtarzaj ten proces, aż Twoje koło zacznie się obracać. Jeśli chybotanie obejmuje dłuższy obszar, proces jest taki sam, ale musisz zlokalizować i dokręcić wiele luźnych szprych. – Jim Langley

nr 78 Przyklej rurkę. To łatwiejsze niż myślisz.

Przed rozpoczęciem usuń zaschnięty klej ze starego koła (spróbuj odłupać go kluczem stożkowym) lub wszelkie ślady smaru z nowego (wyczyść acetonem, zakładając gumowe rękawiczki, a następnie lekko przeszlifuj szmerglem szmatką i ponownie wyczyść acetonem).

Następnie nałóż cienką warstwę kleju do szytek na taśmę bazową opony, używając szczoteczki do zębów, aby ją równomiernie rozprowadzić (A).

Obejdź obręcz i nałóż klej pomiędzy każdą parę otworów na szprychy (B), używając szczoteczki do zębów, aby rozprowadzić go równomiernie od krawędzi obręczy do krawędzi obręczy.

Pozostaw klej do wyschnięcia na godzinę, a następnie nałóż drugą cienką warstwę. Po 30 minutach postaw koło przed sobą z otworem na zawór na godzinie 12.

Trzymając oponę rękami w pozycji 10 i 2, włóż zawór do otworu i mocno dociśnij obiema rękami (C), stosując równomierny nacisk podczas pracy w przeciwnych kierunkach wokół koła, rozciągając i wsuwając oponę na miejsce.

Kiedy dotrzesz na sam dół, unieś koło, aby wyskoczyło z ostatniej sekcji (D).

Napompuj oponę do około 80 psi, a następnie zakręć i uważaj na chybotanie. Wciśnij i pracuj na oponie, aż będzie idealnie osadzona na feldze, a następnie napompuj ją całkowicie do zalecanego przez producenta PSI. Odczekaj 12 godzin przed jazdą. — Jim Langley

Tools Rules

Nr 79 Podczas zrywania łańcucha za pomocą narzędzia do łańcucha, nie wciskaj sworznia do końca (chyba że używasz specjalnego zamiennego sworznia). Nie będziesz w stanie włożyć go z powrotem.

Nr 80 Aby prawidłowo zamknąć szybkozamykacz, dokręć nakrętkę po przeciwnej stronie tylko do oporu, a następnie przesuń dźwignię do pozycji zamkniętej. Powinieneś poczuć opór, ale nadal być w stanie całkowicie zamknąć dźwignię. Jeśli nie możesz, otwórz dźwignię, poluzuj trochę nakrętkę i spróbuj ponownie.

Nr 81 Dowiedz się, jak używać klucza dynamometrycznego. To jedyny sposób na prawidłowe dokręcenie śrub.


Slick Tricks

nr 82 Nie wszystkie smary do łańcuchów są takie same. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do twoich warunków jazdy.

Nr 83 Karbonowe sztyce zawsze otrzymują pastę cierną, niezależnie od materiału ramy. Ramki karbonowe zawsze otrzymują pastę cierną, niezależnie od materiału, z którego wykonano słupek. Metalowe ramy i słupki zawsze otrzymują środek zapobiegający zacieraniu się lub smar.

Nr 84 Po nasmarowaniu łańcucha cofnij o kilka obrotów, a następnie wytrzyj go czystą, suchą szmatką. Smar znajduje się teraz w rolkach i między płytami. Reszta po prostu przyciągnie brud.

Nr 85 Nałożyć smar na rolki łańcucha, a nie na jego płyty boczne.

Nr 86 Na częściach karbonowych użyj pasty ciernej zawierającej drobne cząstki piasku. Smar spowoduje ich poślizg.

Nr 87 Do smarowania widelca amortyzowanego użyj smaru zalecanego przez producenta. Inne typy mogą uszkodzić wewnętrzne plastikowe i gumowe części.

Nr 88 Nigdy nie usuwaj tłustej warstwy z nowego łańcucha. To lepsze niż to, co założysz później. Zacznij nawyk smarowania po zużyciu smaru fabrycznego, co zwykle zajmuje około dwóch jazd.


Płaska prawda

nr 89 Nie potrzebujesz silnych rąk, aby zmienić bejsbol bez dźwigni; chodzi o odpowiednią technikę.

Nie. 90 Jeśli nie usuniesz prowokatora – ciernia, szkła, kamienia, metalowego golenia – z wnętrza opony lub nie będziesz szukać rozdarcia w boku opony, ponownie przebijesz się. I znowu.

Nr 91 Nie przyklejaj plastra do probówki, dopóki nałożony klej nie zmieni się z przezroczystego na mętny.

Nie. 92 Wymieniając szprychę, upewnij się, że ma odpowiednią długość. Zbyt długa i ryzykujesz przebitą rurkę.


Ekonomiczna inflacja

nr 93 Aby zmniejszyć liczbę pękniętych zaworów, napompuj oponę trzpieniem zaworu skierowanym w dół, między godziną 10 a 2.

Nr 94 Aby ułatwić osadzenie opony na obręczy bezdętkowej, napompuj ją za pomocą kompresora.

Nr 95 Obsługując pompę podłogową, używaj obu rąk.

Nr 96 Niektóre dźwignie głowicy pompy dociskają się w dół; inni zatrzymują się. Wiesz, jaki masz rodzaj. Jeśli to zmusisz, możesz zniszczyć pieczęcie.

Nr 97 Usuń jak najwięcej powietrza z przebitej rurki przed zmianą mieszkania. Łatwiej będzie zdjąć oponę.


Kiedy nie jeździsz

nr 98 Zawieś haki w garażu, aby utrzymać rower w pozycji pionowej. Oparcie go na boku może wytrącić przerzutki.

Nr 99 Przechowuj rower górski z goleniami amortyzowanego widelca skierowanymi do góry, aby olej mógł spłynąć w dół i utrzymuj piankowe pierścienie pod uszczelkami dobrze nasmarowane.

Nr 100 Jeśli nie masz innego wyjścia, jak tylko przechowywać rower na wilgotnej betonowej podłodze garażu, wsuń karton pod opony, aby zapobiec gniciu karkasów na sucho.

Nr 101 Regularnie sprawdzaj ramkę z włókna węglowego pod kątem pęknięć i popraw zadrapania kilkoma warstwami przezroczystego lakieru do paznokci.

– Współtwórcy: Andrew Bernstein, Tori Bortman, Brian Fiske, Jenny Kallista, Jim Langley, Mike Yozell, Molly Hurford

Dodaj komentarz