Co warto znać o oknach aluminiowych

Aluminium zarówno czyste, jak i w postaci stopów to bardzo lubiany oraz jeden z chętniej zastosowanych metali. Dużą popularnością cieszy się w dziedzinie produkcji profiliokiennych. Jak wiadomo głównymi zaletami wykorzystania aluminium jest jego lekkość oraz plastyczność, a także odporność na korozję oraz wytrzymałość. W stolarce okiennej niejednokrotnie w celuzwiększenia trwałości okien aluminiowych, materiał taki wzmacnia się przez domieszkę magnezu oraz krzemu – dzięki temu zyskują one większą twardość. Okna aluminiowe, częściej niż w domachprywatnych, możemy zobaczyć w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach pełniących funkcje reprezentatywne. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkimwysoka cena okien z aluminium, ale też ich wysoka estetyka, trwałość oraz wieloletnia wytrzymałość. Mając w planach zakup oraz montaż okien aluminiowych musimydokładnie oznajomić się z typami profili z aluminium i ich właściwościami oraz możliwościami zastosowania. Wyróżnia się dwa podstawowe typy takichprofili – tzw. zimne ( jednokomorowe) oraz ciepłe ( dwu- lub trzy- komorowe ). Te pierwsze wykonane są w całości z aluminium, jednak w naszym klimacie niezbyt niejednokrotnie znajdujązastosowanie. Wyróżnia je niska izolacyjność cieplna. Każdemu polecamy okna aluminiowe Kraków, niskie ceny i solidna jakość.

Znacznie częściej w budownictwie mieszkaniowym stosowane są profile ciepłe, o bardziej złożonej konstrukcji. Dwa kształtownikialuminiowe połączone wkładką termiczną z tworzywa sztucznego, zapewniają o wiele lepszą izolację cieplną aniżeli wspomniane wcześniej profile zimne. Duże znaczenie oraz wpływ na jakośćużytkowania okien aluminiowych ma także sposób ich wykończenia. Możemy wybierać profile anodowane, czyli bardzo trwałe oraz odporne na warunkiatmosferyczne lub malowane proszkowo. Do malowania wykorzystuje się lakiery poliestrowe, co sprawia, że okna są jeszcze bardziej wytrzymałe oraz odporniejsze na zarysowania niż profile anodowane. Biały ibrązowy to podstawowe kolory lakierów, można jednak za dodatkową dopłatą wybierać inny kolor z palety barw. Dla niezdecydowanych lub ceniącychoryginalny design osób, istnieje możliwość pomalowania okien na dwa różne kolory – inny na zewnątrz i inny wewnątrz.

Okna z aluminium,podobnie jak okna wykonane z tworzywa są trudne w odnowieniu w momencie zarysowania lub uszkodzenia ich powierzchni. Podczas montażu okien aluminiowych trzeba pamiętać, bynie stosować waz z nimi stalowych parapetów. Może to przyczynić się do korozji kontaktowej oraz spowodować uszkodzenie okna. Najbardziej istotną kwestią jest jednak profesjonalny montaż okna z aluminium. Wykonany nieprawidłowo może doprowadzić do odkształceń ram okna ze względu na wysoki współczynnik rozszerzalności cieplnej materiału. Mając na uwadzewymienione wyżej wskazówki, można wybierać okna aluminiowe w pełni odpowiadające naszym potrzebom. Ich odpowiedni dobór i dobrzewykonany montaż mogą zapewnić trwałość oraz wygodę użytkowania na długie lata.