Czym są zaburzenia erekcji i jak je leczyć

Czym są zaburzenia erekcji

O zaburzeniach erekcji (ED). Objawy i przyczyny (ED) mówi się, gdy mężczyzna regularnie doświadcza trudności w swoim życiu seksualnym. Obejmuje to trzy składniki w dowolnej kombinacji:

 • erekcja w ogóle nie występuje;
 • dochodzi do erekcji, ale nie da się jej utrzymać;
 • ani sama erekcja, ani popęd seksualny (libido) w ogóle u mężczyzny. Po prostu „nie ma na to ochoty” – nawet w najbardziej pozornie romantycznych i ekscytujących warunkach.

Wcześniej zaburzenia erekcji nazywano impotencją (z łac. impotensja – „impotencja”). Ale dzisiaj lekarze unikają używania „bezsilnego” terminu dla wszystkiego, co musisz wiedzieć o zaburzeniach erekcji (ED) , ponieważ jest zbyt kategoryczne, niesie obraźliwe konotacje i nie do końca pasuje do problemu.

Impotencja to trwała „impotencja”, podczas gdy u mężczyzn z zaburzeniami erekcji zaburzenia erekcji mogą albo narastać, albo prawie znikać, w zależności od wielu czynników.

Jak pojawia się erekcja

Erekcja to złożony proces, w który zaangażowane są normalne funkcje seksualne mężczyzn: nacisk na orgazm i wytrysk mózgu, hormonów, włókien nerwowych, mięśni, naczyń krwionośnych.

Po otrzymaniu sygnału pobudzenia seksualnego (dzięki pieszczotom fizycznym, obserwacji kobiecego ciała, fantazjom na temat seksu) mózg zwiększa produkcję szeregu hormonów: oksytocyny, dopaminy, norepinefryny, testosteronu. Zmienione tło hormonalne zapewnia przepływ krwi i wyzwala przekazywanie impulsów nerwowych do narządów płciowych. Nasieniowód zaczyna się kurczyć, wypompowując plemniki z najądrza, gdzie są przechowywane i kierując je do penisa. Penis twardnieje. W tym samym czasie u podstawy prącia zaczyna się skurcz mięśnia, który wznosi się. Tak dochodzi do erekcji.

Najmniejsze zakłócenie na dowolnym etapie tego procesu może prowadzić do zaburzeń erekcji.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu męskie niepowodzenia w sferze intymnej przypisywano „nerwom” – problemom w pracy i rodzinie, zmęczeniu, stresowi, utracie zainteresowania partnerem. Ale dzisiaj naukowcy uważają, że tylko jeden na pięć przypadków ED jest związany z psychologią. Zaburzenia erekcji są spowodowane impotencją psychogenną u 80% pacjentów – przegląd | Tematy ScienceDirect według czynników fizycznych – niektóre choroby lub urazy.

Jakie są psychologiczne przyczyny zaburzeń erekcji

Są to zaburzenia erekcji (ED). Objawy i przyczyny mogą same powodować zaburzenia erekcji lub nasilać problemy z potencją z powodu czynników fizycznych.

1. Problemy w związku z partnerem

W mózgu zaczyna się erekcja. Jeśli ten organ mężczyzny z jakiegoś powodu przestanie postrzegać konkretną kobietę jako ekscytujący obiekt, mechanizm erekcji nie zostanie uruchomiony.

2. Stres

Napięcie nerwowe czasami koliduje z Czy stres i lęk mogą powodować zaburzenia erekcji? mózg prawidłowo przekazuje sygnały do narządów płciowych. Oznacza to, że penis nie będzie w stanie wypełnić się krwią ani unieść.

3. Niepokój, zwątpienie

Silne uczucia („Czy nas nie zobaczą?”, „A jeśli nie dam rady?”, „Czy taka dziewczyna jest ze mną?!”) wpływają na przekazywanie impulsów nerwowych równie negatywnie jak stres.

4. Depresja

Lęk, niska samoocena i poczucie winy towarzyszące depresji same w sobie są szkodliwe dla erekcji. Ponadto mężczyźni w tym stanie częściej niż kobiety tracą zainteresowanie ich niegdyś ulubioną czynnością – seksem.

Co jeszcze bardziej niefortunne, antydepresanty mogą również tłumić popęd seksualny i spowolnić proces podniecenia i orgazmu w przypadku depresji i zdrowia seksualnego .

5. Złe nawyki

W szczególności palenie. To, co jest napisane na paczkach papierosów, jest prawdą. Palenie naprawdę wzmacnia Czy związek między paleniem papierosów a męskimi zaburzeniami erekcji jest niezależny od chorób układu krążenia? Wyniki badania przekrojowego opartego na populacji wskazują na ryzyko zaburzeń erekcji.

Lekarze również krzywo patrzą na nadużywanie alkoholu. Jednak dane tutaj nie są tak jednoznaczne. W niektórych przypadkach alkohol utrudnia później tej nocy: zstępujące upojenie alkoholowe i erekcje podniecenia seksualnego u mężczyzn . Ale niekoniecznie.

Faktem jest, że alkohol ma sprzeczny wpływ na spożycie alkoholu i zaburzenia erekcji: metaanaliza badań populacyjnych . Z jednej strony mocne napoje działają depresyjnie na układ nerwowy, czyli utrudniają przekazywanie sygnałów z mózgu do genitaliów. Z drugiej strony wyzwalają, usuwają pewne hamulce fizjologiczne, a tym samym zwiększają popęd seksualny.

Jak złe nadużywanie alkoholu wpłynie na twoją konkretną funkcję seksualną, zależy od wielu czynników. Na przykład, ile masz lat, czy palisz, czy masz nadwagę. Ale biorąc pod uwagę, że sam alkohol nie poprawi twojego zdrowia, lepiej z nim nie przesadzać.

Jakie są fizyczne przyczyny zaburzeń erekcji

Mówimy o chorobach lub zaburzeniach, które są związane z nieprawidłowościami w mózgu, zaburzeniami hormonalnymi, układem krążenia czy przekazywaniem impulsów nerwowych. Oto kilka typowych przykładów zaburzeń erekcji (ED). Objawy i przyczyny .

1. Nadwaga

Otyli mężczyźni mają niski poziom testosteronu Obniżony testosteron w męskiej otyłości: mechanizmy, zachorowalność i zarządzanie . I wpływa zarówno na libido, jak i na erekcję. Ponadto otyłość może powodować nadciśnienie i stwardnienie tętnic, co zmniejsza dopływ krwi do prącia.

A niewyraźne ciało z nadwagą jest częstą przyczyną niskiej samooceny. Wiesz już, czym to grozi.

2. Nadciśnienie

Około 30% mężczyzn cierpiących na wysokie ciśnienie krwi skarży się na nowe wglądy w zaburzenia erekcji związane z nadciśnieniem .

Co więcej, obserwuje się tu błędne koło: problemy z potencją mogą być spowodowane zarówno nadciśnieniem, jak i lekami je leczącymi.

3. Wysoki cholesterol

„Zły” cholesterol odkłada się na ściankach kanałów krwi i tworzy na nich blaszki tłuszczowe. Obkurczają światło naczyń krwionośnych, zaburzają krążenie krwi, a w szczególności zakłócają ukrwienie prącia. W takich warunkach trudno uzyskać stabilną, mocną erekcję.

4. Choroby układu sercowo-naczyniowego

Wszelkie awarie w pracy serca i naczyń krwionośnych zaburzają mechanizm erekcji.

5. Cukrzyca

Zaburzenia erekcji i cukrzyca: Przejmij kontrolę już dziś uszkadza nerwy i naczynia krwionośne. Z przewidywalnymi konsekwencjami dla erekcji.

Przyczynia się do tego również fakt, że niski poziom testosteronu i cukrzycy często obniża poziom testosteronu.

6. Zaburzenia snu

Sen jest podstawowym procesem biologicznym niezbędnym zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Sen, zaburzenia snu i dysfunkcje seksualne Procesy fizjologiczne w organizmie są zaburzone, gdy nie śpimy wystarczająco dużo. Pogarsza się na przykład produkcja testosteronu i zmniejszają się odruchy mięśniowe – m.in. w mięśniu opuszkowo-jamistym, który odpowiada za unoszenie penisa podczas erekcji. Wynik jest przewidywalny.

Bezsenność, obturacyjny bezdech senny, zespół niespokojnych nóg i inne zaburzenia snu są ściśle związane z rozwojem zaburzeń erekcji.

7. Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to choroba, w której dochodzi do uszkodzenia włókien nerwowych rozsianych po mózgu i rdzeniu kręgowym (stąd nazwa „rozproszona”). Sygnały z mózgu do narządów, tkanek i vice versa zaczynają przechodzić z zakleszczeniem, co wpływa na zdrowie, wydajność i potencję.

8. Uraz rdzenia kręgowego

Zaburzenia erekcji mogą być wynikiem upadku lub silnego uderzenia w plecy lub miednicę.

Jak leczyć zaburzenia erekcji

To zależy od przyczyny problemu. Więc pierwszym krokiem jest wizyta u terapeuty. Lekarz przeprowadzi badanie, sprawdzi odruchy nerwowe i mięśniowe, szczegółowo wypyta o Twój styl życia i stan psychiczny, zaproponuje wykonanie badań krwi i moczu oraz ewentualnie USG prącia (jest to konieczne do wykrycia problemów z krwią pływ).

Może się okazać, że przyczyną Twojej sytuacji jest wyłącznie niewłaściwy tryb życia. W takim przypadku terapeuta doradzi zaburzenia erekcji (ED). Diagnoza i leczenie ćwiczą i podpowiadają, co i jak skorygować w diecie.

Jeśli przyczyna zaburzeń erekcji jest głębsza, otrzymasz skierowanie do specjalisty. Może to być urolog, endokrynolog, kardiolog, psychoterapeuta. Lekarze mogą pomóc w radzeniu sobie z psychologicznymi i fizycznymi problemami, które prowadzą do zaburzeń erekcji.

Jednak aby przywrócić erekcję, często nie trzeba czekać na zakończenie terapii. Istnieje kilka sposobów na szybkie pozbycie się problemu:

 • Niektóre leki są przyjmowane w postaci tabletek lub zastrzyków. Leki poprawiają krążenie krwi i przewodzenie sygnałów nerwowych.
 • Hormonalna terapia zastępcza. Ta metoda jest wskazana, jeśli nie ma erekcji z powodu niewystarczającej produkcji jakiegoś ważnego hormonu.
 • Korzystanie z pompek próżniowych do penisa. Urządzenia te to pusta rurka z pompą ręczną lub zasilaną bateryjnie. Penis wkłada się do rurki, następnie za pomocą pompki wypompowuje się z niego powietrze. To tworzy próżnię, która dosłownie wciąga krew do penisa. Następnie na podstawę prącia umieszczany jest pierścień napinający, aby zatrzymać krew i utrzymać prącie jędrne. Odbiornik gaśnie i jesteś gotowy do działania. Pamiętaj, aby zdjąć pierścionek po stosunku.
 • Falloprotezy. Są to również implanty prącia lub implanty prącia. Chirurg przyszyje te urządzenia po bokach penisa. Możesz je napompować w odpowiednim czasie i tym samym zapewnić sobie erekcję.

Twój lekarz powie Ci, która z tych opcji będzie najskuteczniejsza w Twoim przypadku.

Jak zapobiegać zaburzeniom erekcji?

Nie można zagwarantować, że nigdy nie spotkasz się z tym problemem: niestety nikt nie jest odporny na to samo stwardnienie rozsiane lub poważne obrażenia. Ale całkiem możliwe jest zmniejszenie ryzyka.

Lekarze twierdzą, że zaburzenia erekcji (ED). Objawy i przyczyny , że najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zaburzeniom erekcji jest zdrowy tryb życia.

 • Przenieś więcej. Wzmacnia układ krążenia.
 • Trzymaj się zdrowej diety. Staraj się codziennie jeść warzywa, owoce, zboża, mięso, nabiał. I unikaj żywności o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych i trans, takich jak fast food lub sklepowe wypieki.
 • Monitoruj swoją wagę. Pożądane jest, aby wskaźnik masy ciała (BMI) nie przekraczał 24,9.
 • Porzuć złe nawyki. Spróbuj rzucić palenie i ogranicz spożycie alkoholu.
 • Naucz się kontrolować stres.
 • Regularnie poddawaj się badaniom profilaktycznym u terapeuty i wyspecjalizowanych specjalistów. Pomoże Ci to złapać wzrost cholesterolu lub na przykład stan przedcukrzycowy we wczesnych stadiach.
 • W razie potrzeby skorzystaj z pomocy medycznej. Zdiagnozowane choroby wymagają terapii. Nie odkładaj tego na później: każdego dnia trudniej jest pokonać chorobę.

Dodaj komentarz