Glowne funkcje okien z PVC

Wszyscy zainteresowani kupnem okien z PVC powinni szczegółowo zaznajomić się z ich funkcjami i właściwościami użytkowymi także ograniczeniami, z którymi należy się liczyć kupując okna.

Trudno sobie wyobrazić dom nie posiadający okien. Są to jedne z najistotniejszych szczegółów uwzględnianych w trakcie projektowania budynku. Do funkcji okien nie należy jedynie ich wygodne otwieranie i zamykanie. To również dostarczanie właściwiej ilości światła a także walka z wieloma niekorzystnymi zjawiskami. A przede wszystkim z mocami przyrody.

Na każde okno, niezależnie czy stworzone jest z aluminium, drewna lub PVC, oddziałują promienie słoneczne, wiatr, deszcz, a także wilgotność zewnętrzna i wewnętrzna. To właśnie najistotniejsza funkcja okna pcv – to znaczy efektywne izolowanie klimatu zewnętrznego od klimatu w środku budynku, sprawiając, że zjawiska atmosferycznie nie oddziałują ujemnie na warunki życia domowego.

Następne funkcje okien z PVC, jakie ściśle łączą się ze wspomnianą poprzednio, najważniejszą funkcją to m.in.:

  • izolacja termiczna i akustyczna,
  • dostarczanie światłą słonecznego,
  • zapewnienie właściwiej części powietrza dla właściwego sprawiania wentylacji,
  • prawidłowa szczelność otworu okiennego,
  • przenoszenie na konstrukcję budynku obciążeń wywoływanych przez siły działające na okno.

Nie każde okna spełniają wyżej przytoczone funkcje w ten sam sposób. W zależności od tego czy stworzone są z drewna, aluminium czy PVC, a dodatkowo przez kogo zostały wytworzone będą chroniły budynek bardziej lub mniej. Decydują o tym charakterystyczne właściwości użytkowe, które są szczegółowo definiowane przez projektanta przed kupnem.