Wszystko, co musisz wiedzieć o Bike Fit

/

Właśnie kupiłeś rower. Lub dlatego, że jest to jeden z najlepszych sposobów poruszania się teraz, zaraz to zrobisz.

Ale teraz okazuje się, że może powinieneś zapłacić jeszcze więcej, aby upewnić się, że pasuje, aby Twoja jazda była wygodna. Brzmi bardzo dużo, ale nie lekceważ pomysłu: dopasowanie roweru ma na celu zapewnienie, że Twój rower dobrze do Ciebie pasuje, co oznacza, że ​​może być kluczem do pokochania tego roweru jeszcze bardziej lub nigdy z niego nie korzystać.

Dlaczego właściwe dopasowanie roweru jest ważneDopasowanie

„roweru jest dla każdego, szczególnie dla początkujących rowerzystów” – mówi Kyle Russ, inżynier biomechaniki w Trek, który pomógł stworzyć system Precision Fit tej firmy. Poważni rowerzyści powiedzą Ci, że odpowiednie dopasowanie roweru jest niezbędne, abyś mógł wytwarzać jak najwięcej mocy i najbardziej efektywnie. I to prawda. Ale jest jeszcze ważniejszy powód, który ma znaczenie dla rowerzystów na każdym poziomie: komfort.

Właściwe dopasowanie roweru oznacza, że ​​masz na nim taką pozycję, która pozwala jeździć tak długo, jak chcesz, tak mocno, jak chcesz i pozostawać wygodną przez cały czas. Dobre dopasowanie może również pomóc w zapobieganiu urazom wynikającym z nadmiernego użytkowania, które wynikają z niewłaściwej pozycji. Prawidłowa pozycja będzie się różnić w zależności od osoby, w zależności od czynników, takich jak wiek, styl jazdy i cechy fizyczne, takie jak elastyczność.

Jakpodstawy

samodzielnie dopasowaćSzybkie dopasowanie do własnych potrzeb nie zastąpi profesjonalnego dopasowania przez doświadczonego montera, ale może wprowadzić Cię na boisko. Po wprowadzeniu zmian w motocyklu wybierz się na kilka krótkich przejażdżek, aby ocenić, czy Ci odpowiadają.

1. Rozmiar: Żadne dopasowanie nie może naprawić roweru, który jest dla Ciebie zasadniczo za mały lub za duży. Zacznij więc od upewnienia się, że Twój rower lub ten, który chcesz kupić, ma odpowiedni rozmiar dla Ciebie. Każdy dobry sklep rowerowy powinien upewnić się, że masz rower w odpowiednim rozmiarze w ramach procesu zakupu. W bardziej tradycyjnych ramach rowerowych z poziomymi rurami górnymi, szukaj od jednego do dwóch cali prześwitu między dętką a krokiem. W przypadku rowerów z pochyłymi rurami górnymi, które są obecnie bardziej powszechne, należy szukać co najmniej dwóch cali (więcej w przypadku rowerów górskich zorientowanych na osiągi). Chcesz też mieć pewność, że długość roweru jest dla Ciebie odpowiednia. Możesz na przykład wprowadzić pewne zmiany z dłuższym lub krótszym mostkiem, ale rower, który jest za długi lub za krótki dla górnej części ciała, nie będzie dobrze działać na dłuższą metę.

2. Wysokość siedzenia: Zbyt niskie lub zbyt wysokie siedzenie może powodować więcej niż tylko dyskomfort. „Ta niewielka ilość bólu, którą teraz odczuwasz, może prowadzić do poważniejszych urazów na drodze” – mówi Todd Carver, założyciel popularnego systemu dopasowania Retül firmy Specialized. Użyj jednej z dwóch metod szerokiego skoku, aby uzyskać ogólny zakres prawidłowej wysokości siodełka:

  • Ustaw ramiona korby tak, aby były równoległe do rury podsiodłowej. Usiądź na siedzeniu i połóż piętę na pedale. Jeśli nie możesz dosięgnąć pedału, opuść siedzenie, aż będziesz mógł; jeśli twoja noga jest zgięta w kolanie, podnieś siedzenie, aż będzie proste.
  • Jeśli używasz pedałów zatrzaskowych, możesz również użyć wzoru matematycznego. Oto jak: stań boso na twardej podłodze, plecami do ściany, z książką wciśniętą między nogi, kręgosłupem do tyłu. Zmierz od podłogi do górnej krawędzi grzbietu książki. Pomnóż tę liczbę przez 0,883 i odejmij 4 mm (1/8 cala). Rezultatem jest wysokość siedziska mierzona od środka suportu do górnej części siodełka, wzdłuż rury podsiodłowej.

3. Sięgnij: po kierownicęWłaściwy sięgnięcie do kierownicy pozwala uniknąć bólu górnej części ciała, mówi Julie Bates, instruktorka Fit z Retül. Kasztan ze starej włoskiej Biblii kolarskiej mówi, że górna część kierownicy powinna zasłaniać przednią piastę, ale nie jest to do końca prawdą.

Nowy sposób: siedząc wygodnie w siodełku, powinieneś być w stanie łatwo dotrzeć do szczytów i masek hamulca w rowerze szosowym lub do uchwytów w rowerze górskim. Twoje łokcie powinny być lekko ugięte, a nie zablokowane. Pochylenie tułowia powinno być podparte rdzeniem w wygodnej pozycji. Nie powinieneś przesuwać się do przodu ani do tyłu na siedzeniu.

Porada profesjonalisty: najpierw sprawdź swoją pozycję siedzenia. Zacisk łączący siodełko ze sztycą powinien być względnie wyśrodkowany w szynach siodełka, a nie zatrzaśnięty całkowicie do przodu lub do tyłu. Samo siedzenie powinno być wypoziomowane lub co najwyżej pochylone o kilka stopni w dół z przodu (nigdy do góry).

4. Ustaw:bloków blokiW przypadkuszosowych lub górskich lekko (!) Nasmaruj śruby bloków przed montażem. Umieść blok na bucie i zainstaluj wszystkie śruby, po prostu mocno dokręć palcami. Następnie ustaw pozycję:

  • Aby ustawić kąt boczny bloku, wyrównaj końcówkę bloku do wierzchołka buta (najbardziej wysunięty do przodu punkt na podeszwie). Możesz użyć małej linijki, aby wyrównać blok.
  • W przypadku bloku z przodu do tyłu, umieść blok tak, aby wraz z blokiem nad pedałem (jeszcze nie wpinać), trzpień pedału znajdował się tuż za kulką dużego palca, ale przed kulką małego palca . Powoduje to równomierne rozłożenie ciężaru ciała na korpusie pedału.

Dokręć knagi. Przypnij i jedź, aż uzyskasz naturalny ruch pedału. Większość bloków ma ruch „pływający” lub boczny. Jeśli występuje opór, wyreguluj kąt zacisku o stopień lub dwa w przeciwną stronę. W przypadku bloków szosowych po ustawieniu we właściwej pozycji możesz prześledzić zarys bloku na podeszwie buta, dzięki czemu wiesz dokładnie, gdzie je wymienić, gdy nadejdzie czas na nowy komplet.

Kiedy zwrócić się do profesjonalistów

Większość z nas może przynajmniej zacząć od podejścia „zrób to sam”, ale są też rowerzyści, którzy mogą chcieć od samego początku zdecydować się na profesjonalne dopasowanie.

Jeśli jesteś bardzo niski lub bardzo wysoki, dopasowanie roweru może pomóc rozwiązać problemy, z którymi borykają się ludzie na każdym końcu spektrum wzrostu. Jeśli masz stare kontuzje lub znane problemy biomechaniczne, takie jak nogi o różnej długości, dopasowanie roweru zaraz po zakupie nowego roweru może pomóc później uniknąć problemów z komfortem.

Jazda na rowerze powinna być wygodna, więc jeśli tak nie jest, należy również rozważyć dopasowanie. Ból, drętwienie lub mrowienie – szczególnie w dłoniach, stopach lub pośladkach – to oznaki, że coś w Twoim rowerze nie pasuje do Ciebie odpowiednio. Rozwiązanie może być proste, ale jeśli wypróbowałeś powyższe środki samodzielnej konfiguracji i nie rozwiązujesz problemu, czas wezwać profesjonalistów.

Oceniając komfort nie skupiaj się wyłącznie na punktach styku z rowerem. Ból kolana może wskazywać na niewłaściwą wysokość siodełka, podczas gdy ból górnej części pleców lub szyi może oznaczać, że nie masz sięgnąć do kierownicy, a nawet po prostu, że kierownica jest zbyt szeroka.

Właściwa pozycja to taka, którą możesz utrzymać. Jeśli ciągle kręcisz się w siodle, nie możesz znaleźć wygodnej pozycji ręki lub jeśli to, co jest w porządku w pierwszej godzinie jazdy, nie jest dobre w trzeciej, dopasowanie roweru może pomóc.

Wreszcie, poważni kolarze, którzy czują, że osiągnęli stabilny poziom osiągów, mogą skorzystać na dopasowaniu zawodowym lub nowym. Im więcej jeździsz, tym stajesz się silniejszy, co oznacza, że ​​możesz dostosować swoją pozycję na rowerze, aby uzyskać większą prędkość i moc, a profesjonalne dopasowanie może pomóc Ci uporać się z tym, co Cię powstrzymuje.

Czego można się spodziewać po Pro Fit

Bike Sklepy oferują różnorodne usługi dopasowania, korzystając z wielu różnych platform (cztery popularne to Retül, Precision Fit, Guru i Shimano). Nie ma jednej „najlepiej” dopasowanej metodologii, a dobre dopasowanie w znacznie większym stopniu zależy od montera niż od narzędzi. Zapytaj, jak długo Twój monter wykonywał dopasowania i jakie ma certyfikaty.

Co powinno zawierać: Kompletne dopasowanie obejmuje: rozmowę z monterem, aby omówić swoje doświadczenie i styl jazdy, konkretne problemy, które masz i aktualną konfigurację roweru oraz krótką fizyczną ocenę czynników, takich jak elastyczność i sprawdzenie problemów, takich jak noga -rozbieżności długości. Niektóre dopasowania będą wymagały sprawdzenia odpowiedniej szerokości siodełka i rozmiaru buta, a także czynników, takich jak wsparcie wkładki. Na koniec sesja na rowerze (na trenerze stacjonarnym), podczas której monter oceni Twoje dopasowanie i formę na rowerze oraz dokona regulacji i poprawek. Instalator zajmie się ustawieniem knaga, wysokością siodełka, ruchem pedałowania, zasięgiem kierownicy i kokpitu (rozmiar siedziska i kierownicy). Oczekuj, że kompleksowe dopasowanie zajmie od jednej do dwóch godzin.

Wskazówki: Mów szczerze ze swoim instalatorem o kontuzjach i problemach, szczególnie z fotelem (tak, jest to trochę niewygodne, ale pomyśl o tym jak o rozmowie z lekarzem). Jeździć naturalnie; nie staraj się „zaimponować” monterowi dobrą formą.

Ile zapłacisz: za kompleksowe dopasowanie zapłacisz 150 USD i więcej. Jeśli zaplanujesz zdatność na zakup nowego roweru, może obowiązywać zniżka lub kredyt. Być może wymieniasz część, taką jak kierownica lub siodełko, więc pamiętaj o tych potencjalnych kosztach. Jeśli dopasowanie jest dla Ciebie bardzo ważne, uwzględnij to w całkowitym budżecie na rower.

Później: Twoje ciało będzie potrzebowało czasu, aby przyzwyczaić się do zmiany pozycji. Zwłaszcza jeśli Twoje dopasowanie na rowerze bardzo się zmieniło, zmniejsz głośność i intensywność jazdy na kilka tygodni, aby dać swojemu organizmowi czas na dostosowanie się. Jak mówi Carver z Retül, duże zmiany należy wprowadzać stopniowo, aby uniknąć wstrząsu ciała. Dopasowania powinny obejmować opcjonalną ocenę uzupełniającą w celu rozwiązania wszelkich uporczywych problemów lub zmian, które nie przynoszą pozytywnych rezultatów.


Wysoki komfort Selle Royal Respiro 57,99 $ Kup teraz Wyłącznik

chłodzący i zmniejszający ciśnienie.

Trwały i niedrogi rower Planet ARS 44,99 $ 35,35 $ (21% zniżki) Kup teraz

Tani sposób na ulepszenie taniego roweru.

Wypełnienie z nadrukiem 3D Fizik Antares R3 Adaptive Versus Evo 249,99 $ Kup teraz

Amortyzacja wydrukowana w 3D jest mocna z przodu i miękka pod kośćmi siedzącymi.

Brak ciśnienia w nosie ISM PL 1,0 239,88 USD Kup teraz

Konstrukcja bez noska zmniejsza ciśnienie.

Przystępna cenowo, uniwersalna Bontrager Montrose Elite 940,00 $ Kup teraz

Tytanowe szyny i skorupa wzmocniona włóknem węglowym.

Dodaj komentarz