Co musisz wiedzieć o libido kobiet

Jak to działa

Dla przedstawicieli obu płci libido składa się z dwóch części: psychicznej i fizycznej. Aspekt mentalny to pragnienie, a aspekt fizyczny to podniecenie i nie zawsze są one włączone w tym samym czasie. Wcześniej uważano, że pożądanie koniecznie poprzedza stosunek seksualny, ale sądząc po najnowszych danych naukowców, nie zawsze tak jest. Przynajmniej u kobiet. W nich często najpierw włączane jest podniecenie fizyczne , Odkrywanie wzorców pożądania seksualnego – reakcja podniecenia u kobiet , a dopiero potem pojawia się psychologiczne odczucie pożądania.

„Kobiecy popęd seksualny może powstać w odpowiedzi na działania partnera i jest bardziej kontekstowy” – mówi seksuolog Teesha Morgan. Jej pacjenci zgłaszają, że często nie myślą o seksie i intymności, dopóki ich partnerka nie zainicjuje kontaktu (np. pocałunku w szyję). Co więcej, czasami pożądanie może pojawić się dopiero podczas seksu lub nawet po pierwszym orgazmie.

U wielu kobiet pożądanie pojawia się w odpowiedzi na przyjemne doznania, a nie w oczekiwaniu na nie.

Nie zawsze tak jest, ale generalnie jest to zjawisko powszechne i całkowicie normalne. Jednak nie wiedząc o tym, wielu uważa, że coś jest z nimi nie tak.

„Wzajemne przyciąganie pojawia się, gdy generalnie nie będziesz podniecony, ale wtedy pojawia się jakiś bodziec seksualny, na przykład twój partner zaczyna cię całować”, pisze ekspert od edukacji seksualnej Emily Nagoski w swojej książce How She Wants woman ”. – Jesteś w dobrym nastroju, twoje ciało się kręci i myślisz: „Och, tak, seks! Dobry pomysł! Dlaczego by się nimi nie zająć?”

„Powody uprawiania seksu mogą być różne” — wyjaśnia Tisha Morgan. – Na przykład kobieta pragnie intymności z partnerem, pragnie doświadczyć podniecenia i orgazmu, ale niekoniecznie przytłacza ją pożądanie. Może przyjść w trakcie ”.

A czasami w ogóle nie przychodzi i to też jest w porządku.

Zwykle przypisuje się to hormonom, ale to nie do końca prawda. Naukowcy wykazali w endokrynologii pobudzenia seksualnego , że hormony nie wpływają znacząco na popęd seksualny – często przeważają czynniki psychologiczne i emocjonalne.

To odkrycie jest szczególnie ważne dla kobiet po menopauzie. W tym czasie, kiedy jajniki przestają wytwarzać estrogen, wiele z nich ma problemy, ale zazwyczaj mają one charakter czysto fizyczny (na przykład dyskomfort lub suchość pochwy). „Badania potwierdzają, że seks i kobieta po menopauzie: krytyczny przegląd i analiza , że menopauza nie wpływa na pożądanie” – mówi psycholog Lori Brotto.

Ale prawie wszystko inne może na niego wpływać: zażywane leki (zwłaszcza przeciwdepresyjne, nasercowe i przeciwdrgawkowe), nastrój, zmęczenie, stres, długi dzień pracy, bałagan w domu, nieogolone nogi, niezadowolenie z partnera, biegające w pobliżu dzieci.

Ale stres i zmęczenie zwykle są na pierwszym miejscu. „Wiele kobiet mówi, że są tak zmęczone i tak bardzo zestresowane, że nie mają absolutnie czasu na seks”, mówi Broteau, „nawet jeśli chcą to zrobić, a nadal pociąga ich partner”.

Dlaczego uważa się, że kobiety mają niższe libido i dlaczego tak nie jest?

Istnieje wiele stereotypów dotyczących mężczyzn i atrakcji. Uważa się, że częściej myślą o seksie i doświadczają orgazmów, że potrzebują więcej partnerów seksualnych, a wymagania wobec tych samych partnerów są dla nich mniejsze. O kobietach mówią coś przeciwnego: potrzebują mniej seksu, mają mniej spontanicznych stosunków seksualnych, a wymagania wobec potencjalnego partnera są wyższe.

Takie różnice tłumaczy się zwykle przebiegiem ewolucji. Odnoszą się do tego, że dla samców korzystne jest kojarzenie się z jak największą liczbą samic w celu rozprzestrzenienia ich genów, a dla samic – skupienie się na jednym partnerze, który pomoże jej wychować potomstwo. „Ale ten podział na „rozwiązłych samców” i „wybrednych samic” jest dużym uproszczeniem” — mówi biolog ewolucyjny Kimberly Russell.

U różnych gatunków, od owadów Ewolucja poliandrii: wielokrotne kojarzenie się i przystosowanie samic u owadów i myszy Polyandry, rywalizacja plemników i sukces reprodukcyjny u myszy do rogaczy jako koszt poliandrii w płci – rola – odwrócona jacana koralowata, Jacana jacana i naczelne W systemie godowym kooperatywnej tamaryny siodłatej samice kojarzą się z większą liczbą samców niż jest to konieczne do zapłodnienia. Zwiększa to ich sukces reprodukcyjny: potomstwo różnych ojców jest bardziej zróżnicowane genetycznie, co oznacza, że ma większe szanse na przeżycie. Dodatkowo dwa samce przyniosą więcej pożywienia (taki model odchowu piskląt jest powszechny w Ewolucji poliandrii w komunalnym systemie rozrodu u mrówek dzięcioła).

Nie oznacza to, że ewolucja jest powodem, dla którego kobiety chcą mniej seksu lub ograniczają się do mniejszej liczby partnerów.

Badacze obalili wszystkie powyższe stereotypy dotyczące różnych potrzeb seksualnych płci. Przyciąganie rozwija się u kobiet nie mniej niż u mężczyzn. Co więcej, kobiety mogą jeszcze częściej się podniecać. Naukowcy odkryli to, testując różnice płciowe w odpowiedzi na wizualne bodźce seksualne: przegląd fizycznych i psychologicznych reakcji na bodźce wzrokowe u obu płci.

Jeśli heteroseksualni mężczyźni byli podnieceni tylko na widok heteroseksualnego seksu lub kilku kobiet razem, to kobiety reagowały na więcej bodźców (w tym stosunek między małpami . Różnica płci w cechach wywołujących reakcję narządów płciowych ). „Jest to zgodne z hipotezą, że kobiece ciało jest nastawione na duże zainteresowanie seksem z powodu ewolucyjnej przewagi kojarzenia się z różnymi partnerami” — mówi Russell.

Co ciekawe, reakcje większości kobiet nie pokrywały się z reakcjami czujników pobudzenia fizycznego. Uczestnicy zgłaszali, że byli zainteresowani tylko seksem heteroseksualnym, podczas gdy w rzeczywistości reagowali jednakowo na wszystkie bodźce.

Według Russella wynika to ze sposobu socjalizacji kobiet w społeczeństwie. Uczy się ich, że potrzebują mniej seksu niż mężczyźni i muszą dążyć do monogamii. Przyzwyczajają się do ignorowania swojego podniecenia, zwłaszcza w sytuacjach uważanych za nieprzyzwoite.

Stereotyp, że kobiety mają niższe libido, wynika z przyczyn społecznych, a nie biologicznych.

Stygmatyzowanie kobiet, które otwarcie wyrażają pożądanie seksualne. Przekonanie, że przede wszystkim powinni myśleć o potrzebach innych ludzi, a nie o własnych. A jeśli spojrzeć jeszcze szerzej – podwójne standardy, które dyktują różne modele „poprawnych” zachowań seksualnych dla mężczyzn i kobiet.

Czy istnieje norma pożądania?

Nie możesz powiedzieć: „Skoro jesteś mężczyzną, musisz być taki a taki” lub „Skoro jesteś kobietą, musisz być taki a taki”. Każda osoba jest inna. Być może potrzebujesz mniej seksu niż twój partner lub odwrotnie. Albo ty i twój partner jesteście podekscytowani różnymi rzeczami. Oba są normalne. Najważniejsze jest, aby uzgodnić, co odpowiada wam obojgu.

Jeśli chodzi o pożądanie, normą jest różnorodność.

„Jako gatunek mamy wyraźne i silne pragnienie znalezienia długoterminowego, niezawodnego partnera” — kontynuuje Russell. „Jest to tak samo część naszej historii ewolucyjnej, jak pragnienie uprawiania seksu z kimś innym niż ten sam partner. Zrozumienie tego i zaakceptowanie faktu, że kobiety stały się wysoce aktywne seksualnie, pomoże znaleźć nowe sposoby walki z niezadowoleniem seksualnym”.

Dodaj komentarz