Co zrobić, jeśli wydaje Ci się, że masz małego penisa

Rozmiar prącia i „syndrom małego penisa” to zniekształcenie postrzegania własnego ciała, w którym mężczyźni szczerze wierzą, że ich genitalia są małe i (kluczowa kwestia) bardzo się tym martwią.

Jest to jeden z podgatunków dysmorfofobii ciała – zaburzenia psychicznego, które pojawia się u ludzi z powodu niedoskonałości własnego wyglądu, często urojonego. Jednak nie wszystkie doświadczenia składają się na zaburzenie dysmorfii prącia: rozwój skali przesiewowej. do poziomu załamania nerwowego. Warto jednak sprawdzić, czy nie zbliżasz się do niego zbyt blisko.

Jak stwierdzić, czy masz zespół małego penisa?

Oto kilka znaków ostrzegawczych zespołu małego penisa:

  1. Wydaje ci się, że penis jest za mały i to cię poważnie martwi.
  2. Bezpośrednio kojarzysz rozmiar penisa z koncepcją męskości. Im więcej – tym chłodniej. A „mały” staje się powodem niskiej samooceny.
  3. Regularnie porównujesz rozmiar swojego penisa z innymi – w szatniach, filmach, mediach.
  4. Wstydzisz się rozbierać pod wspólnym prysznicem lub uprawiać seks, ponieważ boisz się, że możesz być wyśmiany ze względu na swój rozmiar.
  5. Z powodu tych doświadczeń masz problemy z erekcją lub osiągnięciem orgazmu.
  6. Tak, słyszałeś już, że Twój penis jest „normalny” (od znajomego, urologa lub np. w programie telewizyjnym, w którym rozmawiali o wielkości Twojego penisa), ale nie ufasz tym słowom.

Podejrzenia są spotęgowane, jeśli oprócz wymienionych objawów masz typowe objawy klasycznej dysmorfii ciała:

  • Obsesyjna troska o własny wygląd – ważne jest, abyś w każdej chwili patrzyła „na 100”.
  • Chroniczne martwienie się o to, jak wyglądasz.
  • Kompulsywne (obsesyjne) zachowania związane z wyglądem, np. wielogodzinne rytuały pielęgnacji skóry lub włosów, chęć kupowania coraz to nowych ubrań. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz wykonać „rytuału”, bardzo się martwisz (do tego stopnia, że boisz się wyjść z domu).

Dodaj komentarz