Fajne fakty na temat seksu i zdrowia

Prawdopodobnie lubisz uprawiać seks, ale jednocześnie nie zdajesz sobie sprawy, jak bardzo jest on użyteczny. Tak, to prawda: seks pomaga zachować zdrowie i jest to naukowo udowodnione.

Seks jest naturalnym środkiem przeciwbólowym

Badanie opublikowane w czasopiśmie Bulletin of Experimental Biology and Medicine twierdzi, że orgazm zmniejsza o połowę wrażliwość na ból poprzez uwalnianie endorfin. Wchodząc do krwiobiegu zaczynają działać niemal natychmiast, w ciągu kilku minut. Jest znacznie szybszy niż większość środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Więc następnym razem, gdy twój partner odmówi seksu z powodu bólu głowy, powiedz mu o tym.

Seks leczy chorobę

Według badania przeprowadzonego w Pensylwanii ludzie, którzy uprawiają seks raz lub dwa razy w tygodniu, mają średnio o 30% wyższy poziom zwalczającej choroby immunoglobuliny A (IgA) niż osoby, które są mniej aktywne seksualnie.

Warto zauważyć, że ten związek między odpornością a stosunkiem seksualnym nie działa na zasadzie „większe znaczy lepsze”. To samo badanie wykazało, że osoby uprawiające seks częściej niż dwa razy w tygodniu miały niższy poziom immunoglobuliny A.

Seks ze stresem

Czy kiedykolwiek nie byłeś w stanie zasnąć martwiąc się o duży projekt lub spotkanie jutro? Zamiast zgniatać te myśli w głowie, uprawiaj relaksujący seks.

Według badań opublikowanych w Biological Psychology po seksie ludzie są bardziej odporni na stresujące sytuacje.

Nie jest to zaskakujące: dobry seks to przyjemna rozrywka, więc naturalnie zmniejsza poziom stresu. Co ciekawsze, nawet proste dotknięcia działają antystresowo.

W innym eksperymencie, opisanym w medycynie behawioralnej, zaobserwowano, że pary po prostu trzymają się za ręce przez 10 minut lub przytulają się przez 20 sekund. Po dotknięciu i przytuleniu ludzie wykazywali zdrowsze reakcje na późniejszy stres, taki jak wystąpienia publiczne, niż ci, którzy byli zestresowani bez wcześniejszego przytulenia.

Przytulanie może również pomóc obniżyć tętno i ciśnienie krwi. Więc jeśli twój partner nie chce seksu, zadowól się mocnym uściskiem.

Seks jest dobry dla serca

Osoby uprawiające seks co najmniej dwa razy w tygodniu zmniejszają ryzyko chorób serca o połowę. Tak mówią wyniki badania opublikowanego w 2010 roku przez naukowców z Massachusetts, w którym wzięło udział ponad tysiąc mężczyzn.

Badania wykazały, że seks jest bardzo ochronny. Naukowcy zalecili nawet, aby lekarze brali pod uwagę aktywność seksualną mężczyzny przy ocenie ryzyka chorób układu krążenia. Uważają, że korzyści płynące z seksu wiążą się z podwójnym pozytywnym efektem – zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym.

Seks ma pozytywny wpływ na mózg

Tak, testowano to tylko na szczurach, ale to badanie naukowe twierdzi, że seks może poprawić funkcjonowanie mózgu.

Badanie z 2010 roku wykazało , że regularnie kojarzące się szczury mają wyższy poziom proliferacji komórek w hipokampie, regionie mózgu odpowiedzialnym za pamięć. Szczury te wykazywały również szybszy wzrost komórek mózgowych i liczbę połączeń między nimi.

Seks pomaga wyglądać młodziej

W 2013 roku dr David Weeks, szef psychologii rozwojowej w Royal Edinburgh Hospital, powiedział Brytyjskiemu Towarzystwu Psychologicznemu, że seks ma kilka zalet, które pomagają mężczyznom i kobietom wyglądać o pięć do siedmiu lat młodziej. Wynika to częściowo z jego złożonych korzyści zdrowotnych (a zdrowi ludzie wyglądają młodziej). Ponadto podczas seksu wytwarzane są hormony, które uelastyczniają skórę.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Queen's University w Edynburgu wykazało, że pary, które uprawiają seks co najmniej cztery razy w tygodniu, wyglądają nawet o 10 lat młodziej niż ich mniej temperamentni rówieśnicy. Podczas seksu uwalniane są hormony takie jak adrenalina, dopamina, norepinefryna, które pomagają zachować komórki skóry i rozluźnić mięśnie, co zapobiega powstawaniu zmarszczek .

Eliksir młodości jest bliżej niż możesz sobie wyobrazić!

Dobry seks pomaga żyć dłużej

W 1997 roku grupa badaczy z Walii postanowiła sprawdzić, czy istnieje związek między orgazmem a śmiertelnością. Zbadali aktywność seksualną 918 mężczyzn w wieku od 45 do 59 lat i oszacowali liczbę osób, które zmarły z powodu chorób układu krążenia.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy mieli dwa lub więcej orgazmów tygodniowo, byli o połowę mniej narażeni na śmierć z powodu chorób serca niż ci, którzy mieli orgazmy rzadziej niż raz w miesiącu.

„Aktywność seksualna chroni zdrowie” — mówi autor badania, dr George Davey Smith.

Tak więc seks chroni Twoje zdrowie, wspomaga układ krążenia, pozytywnie wpływa na Twój mózg, nastrój, a nawet pomaga Ci wyglądać młodziej.

Dodaj komentarz