Jak przestać się wstydzić fantazji seksualnych

W mojej pracy regularnie spotykam się ze wstydem, jaki ludzie czują w związku ze swoimi fantazjami seksualnymi. To zrozumiałe: większość z nas dorastała w przekonaniu, że seks sam w sobie jest dość wstydliwy, a jeśli wykracza poza waginalny (dla niektórych zakres rozszerza się na seks manualny, oralny, analny), to ogólnie jest okropny. -następnie.

W tym samym czasie ludzie konsumują kolosalną ilość pornografii, w tym hardcore. A przepaść między rzeczywistością (w której seks jest ogólnie wstydem dyskutować, nie mówiąc już o fantazjach) a tym światem wyrafinowanych fantazji może sprawić, że człowiek poczuje się źle i będzie bardzo samotny.

A jeśli twoje własne fantazje są przerażające? Oto alternatywne perspektywy fantazji seksualnych, które pomogą przekształcić je z wrogów w przyjaciół.

Dlaczego fantazje są zdrowe i zdrowe

Fantazja jest częścią twojego spersonalizowanego doświadczenia

Osobliwości twojej ścieżki psychologicznej pozostawiają ślady, także w przestrzeni fantazji. Koincydencja spontanicznego podniecenia seksualnego i sytuacji może prowadzić do powstania pożądania seksualnego.

Zacznę od zupełnie niewinnego. Często spotykam się z podobną historią wśród dziewczyn i klientów, których znam: podekscytowanie pojawiało się, gdy ważny emocjonalnie partner robił coś, co samo w sobie nie było seksualne (przy zmywaniu naczyń podchodził i przytulał się, całował w szczególny sposób rękę, czytał wiersze i tak dalej), a potem sama akcja stała się wyzwalaczem pobudzenia. Na przykład głośne czytanie poezji przez mężczyzn, a nawet każdego, kto ma przyjemny głos, jest podniecające.

Oto bardziej wyrafinowany przykład mojego amerykańskiego przyjaciela. W wieku 17 lat znalazł się w ciekawej sytuacji: zaproponował podwiezienie zakochanej dziewczyny. Zgodziła się. I był już pełen tajemnych nadziei i pragnień. A potem zobaczyła innego faceta (który najwyraźniej ją polubił), porozmawiał z nim i poprosił mojego przyjaciela, żeby go też podwiózł. Zgodził się, nie znajdując siły, by odmówić. Opisał tę sytuację jako przepełnioną sprzecznymi uczuciami: mieszanką pożądania, upokorzenia i wstydu. Od tego czasu fantazje o „rogatym mężu”, które rozgrywają się w podobnych sytuacjach, stały się ważną (choć nie jedyną) częścią jego życia seksualnego.

Kiedy go poznaliśmy, chciał tylko, żebyśmy byli w romantycznym związku, ale jednocześnie miałem inne romantyczne i seksualne związki, o których miał nadzieję otrzymywać doniesienia. Jako jednorazowa gra była całkiem fajna, ale jako styl życia nie pasował do mnie.

Mam nadzieję, że znalazł dla siebie odpowiednią pasję. Jeśli już, istnieją osobne strony dla takich osób, nawet w Rosji. Dla zainteresowanych – wyszukaj sexwife, rogacz. Dotyczy to również każdej innej fantazji. Jako poszukiwanie antropologiczne polecam zarejestrować się na międzynarodowej stronie z amerykańskimi korzeniami FetLife.com i przestudiować ją, aby docenić różnorodność ludzkich fantazji.

Fantazje to sposób na lepsze poznanie siebie

Postaraj się potraktować fantazję jako materiał do samopoznania. Fantazje to najczęściej sposób, w jaki nasza psychika komunikuje niespełnione pragnienia lub niedoświadczone emocje. Często – w formie alegorycznej.

Tezę tę doskonale ilustruje subkultura BDSM. Dobre gry BDSM to kontrolowany i stosunkowo bezpieczny plac zabaw, na którym możesz pokazać swoje ciemne strony – te, których świadomość naprawdę nie chce zaakceptować.

Czego nie pozwalasz sobie pokazać w życiu codziennym? Chcesz ukarać lub zostać ukaranym? Odpuścić kontrolę czy wreszcie ją zdobyć? Czy nieustannie dążysz do bolesnej, wstydliwej i upokarzającej sytuacji z przeszłości?

Podczas mojego zanurzenia w tym obszarze sam badałem wiele z tych aspektów. Pozwalając sobie na złość, wstyd, poddanie się kontroli i działanie tak, jak chcę, wywoływanie wstydu – w różnych okresach eksperymentów moje fantazje były doskonałym źródłem informacji o tych zakamarkach duszy, w które nie zawsze można spojrzeć na inne sposoby.

Ale co, jeśli fantazje są szczególnie okrutne lub skierowane do tych, którzy są zabronieni – bliskich krewnych, dzieci, zwierzęta? Choć jest to przerażające, wszystko to jest również materiałem nadającym się do samodzielnej eksploracji.

Twoje fantazje nie czynią cię potworem. Ich realizacja jest tak.

Za okrutnymi sadystycznymi fantazjami często stoi niespełniona agresja w przeszłości lub teraźniejszości, a za ubezwłasnowolnionymi obiektami fantazji kryje się chęć podporządkowania sobie słabszego. Ktoś, kto nie może się oprzeć. I nie zapominaj, że sam fakt, że te tematy są głęboko tabu, daje ogromny ładunek emocjonalny, który napędza te fantazje.

Co robić? Najlepiej porozmawiać o tym z terapeutą lub terapeutą seksualnym. Ale jest to również trudna historia, ponieważ w Rosji jest katastrofalnie niewielu specjalistów seksualnych z odpowiednim wykształceniem. Możesz także wykorzystać fantazje do masturbacji lub seksu z odpowiednim partnerem (dorosłą, zdolną osobą). Możesz „zabawić się” w ekscytującej sytuacji, gdy partner lub ty „stajesz się” krewnym, dzieckiem, zwierzęciem. W subkulturze BDSM istnieją specjalne sekcje dla takich gier, jak gra z wiekiem, zabawa ze zwierzętami i tak dalej.

Oto kolejny osobisty przykład dla Ciebie: w doświadczeniach seksualnych FMW z moimi ukochanymi mężczyznami i dziewczynami wielokrotnie próbowałem przeżyć i przepisać bolesne doświadczenie, gdy w wieku 6 lat moi rodzice zostawili mnie na obozie letnim, w którym czuł się bardzo źle. I postawiłem się w sytuacji, w której znów mogę poczuć, jak moi ukochani są teraz razem, lepiej im beze mnie, że mnie nie potrzebują. To była ostatnia tak żywa fantazja, która wyczerpała się w maju, kiedy udało mi się „przepisać” sytuację i porozmawiać z rodzicami o moich dawnych pretensjach. Wszystko już tam nie ciągnie.

W wyniku zmian wewnętrznych mogą również ulec zmianie fantazje. Jedne wyczerpują się i znikają, inne powstają, a jeszcze inne stają się silniejsze i nabierają nowych detali.

W moim przypadku konsekwentne badanie i akceptacja fantazji (czytaj – różne cienie psychiki) doprowadziły do tego, że teraz żyję bez fantazji. Wszelkie pragnienia seksualne rodzą się we mnie w momencie prawdziwego kontaktu z konkretną osobą. Ale to jest moje doświadczenie. Najważniejsze jest, abyś Ty i Twoi partnerzy czuli się dobrze.

Fantazje są sposobem na (ponowne) odkrywanie siebie

Psychoterapeuci, których znam, mówią, że ludzkie relacje często się rozpadają, ponieważ nigdy nie mówią sobie nawzajem, czego naprawdę chcą, a czego nie. Dotyczy to również seksualności. Strach przed powierzeniem swoich fantazji partnerowi jest całkiem uzasadniony: najczęściej można spotkać różne reakcje: od neutralnych po strach i wstręt. Jak mówić o takich rzeczach, to osobne pytanie, które wykracza poza zakres tego artykułu.

Często zadaję parom zadania, w których muszą sporządzić listę swoich seksualnych fantazji i pragnień, a następnie wprowadzam je do dyskusji ze mną. Proces staje się magiczny, gdy w pozornej rozbieżności pragnień pojawiają się punkty przecięcia, do których można podejść twórczo, tworząc wspólne pole do eksperymentów.

Jak radzić sobie ze strachem, że fantazje będą się tylko nasilać?

Tutaj, na tle jednorożców i tęczy, może pojawić się sprzeciw: ale jeśli pozwolisz sobie na fantazje, możesz chcieć coraz bardziej wyrafinowanych! Jak coś zatrzymać?

Na to mam następującą odpowiedź, uzyskaną z praktyki.

Akceptacja swoich fantazji nie jest równoznaczna z ich spełnieniem

Po pierwsze, świadomość i akceptacja fantazji nie musi prowadzić do ich realizacji. Sam w sobie materiał ten jest doskonałym paliwem do napędzania pasji.

Kilkoro moich znajomych uprawiało najzwyklejszy seks, tyle że werbalnie stworzyli całe alternatywne światy, w których uprawiali ten seks. W świecie fantasy mogą być zwierzętami lub kosmitami, żyć w innych krajach i epokach, odgrywać swoje ulubione wątki literackie i filmowe. W ich przypadku żadna rzeczywistość nie mogła konkurować z fantazją.

Oczywiście, jeśli twoje fantazje stają się obsesyjne, zakłócają normalne życie i komunikację, jest to powód, aby skontaktować się z seksuologiem lub psychiatrą.

Niektóre fantazje są niemożliwe lub trudne do spełnienia. Na przykład miałem fantazję o delikatnym masażu gangbangu. Wtedy 4-6 pięknych zmysłowych mężczyzn pod okiem ukochanej wykonuje mi masaż całego ciała, przechodzący w delikatną orgię. Rozumiesz, ile jest ograniczeń, prawda? Szczerze mówiąc, miałem nawet partnera w Stanach Zjednoczonych, który był gotów dać mi go jako prezent urodzinowy, ale z jakichś osobistych powodów nie wróciłem do Stanów Zjednoczonych po prezent (i w ogóle). Miałem uproszczoną wersję tej gry dwa lata temu z dwoma mężczyznami i było świetnie. A teraz ta fantazja tak naprawdę się nie zapala.

Już sama umiejętność swobodnego dzielenia się fantazjami tworzy intymność i akceptację, która często jest właśnie tym, czego najbardziej potrzebujemy. Wiedzieć, że „jestem dobry, poprawny, wszystko jest u mnie w porządku, jestem akceptowany i kochany taki, jaki jestem”.

Samowiedza osłabia pragnienie „zakazanego”

Po drugie, jeśli równolegle z realizacją fantazji proces akceptowania swoich cienistych stron odbywa się w duchu „tak, to też ja i to jest cudowne”, moc fantazji słabnie, mogą one stać się mniejsze i mniej atrakcyjny. Im pełniej człowiek akceptuje siebie w różnych przejawach, im bardziej pozwala sobie na bycie sobą, tym mniej „zakazane” pozostaje dla niego – to, co łatwo przekształca się w fantazje, także seksualne. W moim życiu (przynajmniej na tym etapie) tak się stało.


Ogólnie eksploruj swoje fantazje, naucz się je akceptować i, jeśli chcesz, dziel się z bliskimi – i niech będzie dla Ciebie dobre i interesujące.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świecie nienormalnej seksualności i jej początkach, możesz przeczytać najbardziej szczegółową książkę popularnonaukową na ten temat w języku rosyjskim – „ Ja, ty, on, ona i inni zboczeńcy ” Jessego Beringa. Po angielsku od ciekawskich – klasyczne dzieło z połowy XX wieku The Kinsey Reports Alfreda Kinseya w czterech tomach (można zamówić na Amazon).

Dodaj komentarz