Jaka jest różnica między zaworem Schradera a zaworem Presta?

W przypadku tak małego elementu zawór opony rowerowej odgrywa znaczącą rolę w zapewnieniu ogólnego sukcesu jazdy. Ponadto wymaga więcej wiedzy, niż można by zakładać, że prawidłowo go używa.

Podczas pompowania opon można zauważyć, że niektóre rowery mają znany zawór Schradera (tego samego rodzaju w samochodach), podczas gdy inne są wyposażone w smukły, egzotyczny model znany jako zawór Presta. Dlaczego różne rowery używają różnych systemów zaworów i jak się do siebie porównują? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o rowerach rowerowych, aby kontynuować jazdę.

Jakie typy są dostępne?

Rowery zazwyczaj są wyposażone w jeden z dwóch typów zaworów. Zawory Schradera są bardziej powszechne; są takie same, jak te używane w samochodach i znajdują się głównie na niedrogim modelu rowerowym. Większość opon rowerowych wyższej klasy jest jednak napompowana zaworem Presta, zaprojektowanym specjalnie dla rowerów. Oto, jak to zrobić:

Wentyl rowerowy z Presta, lewo i Schrader, prawo, zawory.
 • Schrader: Szerszy niż zawór Presta i zazwyczaj ten sam obwód od góry do dołu. Często owinięte gumą podczas używania na kołach. Zewnętrzna ścianka jest nagwintowana w celu przykręcenia korka lub głowicy pompy. Sworzeń w środku to sprężynowy zawór zwrotny, który steruje przepływem powietrza do wewnątrz i na zewnątrz. Zawory zwrotne umożliwiają przepływ powietrza tylko w jednym kierunku; rura zaworu Schradera wymaga nacisku na wewnętrzny sworzeń, aby umożliwić wlot powietrza.
 • Presta: Około połowa szerokości jak zawór Schradera i wykonane w całości z metalu. Są one lekko zbieżne w górę, a niektóre są wkręcane całkowicie w dół. Trzonek zaworu otwiera się po odkręceniu nakrętki radełkowanej (teksturowanej) u góry. W przeciwieństwie do Schradera, system nie wykorzystuje zaworu zwrotnego — uszczelnia się całkowicie w oparciu o ciśnienie w rurze lub oponie. W wielu zawory Presta, w tym do stosowania w systemach bezdębnych, cały rdzeń jest zdejmowany. Podczas odkręcania nakrętki trzonka należy zachować ostrożność, aby nie odkręcić przypadkowo całego rdzenia, co spowoduje szybkie wydostanie się powietrza z opony.
 • Bonus: Jeśli podróżujesz do Holandii lub Azji, możesz zobaczyć trzeci typ zaworu, zwany Woods, lub Dunlop, zawór. Wygląda jak fatter Presta i często znajduje się na rowerach miejskich:
Woods lub Dunlop

Gdzie są na moim roweru?

Na oponach — a dokładniej — przytłaczając w kierunku piasty po wewnętrznej stronie obręczy. Ale znajdziesz również okucia Schradera na zawieszeniach: Tylne amortyzatory i widelce, a także słupki zakraplacza. W przypadku dropperów łącznik Schradera jest zazwyczaj wpuszczany w sam słupek.

Dlaczego rowery używają zaworów Presta?

Zawory Presta zostały wynalezione przez tego samego faceta, który udał się do Zéfal, jednego z wiodących producentów pomp rowerowych. W porównaniu z zaworami Schradera, zawory Presta idealnie nadają się do kół rowerowych z wielu powodów:

 • Wymagają one mniejszego otworu w obręczy, co poprawia wytrzymałość obręczy.
 • Są one jaśniejsze, więc koła o wysokich osiągach nie muszą być przeciwwagi dla ciężaru łodygi, aby obracać się płynnie.
 • Uszczelnia się szczecznie tylko przy ciśnieniu powietrza, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania mechanicznego zaworu zwrotnego, jak w systemach Schradera (który może zapchać się w zanieczyszczenia).
 • Można je łatwo rozbudować za pomocą adapterów, dzięki czemu idealnie nadają się do bardziej wysuwanych, bardziej wysuwanych obręczy.
Zawór Presta z zakorkiem.

Czy można niepasować rury i zawory?

W obręcz wywierconą dla zaworów Schradera można umieścić specjalną rurę Presta, ale nie jest to zalecane w przypadku niczego więcej niż naprawy awaryjnej. Rury i opony mają tendencję do lekkiego poruszania się po obręczy. W szerszym otworze Schradera Presta może poruszać się na tyle, że obręcz rzeczywiście przecina rurę u podstawy zaworu. Jeśli konieczne jest zamontowanie rury Presta w obręczy Schradera w celu jej prawidłowego zamocowania, należy użyć nakrętki zaworu, aby zamocować ją w pobliżu obręczy.

Tymczasem jedynym sposobem na umieszczenie rury Schradera w obręczu z wierceniem Presta jest poszerzenie otworu zaworu — czegoś, czego nie zalecamy, ponieważ może to zagrozić integralności obręczy.

Której pompy należy użyć?

Pompa tylko Presta ma gumową uszczelkę w głowicy lub uchwycie, która będzie pasować dokładnie wokół zaworu Presta, ale nie Schradera. Pompa Schrader-Only ma sworzeń w środku uchwytu, który naciska zawór zwrotny trzonka Schradera. Jeśli próbujesz umieścić go na rurze Presta, po prostu nie pasuje.

Wiele nowoczesnych pomp jest wyposażonych w dwie głowice. Dostępne są trzy typy:

 • Głowica podwójna: Znajduje się na niektórych pompach podłogowych, uchwyt posiada oddzielne uszczelki dla zaworów Presta i Schrader.
 • wymienna głowica: Znajduje się na niektórych ramkach i mini-pompach, głowica ta ma uszczelkę z otworem stożkowym. Jedna strona jest węsza w przypadku zaworów Presta. Wystarczy odkręcić pokrywę uchwytu, odwrócić uszczelkę na bok, który odpowiada zaworowi, a następnie ponownie ją przykręcić.
 • regulowana głowica: Najnowszy i najbardziej popularny styl, to głowice pasuje do zaworów Presta i Schrader bez zamiany żadnych wewnętrznych części. Wystarczy mocno wcisnąć głowicę na zawór, obrócić dźwignię w celu zabezpieczenia i rozpocząć pompowanie.

Nie można używać pompy do opon na częściach zawieszenia lub pompy do zawieszenia na oponach. Pompy do opon zazwyczaj nie są w stanie osiągnąć takiego rodzaju elementów zawieszenia ciśnieniowego i nie mają opcji dokładnego dostrajania, które mają pompy do zawieszenia. I pompy zawieszenia są tak małe, że nadmuchać oponę Schradera na zawsze.

Zapchanie zdemontowanego zaworu Schradera.

Czy kiedykolwiek będę musiał wymienić zawór?

Większość zaworów jest już przymocowana do rur, więc zamiana jednego oznacza wymianę całej rury. Istnieją jednak dwa przypadki, które mogą wymagać wymiany zaworu:

 • bezdwojowy: Zawory Presta do uszczelniania opon bezdwojowych za pomocą nakrętki radełkowanej, która mocuje zawór do obręczy. Jeśli uszczelka kiedykolwiek ulegnie awarii i stracisz powietrze, możesz po prostu wymienić zawór. Niektóre zawory bezdębne są specyficzne dla modelu koła lub obręczy; upewnij się, że masz odpowiednią wymianę lub uszczelka może nie uszczelnić się prawidłowo.
 • wymienne rdzenie: Niektóre Prestas mają wymienne rdzenie, które odkręcić — klucz do dodawania przedłużeń zaworów do felg Aero lub do dodawania szczeliw do opon (które mogą dziać rdzeń zaworu, jeśli nie zostanie wymontowany jako pierwszy). Jeśli opona nie jest w powietrzu lub jeśli szczeliwo zgumknął rdzeń, można po prostu zamienić ją na nową. Większość lokalnych sklepów rowerowych ma zastępcze rdzenie na sprzedaż. Zawór ma wymienne rdzenie, jeśli jego boki mają małe, płaskie sekcje w prawo, gdy zawór stożkowy jest skierowany w stronę górnej nakrętki.

Dodaj komentarz