Kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania: ranking 2022 na wikijak.pl

Kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania: ranking 2020 na wikijak.pl

Ogrzewanie gazem w zamkniętej komorze odbywa się przez spalanie paliwa w izolowanej obudowie kotła. Zamknięta komora umożliwia doprowadzanie powietrza i wyprowadzanie produktów spalania na zewnątrz budynku. Kotły mają nazwę turbo, ponieważ przepływ powietrza odbywa się za pomocą turbin-wentylatorów.

Piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania: urządzenie i zasada działania

Konstrukcja kotła gazowego zawiera obudowę z palnikami i wymiennikiem ciepła, a także rurę współosiową, przez którą wchodzi powietrze i odprowadzane są odpady spalania.

W zamkniętej komorze kotła, w przeciwieństwie do otwartej, ciąg jest zapewniony za pomocą dmuchawy. Komora ma wyjście na zewnątrz budynku wzdłuż rury współosiowej, która jest dwiema rurami zagnieżdżonymi jedna w drugiej. Powietrze jest zasysane przez rurę zewnętrzną, uczestniczy w procesie spalania, a następnie gaz spalinowy jest wyprowadzany na zewnątrz przez rurę wewnętrzną.

Ze względu na to, że ciąg w kotle gazowym jest wymuszony, znika potrzeba pionowego komina, a rura wylotowa jest montowana w najbliższej ścianie w pozycji poziomej, pionowej lub nachylonej.

Spalanie gazu odbywa się za pomocą palników wentylatorowych. Różnią się one od konwencjonalnych urządzeń atmosferycznych tym, że zawierają wentylator, który zasysa powietrze. Moc palnika gazowego jest regulowana  zmianą prędkości obrotowej wentylatorów. Biorąc pod uwagę ciśnienie w głównym gazociągu, uzyskuje się optymalny stosunek mieszaniny gazu i powietrza, dzięki czemu parametry spalania ulegają poprawie i zmniejszają zużycie gazu.

Energia ze spalonego paliwa jest przenoszona do nośnika ciepła przez wymiennik ciepła kotła, który może być wykonany z żeliwa, miedzi lub stali. Najlepsze są żeliwne wymienniki ciepła. Żeliwo jest odporne na korozję i naprężenia termiczne, dzięki czemu jest wytrzymalsze, a także ma najlepsze właściwości termiczne.

Miedź również nie jest podatna na korozję, szybko się nagrzewa i chłodzi. Jest częściej stosowana w modelach importowanych.

Wymienniki ciepła ze stali, wykorzystywane głównie przez producentów krajowych, są łatwe do wykonania i niedrogie. Jednak stal rdzewieje, więc żywotność wyrobów stalowych jest dużo niższa niż żeliwnych i miedzianych.

Kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, czyli kotły turbo, są w pełni zautomatyzowane. W ten sposób rozwiązuje się problem związany z zarządzaniem i bezpieczeństwem.

Za pomocą czujników określa się optymalne parametry pracy systemu kotła: tryb zapłonu, moc palnika gazowego, objętość wody w obiegu. System bezpieczeństwa kotła obejmuje ochronę w przypadku utraty płomienia palnika, niedostatecznego zużycia paliwa, nieprawidłowości w odprowadzaniu spalin, przegrzania urządzenia i innych.

W kotłach można wykorzystać różne sposoby oczyszczania odpadów. W modelach konwekcyjnych produkty spalania obejmują gorącą parę wodną, która jest odprowadzana razem z gazami spalinowymi do atmosfery. W kotłach skraplających znajduje się dodatkowy wymiennik ciepła do chłodzenia pary wodnej. Podczas tego procesu odzyskuje się ciepło z pary wodnej, co zwiększa ogólną sprawność urządzenia. Część produktów spalania rozpuszcza się w wodzie i odprowadzana jest do kanalizacji.

Jaki kocioł gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania wybrać? Główne typy kotłów gazowych

Pojemność kotłów wpływa na ich wymiary i wagę, a funkcjonalność związana jest z liczbą obwodów. Lekkie kotły gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania o małej mocy, dla małych pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych są montowane na ścianie na zawiasach. Zarówno lekkie, jak i ciężkie kotły podłogowe nadają się nie tylko ogrzewania mieszkań, ale także podgrzewania wody użytkowej.

Piece gazowe dwufunkcyjne z zamkniętą komorą spalania: ścienne i podłogowe

Największą moc mają kotły podłogowe. Duże kotły podłogowe są często używane do ogrzewania domów, które mają co najmniej dwa piętra.

Modele podłogowe są bardziej niezawodne, a ich żywotność wynosi średnio 5 lat dłużej niż ściennych.

Z kolei konstrukcja kompaktowych modeli kotłów o małej mocy pozwala na ich zawieszenie na ścianach pomieszczenia, dzięki czemu można je montować w mniejszych domach i mieszkaniach.

Podział kotłów na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne

Zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest zasilanie instalacji centralnego ogrzewania, kotły dwufunkcyjne ogrzewają dodatkowo wodę użytkową. Zarówno kotły jednofunkcyjne, jak i dwufunkcyjne mogą być montowane na ścianie lub podłodze.

Rozwiązanie dwufunkcyjne ma postać:

 • oddzielne przepływy;
 • bitermiczny wymiennik ciepła.

Bitermiczny wymiennik ciepła w kotle ma postać cewki z kombinacją rury w rurze. Wewnątrz głównej rury grzewczej znajduje się rura CWU. Woda w tych obwodach płynie w przeciwnych kierunkach. Wymienniki ciepła tego typu są wrażliwe na jakość wody. Jeśli woda w regionie serwisowym jest twarda, gromadzi się kamień i urządzenie ulega awarii.

Uwaga! Kotły dwufunkcyjne mają ograniczenia w dostawie ciepłej wody. Kocioł powinien być zainstalowany w pobliżu punktów poboru wody, a także powinien znajdować się blisko ujęć wody, czyli łazienka powinna być położona w pobliżu kuchni.

Jeśli punkty zostaną rozłożone na dużą odległość, ogrzewanie będzie nieskuteczne. Ponadto kotły o małej mocy w tym samym czasie obsługują tylko jeden punkt ujęcia wody.

Możesz uzyskać ciepłą wodę z kotła jednofunkcyjnego, podłączając do niego kocioł pośredniego ogrzewania. Prawie wszystkie nowoczesne kotły mają tę możliwość, jednak wiąże się to z dość wysokimi kosztami.

Zaświadczenie. Kotły ścienne mogą ogrzewać powierzchnię do 400 m2. Mają wymiary do 70-75 cm wysokości, długość 30-31 cm i szerokość 40 cm. Temperatura wody w systemie CWU wynosi do 55-60°C.

Kotły podłogowe mogą ogrzać nawet 1000 m2. Wymiary do 100 cm wysokości, długość do 45 cm, szerokość do 60 cm. Woda do CWU jest podgrzewana nawet do 80-90°C.

Przegląd wikijak.pl: ranking pieców gazowych dwufunkcyjnych

 

Nazwa Junkers dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania Cerapur Midi Zwb 24-1 RE Vaillant dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania VCW 226/7-2 0010019987 Gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania Termet Ecocondens Dwufunkcyjny IMMERGAS VICTRIX TERA 28 (3027370) Beretta Ciao Green 25 C.S.I. 20095434 Buderus Logamax PLUS GB 062-24KV2 Ariston CLAS ONE 24 3301021
Junkers dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania Cerapur Midi Zwb 24-1 RE Vaillant dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania VCW 226/7-2 0010019987 Gazowy podgrzewacz wody z zamkniętą komorą spalania Termet Ecocondens Dwufunkcyjny IMMERGAS VICTRIX TERA 28 (3027370) Beretta Ciao Green 25 C.S.I. 20095434 Buderus Logamax PLUS GB 062-24KV2 Ariston CLAS ONE 24 3301021
Rodzaj Dwufunkcyjne Dwufunkcyjne Dwufunkcyjne Dwufunkcyjne Dwufunkcyjne Dwufunkcyjne Dwufunkcyjne
Typ Wiszące Wiszące Wiszące Wiszące Wiszące Wiszące Wiszące
Źródło energii Gazowe Gazowe Gazowe Gazowe Gazowe Gazowe Gazowe
Komora spalania Zamknięta Zamknięta Zamknięta Zamknięta Zamknięta Zamknięta Zamknięta
Moc 24 kW 24,5 25 kW 28 kW 25 kW 25,6 kW 24 kW
Kocioł kondensacyjny Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Zasobnik na paliwo Nie Nie Nie Nie Nie
Informacje dodatkowe Wyświetlacz LCD Wyświetlacz LCD Wyświetlacz LCD Wyświetlacz LCD Dopuszczalna praca w układzie zamkniętym
Materiał Stalowe Stalowe Stalowe
Pojemność Zasobnika 8 l
Producent Junkers Vaillant Termet Immergas Beretta Buderus Ariston
Waga 29,7 kg
Typ spalania Kondensacyjne Kondensacyjne Kondensacyjne
Rodzaj sterownika Cotronic III
Cena od 2660,00 zł od 4272,00 zł od 2810,00 zł od 3600,00 zł od 3039,00 zł od 5850,00 zł od 3819,00 zł
Ceneo.pl Ceneo.pl Ceneo.pl Ceneo.pl Ceneo.pl Ceneo.pl Ceneo.pl

Najlepszy Junkers dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania (Bosch) CERAPUR MIDI ZWB 24-1 RE


Junkers dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania (Bosch) CERAPUR MIDI ZWB 24-1 RE

Ceneo.pl

Zapewnia bardziej efektywne wykorzystanie uzyskanego ciepła niż w klasycznych kotłach – sprawność 102.5% wobec 90%. Wyposażony jest w trzy wymienniki ciepła: główny – bitermiczny, wykonany ze stali nierdzewnej; dla systemu grzewczego – bitermiczny, wykonany z siluminu; dla systemu CWU -płytowy. Rekuperacyjny wymiennik ciepła zapewnia wzrost energii z kondensacji produktów spalania paliwa o 9,25%, co znacznie zmniejsza zużycie gazu podczas długotrwałej pracy.

Palnik gazowy ze stali nierdzewnej i wstępne mieszanie paliwa z powietrzem pozwalają na bardziej efektywne spalanie gazu, poza tym palnik może zostać ponownie skonfigurowany do pracy z gazem skroplonym. Do sterowania wszystkimi procesami kotła wykorzystywany jest wielofunkcyjny moduł sterujący “Cotronic 3”, wyposażony w wyświetlacz LCD, na którego ekranie wyświetlana jest temperatura, tryb pracy kotła, wskazanie palnika, kody błędów i inne informacje. Moduł sterujący ma wiele różnych funkcji, takich jak:

 •   modulacja mocy w trybach ogrzewania i CWU;
 •   elektroniczny zapłon;
 •   ochrona pompy obiegowej przed blokowaniem;
 •   autodiagnostyka ze zwiększoną funkcjonalnością;
 •   sterowanie cyklami wentylacji komory spalania;
 •   ochrona przed zamarzaniem;
 •   system usuwania bezwładności cieplnej z wymiennika ciepła;
 •   sterowanie pracą trybu letniego kotła.

Porównaj ceny na ceneo.pl


Piec dwufunkcyjny Vaillant z zamkniętą komorą spalania VCW 226/7-2

Piec dwufunkcyjny Vaillant z zamkniętą komorą spalania VCW 226/7-2
Ceneo.pl

Wysokowydajny, kondensacyjny kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania, o małej mocy i pełnym wsparciu dla popularnej magistrali komunikacyjnej eBus. Najważniejszą cechą wyróżniającą ten model jest zwiększona efektywność energetyczna, osiągana dzięki kondensacyjnej selekcji ciepła produktów spalania gazu ziemnego.

W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów gazowych, gorące gazy spalinowe są poddawane głębszemu chłodzeniu, co pozwala na wydobycie i wykorzystanie utajonego ciepła kondensacji pary wodnej. Ta progresywna konstrukcja pozwala kotłowi Vaillant ecoTEC pure VCW 246/7-2 wykazywać o 5-6% większą efektywność energetyczną niż klasyczne kotły dwufunkcyjne. Pojemność użytkowa wystarczy do ogrzewania małego prywatnego domu, wielopokojowego mieszkania miejskiego, komercyjnych lub komunalnych pomieszczeń o łącznej powierzchni do 148 m2.

Ponadto kocioł może szybko podgrzać wodę w ilości wystarczającej do stabilnej pracy jednego lub dwóch punktów analizy i zaspokoić typowe potrzeby gospodarstwa domowego rodziny składającej się z 3-5 osób. Dzięki zamkniętej komorze spalania, cichej pompie obiegowej i wymuszonemu usuwaniu gazów spalinowych, kocioł może być umieszczony bezpośrednio w strefach mieszkalnych.

Porównaj ceny na ceneo.pl


Piec dwufunkcyjny Termet z zamkniętą komorą spalania ECOCONDENS SILVER 25KW

Piec dwufunkcyjny Termet z zamkniętą komorą spalania ECOCONDENS SILVER 25KW
Ceneo.pl

Wysoką sprawność kotłów tego typu uzyskuje się poprzez chłodzenie i kondensację pary wodnej pochodzącej z procesu spalania. Ciepło uwalniane podczas konwersji wstecznej jest wykorzystywane do ogrzewania, zmniejszając zużycie gazu.

Cechy konstrukcyjne kotłów gazowych grzewczych Termet

Kotły kondensacyjne Termet ECOCONDENS SILVER Plus są wyposażone w stalowy wymiennik ciepła ze stali nierdzewnej i cylindryczny palnik BlueJet, wentylator z płynną regulacją obrotów, a także pompę cyrkulacyjną wyposażoną w automatyczny zawór odpowietrzający.

Stabilną pracę urządzenia zapewnia system ochrony przed najczęstszymi problemami:

 •   przekroczeniem temperatury i ciśnienia;
 •   zamarzaniem i przegrzaniem;
 •   blokowaniem pompy i zaworu trójdrożnego;
 •   zanikaniem płomieni, gromadzeniem się niepalonego gazu i dymu.

Porównaj ceny na ceneo.pl


Piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania IMMERGAS VICTRIX TERA 28

Piec dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania IMMERGAS VICTRIX TERA 28
Ceneo.pl

Potężny dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny z wymuszonym odprowadzaniem produktów spalania. Charakteryzuje się zwiększoną wydajnością energetyczną, spełniającą zaawansowane normy europejskie. Jest pozycjonowany jako produkt najwyższej kategorii cenowej, zdolny do pracy z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi typu ogrzewanie podłogowe i zintegrowany z cyfrowymi systemami sterowania klasy inteligentnego domu.

Dzięki zamkniętej komorze spalania może być zainstalowany w mieszkalnych obszarach mieszkań i domów o łącznej powierzchni do 213 m2. zastosowanie ukrytego ciepła kondensacji z gazów spalinowych pozwala kotłowi Immergas Victrix Tera 28 wykazać o 7-9% większą ekonomiczność (w porównaniu z klasycznymi kotłami gazowymi). Pompa Grundfos, palnik modulowany (od 18% do 100% mocy) oraz wymienniki ciepła wykonane z wysokostopowej stali odpornej na korozję gwarantują długotrwałą, bezproblemową pracę urządzenia.

Zaawansowany technologicznie mikroprocesorowy system sterowania z dużym wyświetlaczem LCD obsługuje wbudowaną funkcję automatyki zależnej od pogody (czujnik zewnętrzny W jest sprzedawany osobno). Kocioł ma doskonałą wydajność sezonową, może wykonywać pełny cykl autodiagnostyki i jest wyposażony w pełny zestaw systemów bezpieczeństwa (w tym automatyczną ochronę przed zamarzaniem).

Porównaj ceny na ceneo.pl


Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania BERETTA CIAO GREEN 25 C.S.I.

Piec gazowy z zamkniętą komorą spalania BERETTA CIAO GREEN 25 C.S.I.
Ceneo.pl

Beretta Ciao Green to montowany na ścianie kocioł kondensacyjny przeznaczony do ogrzewania i produkcji ciepłej wody, o niewielkich rozmiarach i niewielkiej wadze, który można zainstalować w prawie każdym pomieszczeniu mieszkalnym. Zmniejsza koszty eksploatacji o ponad 35% w porównaniu z konwencjonalnym kotłem i nie zanieczyszcza środowiska. Seria Ciao Green jest w pełni zgodna z normami europejskimi.

Innowacyjny i kompaktowy wymiennik ciepła kondensacyjnego CIAO GREEN, wykonany ze stopu aluminium, jest montowany w procesie lutowania w specjalnym środowisku.

Aluminium, oprócz zapewnienia bardziej równomiernego rozprowadzania ciepła, zapewnia wysoką odporność na korozję, co przyczynia się do wydłużenia żywotności komponentu. Charakteryzuje się również lekkością, doskonałym transferem ciepła, właściwościami mechanicznymi, niezawodnością i możliwością recyklingu.

Wszystkie modele z serii Ciao GREEN są wyposażone w opatentowaną przez Beretta funkcję S.A.R. (automatyczna kontrola temperatury), którą można włączyć, przesuwając pokrętło regulacji temperatury w obiegu centralnego ogrzewania do sektora “AUTO” (między 55 a 65°C). Funkcja S.A.R. zapewnia najlepszy kompromis między średnią temperaturą grzejników a szybkością osiągania wymaganej temperatury pokojowej, przy jednoczesnym zapewnieniu oszczędności energii i pieniędzy.

Porównaj ceny na ceneo.pl


Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania BUDERUS LOGAMAX PLUS GB 062-24KV2

Kocioł gazowy z zamkniętą komorą spalania BUDERUS LOGAMAX PLUS GB 062-24KV2
Ceneo.pl

Potężny, dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny z funkcją ciepłej wody. Ze względu na cechy konstrukcyjne jest w stanie zapewnić głębokie chłodzenie gazów spalinowych, co pozwala na korzystne wykorzystanie ciepła kondensacji pary wodnej, która w konwencjonalnych kotłach jest odprowadzana wraz z produktami spalania.

Zastosowany palnik gazowy ma wysoki stopień modulacji 1:8. Taka elastyczność w połączeniu z nowoczesnym elektronicznym systemem sterowania pozwala zwiększyć wydajność paliwa. Takie cechy konstrukcji kotła Buderus Logamax Plus GB062-24KV2 pozwalają zmniejszyć zużycie gazu o 7-8%, co po sezonie grzewczym może doprowadzić do znacznych oszczędności finansowych. Obieg ciepłej wody może dawać do 14 l/min wody o temperaturze 50°C (przy założeniu początkowej temperatury wody 15°C). Główny wymiennik ciepła wykonany jest ze stopu aluminium o wysokiej zawartości krzemu, a płytowy wymiennik ciepła CWU wykonany jest ze stali odpornej na korozję.

Cyfrowy system sterowania obsługuje protokół sterowania EMS i jest kompatybilny z szeroką gamą modułów sterujących Buderus EMS (Plus). Może również współpracować z programowalnym termostatem pokojowym Logamatic TC100, wyposażonym w ekran dotykowy i możliwość zdalnego sterowania za pomocą smartfona.

Porównaj ceny na ceneo.pl


Piec dwufunkcyjny Ariston z zamkniętą komorą spalania CLAS ONE 24

Piec dwufunkcyjny Ariston z zamkniętą komorą spalania CLAS ONE 24
Ceneo.pl

Ekonomiczny i wydajny dwufunkcyjny kocioł gazowy z funkcją rozpraszania ciepła kondensacyjnego do montażu na ścianie. W porównaniu ze zwykłymi kotłami dwuprzewodowymi wykazuje znacznie wyższą efektywność energetyczną, jest w stanie zapewnić oszczędność gazu w wysokości 7-8% przy porównywalnym rozpraszaniu ciepła. Wyróżnia się obecnością dodatkowego stopnia chłodzenia gazów spalinowych, umożliwiającego wykorzystanie ciepła kondensacji pary wodnej powstającej podczas spalania paliwa.

Wyposażony w zamkniętą komorę spalania i system wymuszonego usuwania produktów spalania przez turbowentylator, dzięki któremu możliwe jest zainstalowanie urządzenia bezpośrednio w pomieszczeniu mieszkalnym. Kocioł Hotpoint-Ariston Clas One 24 jest pozycjonowany jako produkt średniej kategorii cenowej, przeznaczony do organizacji ogrzewania i ciepłej wody w domach i mieszkaniach o łącznej powierzchni do 195 m2. Może podgrzewać gorącą wodę w ilości do 14,5 l/min (przy różnicy temperatur wlot-wylot równej 25°C), co jest wystarczające, aby zaspokoić potrzeby rodziny liczącej 4-6 osób.

Kocioł jest wyposażony w palnik modulujący o rozszerzonym zakresie regulacji mocy, co dodatkowo zwiększa elastyczność i efektywność wykorzystania gazu ziemnego.

Porównaj ceny na ceneo.pl


Piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania: opinie

Dodaj komentarz