Powolny seks: co to jest i dlaczego?

Możesz posłuchać tego artykułu. Odtwórz podcast, jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze.

Szybki seks często kojarzy się z gwałtowną namiętnością, ale w rzeczywistości często okazuje się tylko sposobem na jak najszybsze osiągnięcie orgazmu, czyli banalnego uwolnienia. Zupełnie inne cele dążą do powolnego współżycia seksualnego, które ma coraz więcej zwolenników. Jaki on jest? Rozwiążmy to.

Co to jest wolny seks

Psychoterapeuta i specjalista ds. seksualności człowieka Barnaby B. Barratt w swoim artykule „Sensuality, Sexuality and Eroticism of Slowness” nakreślił trzy główne cechy powolnego seksu:

  • Skoncentruj się na procesie. Czyli dbałość na każdym etapie intymności, a nie chęć jak najszybszego dotarcia do mety.
  • Orientacja na przyjemność. To znaczy koncentracja na zmysłowej percepcji jakiegokolwiek dotyku, a nie na chęci uwolnienia się od napięcia.
  • Figlarność. To znaczy swobodne i niespieszne trzymanie się każdego wezwania ciała, a nie przekształcanie seksu w jasno ustrukturyzowany proces, wykonywany przez pewien okres czasu.

Podobna koncepcja intymności istnieje w tantrze, praktyce duchowej, która wykorzystuje ciało jako narzędzie poznania.

Seks tantryczny oznacza powolne, stopniowe nawiązywanie kontaktu ze sobą i partnerem, świadomość siebie podczas tego kontaktu i wyzwolenie potężnego strumienia energii seksualnej, która jest w stanie wpływać na inne dziedziny życia.

Nic dziwnego, że człowiek kultury zachodniej jest bardziej skłonny do szybkiego seksu: nasza cywilizacja ukształtowała się pod wpływem chrześcijaństwa, które niemal demonizowało cielesność. Ponadto jesteśmy przyzwyczajeni do osiągania celów i bycia skutecznym.

W stale przyspieszającym świecie potrzebujemy czasu, aby osiągnąć liczbę orgazmów – po prostu nie ma czasu na spokojny seks. Ale na próżno.

Jakie są zalety wolnego seksu

1. Powolny seks znacznie zwiększa wrażliwość i wzmacnia intymność między partnerami. Zgadza się z tym wielu seksuologów. Faktem jest, że otwierając się na emocje podczas stosunku płciowego, partnerzy pozbywają się potrzeby „pracy na rzecz rezultatów” (jest to szczególnie ważne w przypadku mężczyzn).

W ten sposób seks nie jest już stresorem. Staje się ścieżką relaksu i aktem twórczym. Francuski psychoanalityk i badacz seksu Alain Héril uważa, że ta praktyka może przywrócić atrakcyjność nawet w bardzo długotrwałych związkach.

2. Powolny seks może być sposobem na samorozwój. Koncentrując się na swoich uczuciach, człowiek ćwiczy świadomość, zaczyna lepiej rozumieć siebie i żyć intensywniej. Te stwierdzenia są bardziej związane z praktyką tantryczną.

Dlatego autorka książki „The Heart of Tantric Sex: A Unique Guide to Love and Sexual Joy” Diana Richardson zauważa, że seks w Tantrze to sposób na dotknięcie własnej istoty. Praktykując ją, człowiek odkrywa w sobie źródło przyjemności i może naprawdę odkrywać partnera, nie postrzegając go jako maszyny do osiągania orgazmu.

3. Wolny seks jest o wiele przyjemniejszy niż szybki seks. Praktycy tej metody intymności mogą nauczyć się techniki kontrolowania orgazmu. Polega na utrzymywaniu przez długi czas stanu silnego pobudzenia, który ostatecznie kończy się orgazmem całego ciała i niemal euforią.

Podobne doświadczenie z tantry zostało opisane w jego książce „Bez zamieszania: jak przestać się spieszyć i zacząć żyć” kanadyjskiego dziennikarza Carla Honoré. Według niego przy zwykłym seksie dochodzi do orgazmu narządów płciowych, który trwa zaledwie kilka sekund.

Tantra natomiast rozciąga ekstazę w czasie i ją intensyfikuje. Energia seksualna jest rozprowadzana po całym ciele i dosłownie drga z przyjemności.

Brzmi imponująco, prawda? Ale jak można to osiągnąć? Oto kilka porad.

Jak uprawiać wolny seks

1. Przygotuj środowisko

Otoczenie jest ważne dla odsłaniania zmysłowości: zapachy, kolory, faktury. Do Państwa dyspozycji jest kąpiel, olejki eteryczne, świece zapachowe, jedwab – w ogóle wszystko, co może spotęgować doznania. I oczywiście zadbaj o czas. Powinno być go dużo na wolny seks.

2. Zacznij od kontaktu wzrokowego

Spojrzenie może być nie mniej ekscytującą pieszczotą niż dotyk. Przyjrzyj się uważnie ciału partnera, jakby dotykając go oczami.

Wiele kobiet ma kompleksy dotyczące swojej sylwetki. Aby je przezwyciężyć, wyobraź sobie, że z każdym zdjęciem części garderoby usuwasz jakiś kompleks lub niepokój. W ten sposób, odsłaniając swoje ciało, pozbędziesz się lęków.

3. Obserwuj swój oddech

Amerykański pisarz James N. Powell, który badał kulturę powolnego seksu wśród ludów polinezyjskich, radzi obserwować swój oddech i oddech partnera. W ten sposób poczujesz energię, która jednoczy wszystkie części twojego ciała i łączy cię z partnerem.

Seksuolog Val Sampson twierdzi również, że ćwiczenia oddechowe mogą znacznie wydłużyć czas trwania męskiego orgazmu. Aby to zrobić, będąc w stanie przed orgazmem, mężczyzna powinien oddychać spokojnie, oddychać głęboko i starać się maksymalnie rozluźnić mięśnie. Wtedy zamiast zwykłych 7-10 sekund przyjemność może trwać nawet 30 sekund.

4. Zbadaj wszystkie części ciała

Powolny seks to okazja do poświęcenia czasu na te obszary, które zwykle są ignorowane podczas stosunku płciowego. Teraz masz szansę dowiedzieć się czegoś nowego o łokciach, dłoniach i kostkach. Spróbuj długiego masażu erotycznego lub długotrwałych pieszczot na określonej części ciała.

Pamiętaj, aby monitorować swoje uczucia i dzielić się nimi ze swoim partnerem.

Diana Richardson radzi, aby nie ograniczać się do reakcji: jeśli czujesz się zakłopotany lub śmieszny, śmiej się; jeśli chcesz płakać – płacz. Szczere emocje tylko wzmocnią intymność.

5. Ćwicz długi stosunek.

Ta rada dotyczy bardziej aktywnego partnera. Powinien bardzo powoli wnikać do środka drugiego (można nawet milimetr po milimetrze) i powoli odchodzić. Spróbuj zamrozić się w środku, poczuj więź ze swoim partnerem.

Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkich tarć. Powolny seks pozwala odczuć przyjemność samego procesu scalania.

I ostatnie wyjaśnienie. Powolny seks nie wyklucza obecności szybkich aktów miłości w twoim życiu. Czasami najważniejsza jest odrobina zwierzęcej pasji.

Ostatecznie lepiej jest, jeśli partnerzy pracują razem, aby znaleźć najbardziej optymalne tempo. Tylko nie polegaj w tym na stereotypach: w końcu nawet badania The Tempo of Sex: Indywidualne preferencje dotyczące częstotliwości Faster vs. Wolniejsze zachowania seksualne . pokazują, że mężczyźni mogą preferować wolny seks, a kobiety szybki.

Dodaj komentarz