Prezerwatywy dla kobiet: jak i dlaczego ich używać, jeśli są prezerwatywy dla mężczyzn

Poważnie, czy są prezerwatywy dla kobiet?

Tak, mam. Prezerwatywa dla kobiet to barierowa metoda antykoncepcji, technicznie taka sama jak prezerwatywa dla mężczyzn. Jest to cienka, miękka, luźno dopasowana skorupa z elastycznym pierścieniem na każdym końcu. Jedna strona jest zamknięta.

Wewnętrzny pierścień na zamkniętym końcu służy do ułatwienia wkładania do pochwy i utrzymywania prezerwatywy na miejscu podczas stosunku. Z drugiej strony pierścień zewnętrzny pozostaje poza pochwą i obejmuje część zewnętrznych narządów płciowych.

Dr Karina Bondarenko wyjaśnia, że rozmiar prezerwatywy dla kobiet jest zwykle taki sam, ale może się różnić w zależności od producenta. Na przykład długość rozmiarów FC2 (nowoczesna wersja tego środka antykoncepcyjnego) waha się od 163 do 183 mm, a szerokość od 76 do 83 mm. Amerykańska Wikipedia radzi kobietom, które niedawno urodziły dziecko, kobietom z prezerwatywą , aby najpierw wypróbowały większy rozmiar.

Kto je wymyślił i dlaczego?

„Duński lekarz Lasse Hessel wynalazł prezerwatywę dla kobiet. Jednocześnie ich pierwsze prototypy powstały w latach 80. XX wieku w odpowiedzi na wysokie wskaźniki infekcji wirusem HIV w krajach afrykańskich ”- mówi dr Bondarenko. „Zostały wynalezione wyłącznie w celu ochrony kobiet w krajach rozwijających się, krajach trzeciego świata przed skutkami męskiej agresji i przemocy. Od niechcianej ciąży i od infekcji przenoszonych drogą płciową podczas stosunku z partnerem, który nie chce używać męskiej prezerwatywy.”

Według Bondarenko, Fundusz Ludnościowy ONZ rozprowadzał je bezpłatnie wśród kobiet w tych krajach. FDA następnie zatwierdziła wydanie i użycie pierwszej wersji prezerwatywy dla kobiet (FC1) w Stanach Zjednoczonych w 1993 roku. Oznacza to, że trafiły do sprzedaży prawie 25 lat po ich stworzeniu.

FC1 były wykonane z poliuretanu, były wyjątkowo niewygodne, często wypadały, a podczas stosunku pojawiały się różne nieprzyjemne dźwięki.

„W 2009 roku zostały całkowicie zastąpione przez żeńskie prezerwatywy drugiej wersji (FC2), wykonane z bardziej elastycznego i cienkiego materiału – nitrylu, co znacznie poprawiło ich jakość” – powiedział dr Bondarenko.

Teraz w sprzedaży w różnych krajach używaj prezerwatyw dla kobiet wykonanych z nitrylu (na bazie syntetycznego odpowiednika gumy) i lateksu (na bazie gumy).

Dlaczego nie stały się popularne?

Według Meet Our Advocates: Dr. Dawn Bingham autorstwa położnika-ginekologa Dawn Bingham, jednym z powodów niezwykle małej popularności prezerwatyw dla kobiet jest brak kompetentnej kampanii reklamowej, co z kolei jest technicznie trudne do zrealizowania.

Pokazanie, jak używać męskiej prezerwatywy, jest łatwe na każdym fallicznym przedmiocie, nawet bez podtekstów erotycznych: wszystko jest jasne i na bananie.

Aby zademonstrować użycie prezerwatywy dla kobiet, konieczne jest użycie przekrojowych obrazów genitaliów, co wygląda jak prawdziwy problem w przypadku dystrybucji na dużą skalę. Tampony kiedyś nie sprzedawały się z tego samego powodu.

Jeśli istnieją przystępne cenowo męskie prezerwatywy, które są używane od wieków, wybór jest jasny. Autorzy portalu Vox próbowali kupić kobiece prezerwatywy, przejechali pół miasta i nie znaleźli ich w żadnej aptece.

Okazało się, że w Stanach Zjednoczonych jest tylko jeden producent prezerwatyw dla kobiet, które można kupić tylko na ich stronie internetowej. Nawiasem mówiąc, autor nie musiał nawet wychodzić z budynku, w którym pracuje, żeby kupić męską prezerwatywę.

„Kobiece prezerwatywy są niedoceniane, ponieważ korzyści płynące z tamponów były kiedyś niedoceniane. U zarania ich pojawienia się, w latach 30. XX wieku, używało ich tylko 4-6% kobiet, mówi dr Bondarenko. – Ten problem jest moim zdaniem dwubiegunowy: z jednej strony prezerwatywy dla kobiet to sposób na ochronę pokrzywdzonych kobiet z krajów trzeciego świata, z drugiej to atrybut feminizmu, konieczność dla kobiety, która ją reguluje życie seksualne i samo rodzenie dzieci, chroni się przed infekcjami, nie polegając na decyzjach niekiedy nieświadomych (a może nawet zarażonych) partnerów seksualnych.

Pojawienie się prezerwatywy dla kobiet to bardzo namacalne prawo każdej kobiety do niezależności w sprawach seksualnych i małe, ale znaczące zwycięstwo na drodze do równości płci.

Z mojego doświadczenia wynika, że prawdopodobnie od jednej trzeciej do połowy moich pacjentów jest świadoma istnienia prezerwatyw dla kobiet. Tylko nieliczni wiedzą o technice użytkowania. Prawdę mówiąc, nie każdy położnik-ginekolog zna na przykład zasady zakładania i wyjmowania prezerwatywy dla kobiet, ponieważ w sieciach aptecznych nie znajdziesz takich certyfikowanych produktów dopuszczonych do sprzedaży w Federacji Rosyjskiej.

Zdaniem Bondarenko, kolejnym ograniczeniem, które utrudnia powszechną dystrybucję prezerwatyw dla kobiet do stałego użytku, jest ich stosunkowo wysoki koszt – 2-3 razy wyższy niż męskich odpowiedników.

„Istotnym czynnikiem uniemożliwiającym młodej kobiecie nawet rozpoczęcie myślenia w tym kierunku, moim zdaniem, może być pozorna trudność w zakładaniu kobiecej prezerwatywy, mimo że instrukcje są bardzo proste i ogólnodostępne, na przykład na stronie internetowej amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. I jest przeznaczony dla zupełnie zwykłej osoby ”- mówi Bondarenko.

Według naukowców z Contraceptive Use w Stanach Zjednoczonych kobiety w wieku 15-45 lat w Stanach Zjednoczonych sterylizują częściej niż używają prezerwatyw dla kobiet: 15% w porównaniu z 0,2%. Ponadto 0,2% to pozycja „inne metody”, która obejmuje nie tylko prezerwatywy dla kobiet.

W innym badaniu Stosowanie prezerwatyw dla kobiet wśród kobiet z wysokim ryzykiem chorób przenoszonych drogą płciową , mającym na celu popularyzację prezerwatyw dla kobiet, obserwacje wykazały następujące wyniki: pod koniec badania 8% uczestniczek używało wyłącznie prezerwatywy dla kobiet, 15% – wyłącznie prezerwatywa męska, 73% – oba rodzaje prezerwatyw.

Jak skuteczne są prezerwatywy dla kobiet?

Dr Bondarenko mówi, że prezerwatywy dla kobiet, obok męskich, są barierowymi metodami antykoncepcji, które opierają się na mechanicznej przeszkodzie w spotkaniu plemnika i komórki jajowej.

Skuteczność każdej metody antykoncepcji ocenia się za pomocą wskaźnika Pearla – jest to wskaźnik niepowodzeń, który jest równy liczbie nieplanowanych poczęć w ciągu jednego roku na 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji. Im niższy ten wskaźnik, tym bardziej niezawodna metoda antykoncepcji.

„Ale trzeba odróżnić skuteczność metody w jej idealnym zastosowaniu od rzeczywistej. Uważa się, że idealny wskaźnik Pearl dla prezerwatyw dla kobiet wynosi około 5 (dla mężczyzn – około 2), mówi Bondarenko. – Jednak dla idealnego wykorzystania dowolnej metody muszą być spełnione wszystkie warunki i zalecenia dotyczące jej stosowania, od wszelkich wymagań czasowych po technologię.

Oczywiście wymaga to pewnego doświadczenia, które zwykle gromadzi się z wiekiem, a brak niezbędnych umiejętności zwiększy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nawet przy stosowaniu bardzo skutecznych metod antykoncepcji, jakimi są prezerwatywy dla kobiet.

Jeśli mówimy o rzeczywistej skuteczności ochrony przed niechcianą ciążą prezerwatyw męskich i żeńskich, to jest ona generalnie porównywalna i wynosi około 80% ”.

Ponadto prezerwatywy dla kobiet obejmują większy obszar niż prezerwatywy dla mężczyzn.Co to są prezerwatywy dla kobiet i jak są używane? … Tym samym może zapewnić dodatkową ochronę przed chorobami warg sromowych, krocza i podstawy prącia.

Jak z nich korzystać?

1. Przygotowanie

Sprawdź datę ważności na opakowaniu. Jeśli wszystko jest w porządku, otwórz torebkę i ostrożnie wyjmij prezerwatywę kobiecą, uważając, aby jej nie złamać. Nie otwieraj torby zębami.

Prezerwatywa dla kobiet jest już nasmarowana, ale jeśli chcesz, możesz dodać więcej lubrykantu. Dr Karina Bondarenko dodaje, że prezerwatywy dla kobiet koniecznie wymagają użycia lubrykantów, które są wkładane do prezerwatywy lub nakładane na penisa.

Istnieją różne rodzaje lubrykantów, które można stosować w zależności od materiału prezerwatywy dla kobiet. Lubrykanty na bazie wody lub silikonu są bezpieczne do stosowania ze wszystkimi prezerwatywami dla kobiet.

Smary na bazie oleju nie powinny być używane w tym samym czasie co prezerwatywy lateksowe, ponieważ degradują one lateks.

2. Wprowadzenie do środka

Zrelaksuj się i przyjmij wygodną pozycję. Stanie jedną nogą na krześle, leżenie lub kucanie – wystarczy każda pozycja, w której jesteś przyzwyczajony do wstrzykiwania tamponu.

Ściśnij mniejszy pierścień na zamkniętym końcu prezerwatywy i włóż go do pochwy, tak jak podczas wkładania tamponu.

Włóż pierścień wewnętrzny do pochwy tak daleko, jak to możliwe, aż do szyjki macicy.

Włóż palec do prezerwatywy, aby go wyprostować, dociśnij dalej i sprawdź, czy nie jest skręcony.

Upewnij się, że duży pierścień na otwartym końcu prezerwatywy zakrywa obszar wokół otworu pochwy. To wszystko, teraz możesz spędzić nawet 10 godzin z prezerwatywą w środku.

3. Seks

Upewnij się, że penis wchodzi do prezerwatywy, a nie między prezerwatywę a bok pochwy.

4. Wyciąg

Usuń prezerwatywę natychmiast po seksie. Najpierw przekręć zewnętrzny pierścień, aby utrzymać plemniki w torebce.

Delikatnie wyciągnij prezerwatywę, uważając, aby nie rozlać nasienia.

Wyrzuć prezerwatywę do kosza na śmieci, nie do toalety.

Czy istnieje ryzyko?

Według dr Kariny Bondarenko w niektórych przypadkach stosowanie prezerwatyw dla kobiet może podrażniać pochwę, srom, penisa lub odbyt.

„Czasami [taka prezerwatywa] zmniejsza uczucie stosunku, ale z drugiej strony może poprawić jakość stosunku, ponieważ zewnętrzny pierścień prezerwatywy może dodatkowo stymulować łechtaczkę lub penisa podczas stosunku waginalnego. Istnieje również niewielkie ryzyko wślizgnięcia się go do pochwy lub odbytu lub wypadnięcia podczas stosunku, co zmniejsza stopień ochrony zarówno przed niechcianą ciążą, jak i infekcjami przenoszonymi drogą płciową – podsumowuje Bondarenko.

Jakie są ich zalety i wady?

plusy

 1. Prawidłowo stosowane prezerwatywy dla kobiet są skuteczne w 95% .Jak skuteczne są prezerwatywy dla kobiet? (mężczyzna – 98% Jak skuteczne są prezerwatywy? ).
 2. Chroń prezerwatywy dla kobiet przed ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI), w tym HIV.
 3. Wykonane z bezpiecznych materiałów.
 4. Wygodny w użyciu.
 5. Możesz włożyć go 8-10 godzin przed seksem i nie marnować na to czasu podczas pieszczot.
 6. Może być stosowany podczas menstruacji .
 7. Może być stosowany ze środkiem plemnikobójczym (środkiem antykoncepcyjnym niszczącym plemniki).
 8. Może być stosowany przez osoby uczulone na lateks.
 9. Prezerwatywa dla kobiet nie wymaga męskiej erekcji, aby utrzymać ją na miejscu.
 10. Kontrolowany przez kobietę.

Minusy

 1. W przypadku nieprawidłowego stosowania prezerwatywy dla kobiet są skuteczne w 79% .Jak skuteczne są prezerwatywy dla kobiet? (męskie – 85% Jak skuteczne są prezerwatywy? ).
 2. Potrzebne są dalsze badania, aby uzyskać 100% ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową Co to są prezerwatywy dla kobiet i jak są używane?
 3. Prezerwatywa może dostać się zbyt głęboko do pochwy, ale w takim przypadku można ją łatwo usunąć.
 4. Może nie być odpowiedni dla kobiet, które czują się niekomfortowo, gdy coś dotyka ich narządów płciowych (a zewnętrzny pierścień prezerwatywy dla kobiet będzie spoczywał na wargach sromowych).
 5. Jeśli kobieta ma jakiekolwiek infekcje dróg rodnych (kandydoza, bakteryjne zapalenie pochwy), to założenie prezerwatywy na 8-10 godzin przed stosunkiem może zwiększyć zapach, swędzenie, upławy i tak dalej. Dlatego dr Bondarenko zaleca w tym przypadku wprowadzenie prezerwatywy tuż przed seksem.
 6. Specjaliści od żeńskich prezerwatyw do seksu analnego nie doszli do porozumienia, czy możliwe jest użycie żeńskiej prezerwatywy do seksu analnego. Technicznie jest to możliwe, ale były trudności z wprowadzeniem, poślizg. Ponieważ prezerwatywy dla kobiet są cieńsze niż prezerwatywy dla mężczyzn, pękały, a respondenci skarżyli się na bardziej bolesne odczucia niż w przypadku prezerwatyw konwencjonalnych oraz krwawienie od partnera przyjmującego.
 7. Nadal możliwy jest szelest podczas stosunku.

Dodaj komentarz