11 powodów, dla których kobiety odczuwają ból podczas seksu i jak sobie z nim radzić

Przyczyn występowania bólu podczas seksu może być bardzo, bardzo wiele. Dla tego zjawiska wymyślono specjalny termin medyczny – dyspareunia. Pojęcie to obejmuje stały lub powtarzający się ból narządów płciowych, który pojawia się bezpośrednio przed, w trakcie lub po stosunku.

Warto powiedzieć, że przez stosunek płciowy rozumie się dokładnie penetrację pochwy, a więc ból może wywołać penetracja penisa, palców, zabawek erotycznych, a nawet tamponów.

Jak dokładnie odczuwa się ten ból

Sam ból można odczuwać na różne sposoby.

 • Ból tylko podczas penetracji penisa lub dildo.
 • Ból przy każdej penetracji, w tym przy wprowadzaniu tamponu .
 • Ból głęboko w okolicy miednicy podczas penetracji.
 • Piekący lub bolący ból.
 • Pulsujący ból, który trwa długie godziny po stosunku.

Ból dzieli się również w ten sposób:

 • ból pierwotny to sytuacja, w której kobieta odczuwa ból przez całe życie seksualne;
 • wtórne – rozwija się chaotycznie w różnych okresach życia;
 • pełny – kobieta odczuwa ból podczas całego stosunku płciowego;
 • sytuacyjny – wynika z konkretnego partnera lub określonego rodzaju stymulacji;
 • powierzchowne – wyczuwalne dopiero po penetracji;
 • głęboki – ognisko bólu znajduje się w szyjce macicy lub w dolnej jamie brzusznej, odczuwane podczas lub po penetracji;
 • ból podczas stosunku, który występuje bez bezpośredniego wpływu fizycznego (może mieć podłoże psychologiczne).

Jak powszechne jest to zjawisko?

Według różnych źródeł dyspareunia dotyka jedną trzecią kobiet w różnych momentach życia. Trudności z dokładniejszą oceną polegają po pierwsze na tym, że wiele kobiet nie uważa bólu za anormalną składową seksu i dlatego nie udaje się do lekarza. Objawy innych są ignorowane przez samych lekarzy.

Ból doświadczany podczas stosunku waginalnego i analnego z innymi partnerami seksualnymi: wyniki reprezentatywnego badania prawdopodobieństwa w Stanach Zjednoczonych pokazują, że 30% kobiet odczuwa ból podczas seksu waginalnego, inne, że zdiagnozowana dyspareunia dotyka 8–21% oraz w 15% ma postać przewlekłą. Wreszcie 30% kobiet doświadcza ciągłego bólu podczas seksu rok po porodzie w Konsultacjach na temat problemów ze zdrowiem seksualnym w roku po porodzie: badanie kohortowe .

W Rosji sytuacja jest podobna. Tatiana Rumyantseva , kandydat nauk medycznych, położnik-ginekolog, powiedziała, że około 30% kobiet chodzi do lekarza z dolegliwościami związanymi z seksem.

Częste przyczyny bólu

1. Za mało smaru

Najczęściej suchość pochwy jest spowodowana niewystarczającą grą wstępną. Ale są też inne powody: brak równowagi hormonalnej lub leki. Należą do nich leki przeciwdepresyjne, leki na ciśnienie krwi, środki uspokajające, przeciwhistaminowe i niektóre pigułki antykoncepcyjne.

Przyczyną może być również spadek poziomu estrogenów po menopauzie, porodzie lub podczas karmienia piersią.

Jeśli nie przyjmujesz powyższych leków, zrobiłeś badanie krwi na poziom hormonów, a następnie spróbuj przedłużyć grę wstępną.

Dr Jane Minkin , profesor kliniczny położnictwa, ginekologii i nauk reprodukcyjnych w Yale School of Medicine,mówi , że opracowanie odpowiedniej ilości lubrykantu zajmuje co najmniej 20 minut.

Ten czas jest niezbędny, aby wargi sromowe, łechtaczka i kanał pochwy zaczęły się wznosić. Być może kobiecie z natury brakuje naturalnego nawilżenia: jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem jest stosowanie rozpuszczalnych w wodzie lubrykantów.

2. Operacja, uraz, podrażnienie

Może to obejmować wypadek, operację miednicy, nacięcie krocza (nacięcie pochwy podczas porodu w celu powiększenia kanału rodnego), obrzezanie kobiet, zmiany anatomiczne, takie jak endometrioza, torbiele jajników lub blizny chirurgiczne.

Wszystko to może być bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli jest rana, która nie zagoiła się całkowicie.

W takim przypadku będziesz musiała zaprzestać seksu waginalnego, poświęcić czas na odpowiednie leczenie i wznowić aktywność seksualną tylko wtedy, gdy lekarz uzna, że rana naprawdę się zagoiła lub uraz nie będzie przeszkadzał.

3. Zapalenie, infekcja, podrażnienie

Infekcja narządów płciowych lub dróg moczowych może prowadzić do bolesnego współżycia. Egzema, reakcje alergiczne, podrażnienie po nowym mydle, stany zapalne i podrażnienia wywołane przez pleśniawki to także powody, dla których penetracja pochwy staje się bolesna.

Jeśli po rozpoczęciu codziennego używania czegoś nowego pojawi się podrażnienie, warto usunąć innowację i sprawdzić, czy podrażnienie lub alergiczny stan zapalny nie ustąpi. Oto, co może powodować te objawy:

 • mydło perfumowane;
 • biczowanie;
 • perfumy dopochwowe;
 • kąpiele z pianką lub bombami;
 • aromatyczny papier toaletowy;
 • stringi lub inna obcisła bielizna syntetyczna.

4. Pochwica

Pochwica jest bolesnym skurczem podczas otwierania pochwy. Mogą być mimowolną reakcją na bodźce, takie jak wcześniejsze bolesne doświadczenia seksualne, doznana przemoc, nierozwiązane konflikty dotyczące własnej seksualności (np. silne kompleksy), poczucie wstydu w związku z seksem z powodu zachowawczego wychowania.

Jest to stan, w którym mimowolne skurcze mięśni pochwy i dna miednicy mogą być tak silne, że nawet tampon nie może zostać włożony do pochwy.

Dr Shannon Chavez , licencjonowany psycholog kliniczny i certyfikowany przez radę seksuolog,mówi , że ponieważ skurcze mięśni są mimowolne, mogą się one zdarzyć nawet wtedy, gdy osoba jest podniecona i chce uprawiać seks. Wiele kobiet z pochwą nie dzieli się tym z lekarzami lub bliskimi – powiedziała.

Pochwica może być spowodowana zarówno czynnikami fizycznymi, jak i psychologicznymi, lub połączeniem obu. Twój ginekolog może pomóc Ci się zrelaksować lub przetrenować mięśnie. I najprawdopodobniej będziesz potrzebować pomocy psychologa lub psychoterapeuty, aby poradzić sobie z lękiem i stresem, które powoduje stosunek.

5. Wrodzone anomalie

Istnieje na przykład zespół Mayera-Rokitansky'ego-Castera-Hausera, rzadkie zaburzenie rozwoju płciowego, w którym w ogóle nie ma w pełni ukształtowanej pochwy ani pochwy. Lub osoba rodzi się z niekompletnymi narządami rozrodczymi.

W takich przypadkach próba penetracji może być bardzo bolesna. Według dr Minkina leczenie będzie polegało na operacji lub zastosowaniu rozszerzaczy pochwy.

6. Zanik mięśni pochwy z powodu menopauzy

Ból spowodowany atrofią mięśni pochwy (ścieńczenie ścian pochwy) jest powszechny u kobiet po menopauzie, które nie przyjmują estrogenowych leków zastępczych.

Wydzielanie naturalnego nawilżenia jest całkowicie zależne od zmian poziomu estrogenów. Najszybszym rozwiązaniem jest użycie estrogenowego kremu dopochwowego. Ale oczywiście musisz udać się do lekarza i wybrać z nim najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

7. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego

Ten stan odnosi się do przewlekłego zapalenia pęcherza bez żadnej znanej przyczyny. Częstym objawem jest bolesny stosunek.

Lekarz może wykonać cystoskopię (zabieg zajrzenia do wnętrza pęcherza) i rozciągnąć ścianę pęcherza, aby spróbować poprawić stan pacjenta. Inne metody leczenia obejmują płukanie pęcherza moczowego za pomocą DMSO i leków doustnych.

8. Wulwodynia

Ten stan powoduje przewlekły ból w okolicy sromu. Co więcej, zdaniem dr Minkina, ból jest spowodowany nie tylko penetracją, ale także innymi działaniami, które wywierają nacisk na srom. Na przykład jazda na rowerze lub nawet siedzenie.

Minkinmówi , że lekarze nie znają dokładnej przyczyny medycznej, ale uważają, że może to być zapalenie nerwów, które powoduje nadwrażliwość i ból.

Nie ma lekarstwa na wulwodynię, ale możliwe jest złagodzenie objawów. Jest to dość powszechne zjawisko, które w pewnym momencie życia doświadcza nawet 9% kobiet.

9. Endometrioza

Endometrioza jest również jedną z najczęstszych przyczyn silnego bólu w głębokiej miednicy podczas seksu.

Arkusz informacyjny dotyczący endometriozy zajmuje kobiecie średnio 9,28 lat, aby ostatecznie zdiagnozować i przepisać leczenie. Oto dane z badania Women's Sexual Pain and Its Management , które pokazuje, jak kobiety przeżywają ponad dziewięć lat:

„Każdy, kto konsekwentnie narzekał na dyspareunię, wie, że kobiety mają tendencję do kontynuowania seksu, jeśli to konieczne, po prostu przez zaciskanie zębów”.

Endometrioza występuje, gdy tkanka tworząca macicę narasta na inne narządy, a ból podczas seksu z endometriozą jest jednym z najsilniejszych.

Endometriozy nie można wyleczyć, ale można zastosować terapię hormonalną lub zabieg chirurgiczny w celu poprawy stanu.

Oprócz endometriozy, przewlekły ból miednicy może powodować bliznowacenie tkanek z powodu infekcji, wypadanie macicy, zapalenie miednicy, mięśniaki macicy, torbiele jajników i tak dalej. Dr Minkin uważa, że głęboki ból miednicy jest zdecydowanie powodem do wizyty u lekarza, ponieważ może być konieczne usunięcie mięśniaków lub torbieli.

10. Niewygodna pozycja w seksie i partner z dużym kutasem

Możesz czuć się komfortowo i dobrze w niektórych pozycjach, ale inne powodują ból podczas penetracji, zwłaszcza głębokiej penetracji.

W takim przypadku musisz powiedzieć o tym swojemu partnerowi, aby poszukać z nim nowych, wygodnych pozycji dla was obojga.

Duży penis lub dildo mogą również powodować dyskomfort i ból. Jednak dr Minkin mówi, że jest mało prawdopodobne, aby penis był „zbyt duży” dla pochwy lub że uszkodzi szyjkę macicy. Mimo to pochwa może pomieścić głowę dziecka o średnicy 10 centymetrów.

W takim przypadku użycie większej ilości lubrykantu i unikanie pozycji, w których penetracja jest zbyt głęboka i bolesna, może ci pomóc.

11. Problemy psychologiczne

Strach i niepokój związany z penetracją mogą tworzyć barierę mentalną. To z kolei może prowadzić do nieświadomego napięcia mięśni dna miednicy podczas seksu, co również tworzy fizyczną barierę penetracji.

Być może miałeś negatywne doświadczenia seksualne, doświadczyłeś wykorzystywania seksualnego, molestowania lub naruszania granic. W tym przypadku ciało oczekuje bólu i dyskomfortu po seksie, a mózg przechodzi w tryb walki.

Według dr.Chaveza niska samoocena i problemy z akceptacją swojego ciała mogą również zmniejszać podniecenie i powodować napięcie lub reakcje nerwowe podczas seksu.

W takim przypadku pokonanie tych barier psychologicznych będzie całkowicie zależeć od Twojej gotowości do tego, ponieważ będzie to wymagało od Ciebie pracy. Tylko Ty decydujesz, czy jesteś gotowy zwrócić się do specjalistów i przejść najprawdopodobniej długotrwałą terapię.

Dlaczego powinieneś udać się do lekarza w przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu

W Rosji, według ginekologa Tatiany Rumiancewej, w przeważającej większości przypadków dyspauremii przyczyną jest zapalenie błony śluzowej pochwy, choroby narządów miednicy i sąsiednich narządów oraz zmiany zanikowe w błonie śluzowej. Pochwica i przedsionek (rodzaj wulwodynii. – red.) są rzadkie, ale wymagają szczególnej uwagi ze względu na trudności na etapach diagnozy i leczenia.

Według Rumyantseva nie ma potrzeby odkładania wizyty u ginekologa:

„Każdy ból podczas stosunku płciowego, który przeszkadza w odczuwaniu przyjemności (zwłaszcza jeśli wcześniej nie było takich wrażeń) jest powodem do wizyty u lekarza”.

Powodem umówienia się na wizytę jest również krwawienie lub nietypowe upławy po stosunku. Ginekolog pomoże zidentyfikować pierwotną przyczynę, ale w przyszłości możesz potrzebować pomocy psychiatry, psychologa lub urologa, w zależności od pierwotnej przyczyny twojego stanu.

Zwykle ból podczas penetracji nie wymaga leczenia doraźnego, ale warto się do niego odwołać, jeśli wystąpią następujące objawy:

 • nowy atak bólu lub czucia jest ostrzejszy niż wcześniej i trwa dłużej niż kilka minut;
 • krwawienie połączone z bólem;
 • nudności, wymioty lub ból odbytu;
 • zmieniony wybór.

Należy również wspomnieć, że w Internecie w takich przypadkach często zaleca się stosowanie środków znieczulających, aby móc kontynuować stosunek.

Tatyana Rumyantseva skomentowała takie zalecenia: „Ponieważ przyczyny dyspareunii są ogromne (a większość z nich wymaga leczenia), nie zaleca się długotrwałego niezależnego stosowania środków znieczulających, ponieważ może to prowadzić do progresji choroby podstawowej (na przykład endometriozy, zapalenia pochwy i innych), w których jednym z objawów jest ból podczas seksu.

Środki znieczulające mogą przez długi czas maskować poważny problem, dlatego ich tymczasowe stosowanie jest możliwe tylko do czasu wyjaśnienia przyczyny bólu.

Jeśli zdiagnozowana zostanie „prawdziwa” dyspareunia, znieczulenie nie jest objęte standardem leczenia i nie jest skutecznym lekarstwem ”.

Dodaj komentarz