5 sprawdzonych technik długowieczności od najstarszych ludzi na Ziemi

Lekarze wiedzą, że aby dożyć 85 lat, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Jednak to, jak żyć jeszcze dłużej, pozostaje medyczną tajemnicą. Amerykański magazyn Forbes przeprowadził ankietę wśród osób, które ukończyły 100 lat, aby ujawnić sekret ich długowieczności. Przed przejściem do 5 metod na długowieczność zalecamy lekturę bloga https://lekarz-radzi.com, gdzie znajdziesz recenzje popularnych produktów medycznych, które leczą choroby serca, choroby stawów, męskie zdrowie i libido, odmładzanie twarzy, żylaki i inne choroby. 

Metoda 1 – Pij wodę lub sok

Amerykanka McFadden, która ma 101 lat, rzadko piła napoje gazowane przez całe życie, a teraz nie pije ich wcale. Zamiast tego pije wodę, sok żurawinowy, mleko lub mrożoną herbatę. Kawa i alkohol również nie są szkodliwe dla zdrowia, jeśli są spożywane z umiarem. Według dr Davida Prince’a, dwa lub trzy drinki alkoholowe tygodniowo mogą być zdrowe.

Metoda 2 – chodzenie na spacery

Według lekarzy aktywność fizyczna nie musi wiązać się ze skomplikowanymi codziennymi treningami lub członkostwem w drogich centrach fitness. Wystarczy po prostu więcej chodzić, chodzić po schodach i starać się samemu nosić zakupy, pranie do pralni czy śmieci do kosza – wszystko to poprawi nasze zdrowie. Elmer Easton, który w grudniu skończy 102 lata, codziennie po przejściu na emeryturę wychodzi na spacer, o ile pozwala na to pogoda. Według badania przeprowadzonego przez Evercare, 41% ankietowanych stulatków nadal chodzi na spacery, aby zachować witalność.

Metoda 3 – Jedz zboża, warzywa i ryby

Największa liczba zdrowych długowiecznych, których wiek przekracza 100 lat, żyje w japońskiej prefekturze Okinawa. Jaki jest sekret ich długowieczności? Być może odpowiedź leży w ich diecie. Na Okinawie ludzie jedzą dużo zbóż, warzyw i ryb, a mniej jajek, mięsa i produktów mlecznych. Daisy McFadden z USA, która w listopadzie skończy 101 lat, idzie w jej ślady. Jej śniadanie to często płatki owsiane i owoce, obiad to sałatka z kurczakiem lub rybą, a kolacja to gotowane na parze warzywa z chudym mięsem.

Metoda 4 – Bądź zajęty

102-letni Easton jest przekonany, że sekretem jego długowieczności jest to, że ciągle coś robi. Przez całe życie był bardzo aktywny – boksował, łowił ryby, był członkiem stowarzyszeń wiejskich i amatorskim operatorem radiowym. Easton pozostał aktywny nawet po przejściu na emeryturę i wycofaniu się z życia akademickiego w 1974 roku. Jest wolontariuszem w Boy Scouts i zbiera pieniądze dla Road Together Foundation w Central Jersey.

Metoda 5 – Unikaj negatywnych emocji

101-letni McFadden mówi: „Staram się trzymać z dala od nieprzyjemnych ludzi, miejsc i rzeczy. Zawsze wydaję się zadowolony i wdzięczny światu za to, co mam”. Psychiatra Gary Kennedy zgadza się, że optymiści są zwykle zdrowsi i twierdzi, że depresja, negatywne uczucia i wycofanie często prowadzą do przedwczesnego upadku.

Dodaj komentarz