8 naiwnych pytań dotyczących orgazmu, których nie chciałeś zadać

Dlaczego kobieta w ogóle potrzebuje orgazmu (pod względem ewolucji)?

Nawet teraz, w XXI wieku, kiedy statki kosmiczne orają już bezkres Wszechświata, najuczciwszą odpowiedzią jest „A diabeł tylko wie”. Teoretycznie powinien odgrywać pewną rolę w procesie rozrodczym – natura nie jest skłonna do rozprowadzania przyjemności w ten sposób, a przyjemne doznania zwykle niosą za sobą zachętę do pewnych zachowań. Niemniej jednak, jak już powiedzieliśmy, możliwe jest poczęcie dziecka bez orgazmu. Dlaczego więc taka nagroda?

Wcześniej naukowcy uważali, że skurcze mięśni pochwy przyczyniają się do „wchłaniania” plemników, ale hipoteza ta została odrzucona przez Mastersa i Johnsona – nawet jeśli tak, jest to nieistotne.

A „zapięcie” orgazmu jako motywacji kobiety do odbycia stosunku płciowego jest bardzo trudną taktyką: zdecydowana większość ssaków dobrze sobie bez tego radzi. To prawda, że w przeciwieństwie do większości ssaków, człowiek przeżywa trudny, bolesny i niebezpieczny poród, a także umysł, który pozwala dostrzec związek między seksem a porodem. Dlatego kobiety Homo sapiens mogą potrzebować dodatkowej motywacji.

W 2016 roku pojawiła się nowa teoria: kobiecy orgazm nie jest ewolucyjną adaptacją, ale przeciwnie, rodzajem atawizmu (jak wyrostek robaczkowy).

Faktem jest, że regularna i niezależna owulacja jest stosunkowo nowym wynalazkiem natury, au samic niektórych ssaków proces ten jest nadal związany ze stosunkiem płciowym lub przynajmniej z obecnością samca w pobliżu Puts D., Dawood K., Welling L. Dlaczego kobiety mają orgazmy: analiza ewolucyjna. Archiwa zachowań seksualnych. 2012; 41 (5): 1127-1143. …

Potem okazuje się, że kobiecy orgazm mógł początkowo być „dzwonkiem” do dojrzewania jajeczka, a następnie, tracąc tę funkcję, został zachowany jako przyjemny bonus. Tutaj oczywiście pojawia się pytanie, dlaczego tylko kilka gatunków zadowoliło się tą premią, ale w każdym razie powinniśmy być wdzięczni.

Czy mężczyźni zawsze mają orgazmy?

Prawie. Dla tych, którzy kochają dokładne liczby, amerykańscy naukowcy odkryli niedawno na dużej próbie, że 65% kobiet heteroseksualnych, 66% kobiet biseksualnych, 86% lesbijek, 88% biseksualnych mężczyzn, 89% homoseksualnych mężczyzn i 95% heteroseksualnych regularnie przeżywają orgazmy.Mężczyźni Frederick D., St. John K., Garcia J., Lloyd E. Różnice w częstotliwości orgazmu wśród gejów, lesbijek, biseksualnych i heteroseksualnych mężczyzn i kobiet w próbie krajowej w USA. Archiwa zachowań seksualnych. 2018; 47 (1): 273-288. …

Heteroseksualne kobiety i geje rzadko zadają pytanie „Czy skończył?” – zakłada się, że nie da się tego pomylić z niczym.

W rzeczywistości są to dwa różne procesy – po prostu słodkie skurcze w okolicy narządów płciowych, a następnie ich nagłe ustąpienie prowadzą do rozszerzenia nasieniowodów i najczęściej wywołują wytrysk.

Ale możesz mieć orgazm bez niego (zwykle w wyniku urazów kręgosłupa lub po operacji prostaty, ten sam efekt obiecują praktyki tantryczne) lub możesz wytryskać bez orgazmu (na przykład, jeśli mężczyzna posunął się za daleko z alkohol lub po prostu seks nie jest zbyt dobry).

Dlaczego mężczyźni nie mają wielokrotnych orgazmów?

Z ewolucyjnego punktu widzenia byłoby to bezcelowe – powtarzający się orgazm nie powoduje powtórnego wytrysku („ładunek” nie ma czasu na tak szybką regenerację), co oznacza, że nie zwiększa szans reprodukcyjnych. Ale ponieważ, jak już powiedzieliśmy, kobiecy orgazm pod tym względem jest jeszcze mniej użytecznym nabyciem, ta odpowiedź nie brzmi zbyt przekonująco.

Być może znowu różnica tkwi w psychice – i tutaj głos oddają kanadyjscy psychologowie z McGill University. Poprosili 38 mężczyzn i 38 kobiet o masturbację w laboratorium i zmierzyli temperaturę narządów płciowych i stan psychiczny uczestników na samym początku, tuż przed orgazmem, w trakcie i 15 minut po.

Właściwie w tym drugim przypadku znaleziono interesujące dane, które pozwoliły na sformułowanie hipotetycznej odpowiedzi:

Mężczyźni wykazywali bardziej subiektywną satysfakcję seksualną i szybką utratę zainteresowania tym procesem (a sądząc po temperaturze ich narządów płciowych, podniecenie również ustąpiło). U kobiet temperatura spadła, ale podniecenie psychiczne i pożądanie utrzymywały się.

Naukowcy sugerują, że jest to chęć kontynuowania i daje kobietom supermoc doświadczania wielokrotnych orgazmów Paterson L., Jin E., Amsel R., Binik Y. Podobieństwa płci i różnice w podnieceniu seksualnym, pożądaniu i orgazmicznej przyjemności w laboratorium. Journal of Sex Research. 2014; 51 (7): 801-813. … To prawda, że aby je osiągnąć, być może będziesz musiał działać bardziej różnorodnie – według badania Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Zdrowiem Seksualnym Kobiet (w ciągu trzech lat badano orgazmy 2000 kobiet), szanse na kolejny orgazm wzrastają, jeśli zmienić podejście do stymulacji po pierwszym (np. rytm i siła nacisku na łechtaczkę).

Ale ludzie od wieków szukają sposobów na pokonanie irytujących ograniczeń fizjologicznych – a guru seksu tantrycznego twierdzą, że mogą nauczyć mężczyzn doświadczania wielokrotnych orgazmów. Sztuką jest nauczyć się „opóźniać” wytrysk za pomocą specjalnych ćwiczeń, gdy zbliża się orgazm, a tym samym rozdzielić te dwa procesy w czasie.

Uczciwie próbowaliśmy znaleźć badania kliniczne na ten temat, ale się nie udało. Niemniej jednak możesz posłuchać guru i zapisać się na kursy tantryczne – a jeśli to naprawdę działa?

Czym jest kobiecy wytrysk?

Niektóre kobiety (według różnych badań od 10 do 60%) są rzeczywiście zdolne do wytrysku – wydzielania pewnej ilości płynu z gruczołów otaczających cewkę moczową (tzw. gruczoł Skene'a).

Jego skład wciąż budzi kontrowersje, ale badania biochemiczne pokazują, że to nie mocz, a przynajmniej nie całkiem mocz (problem w tym, że gruczoł Skene'a znajduje się zbyt blisko cewki moczowej, by zagwarantować, że w ejakulacie nie ma moczu). skłonny wierzyć, że jest bliższy męskiemu płynowi nasiennemu, oczywiście bez plemników).

Zazwyczaj tego płynu jest niewiele – łyżeczka lub mniej, ale dla niektórych kobiet to znacznie więcej. Niektóre z nich można obejrzeć na stronach pornograficznych w sekcji „Squirt”.

Ile rodzajów orgazmu mają kobiety? I czy są aż tak różne?

Włócznie w zasadzie pękają wokół dwóch rodzajów orgazmu – łechtaczki i pochwy. Wszystko zaczęło się od Freuda, który uznał, że zdolność doświadczania jedynie orgazmu łechtaczkowego świadczy o psychologicznej niedojrzałości kobiety.

Od tego czasu wiele kobiet, aby pozbyć się poczucia niższości, próbowało nauczyć się doświadczać orgazmu pochwowego, a przynajmniej wiarygodnie go naśladować. Jednak w końcu pojawiły się dwie interesujące rzeczy:

  • po pierwsze, około jedna trzecia kobiet jest w stanie doświadczyć tzw. orgazmu waginalnego, czyli orgazmu podczas penetracji penisa, palców lub wibratora do pochwy
  • po drugie, orgazm pochwowy zasługuje na miano „tzw”, bo i tak dochodzi do niego za sprawą stymulacji łechtaczki, co jest nieco bardziej skomplikowane, niż się wydaje na pierwszy rzut oka OakleyS. i in. Rozmiar i lokalizacja łechtaczki w odniesieniu do funkcji seksualnych za pomocą rezonansu magnetycznego miednicy. Dziennik Medycyny Seksualnej. 2014; 11 (4): 1013-1022. …

Przy orgazmie czysto łechtaczkowym wszystko jest proste – dochodzi do stymulacji zewnętrznej części łechtaczki (do niedawna uważano, że jest to cała łechtaczka, ale według ostatnich doniesień ten narząd jest czymś w rodzaju góry lodowej: jego niewidoczna część jest znacznie większa).

Możesz stymulować zarówno celowo (ręką lub językiem), jak i pośrednio, przyjmując podczas stosunku najbardziej odpowiednie do tego pozycje, tak aby penis dotykał pożądanego guzka podczas ruchu. Prawdopodobieństwo otrzymania wydzieliny tą drugą metodą jest ściśle związane z osobliwościami anatomii – im mniejsza odległość między głową łechtaczki a wejściem do pochwy, tym większe szanse są Wallen K., Lloyd E. Podniecenie seksualne kobiet : Anatomia narządów płciowych i orgazm podczas stosunku. Hormony i zachowanie. 2011; 59 (5): 780-792. …

Tak zwany orgazm waginalny, a właściwie ten sam łechtaczkowy, uzyskuje się poprzez przyciskanie czubka prącia (lub dildo) do przedniej ściany pochwy lub stymulowanie jej płytkimi tarciami. Tutaj również istotne są indywidualne cechy. Ale jaka jest dokładnie różnica, jak czerpać przyjemność?

Jest jeszcze jedna opcja, niezauważana w badaniach, ale okresowo wspominana w artykułach popularnonaukowych przez seksuologów i chwalona przez magazyny takie jak Cosmopolitan – maciczny, czyli szyjny orgazm. Występuje (a przynajmniej powinien wystąpić), gdy prącie jest podrażnione przez szyjkę macicy i w związku z tym przyjmuje się, że przyjemnymi skurczami w tym przypadku są skurcze macicy.

To jedyny rodzaj orgazmu, w którym rozmiar penisa ma duże znaczenie, ale tutaj też możliwe są life hacki – istnieją pozycje skracające pochwę (na przykład kobieta w kucki na górze lub w pozycji misyjnej, przyciągając jej nogi do brzucha).

Problem polega na tym, że w przeciwieństwie do dwóch wyżej wymienionych rodzajów orgazmu, mniej lub bardziej badanych przez naukowców, informacje o orgazmie macicznym pochodzą głównie z „relacji naocznych świadków”. Nie oznacza to, że nie istnieje, ale informacje na ten temat należy traktować krytycznie (jednak przydaje się w odniesieniu do wszelkich informacji).

Jeśli chodzi o doniesienia o orgazmie z seksu analnego, uważa się, że nawet tutaj może być zaangażowana wszechobecna łechtaczka, której niektóre ukryte obszary można dotrzeć w tak nietrywialny sposób Komisaruk B., Whipple B., Nasserzadeh S., Beyer – Flores C. Przewodnik po Orgasm Answers … (2009). Wydawnictwo Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. … Orgazm wynikający z podrażnienia stref erogennych oddalonych od narządów płciowych, na przykład sutków, jest w rzeczywistości również łechtaczką: prowadzi również do pobudzenia tego narządu i wraz z nim występują skurcze mięśni dna miednicy Komisaruk B. , Wise N., Frangos E., Liu W., Allen K., Brody S. Kobieca łechtaczka, pochwa i szyjka macicy zmapowane na korze czuciowej: dowody fMRI. Dziennik Medycyny Seksualnej. 2011; 8 (10): 2822-2830. …

Dużo ciekawsza jest sytuacja z orgazmem podczas stymulacji części ciała, które nie należą do stref erogennych.

Na przykład pewna 40-letnia kobieta, która przyciągnęła uwagę badaczy, miała spermę podczas mycia zębów – nieoczekiwany bonus ChuangY., LinT., LuiC., ChenS., Chang CS. Padaczka podczas szczotkowania zębów z orgazmami napadowymi. Zawładnięcie. 2004; 13 (3): 179-182. !

Ktoś dostaje spontaniczne wyzwolenie seksualne i zupełnie niespodziewanie, na przykład w drodze do sklepu. Zasadniczo, klinicznie badane przypadki „małych zgonów” znikąd są związane z objawami epilepsji ChuangY., LinT., LuiC., ChenS., Chang CS. Padaczka podczas szczotkowania zębów z orgazmami napadowymi. Zawładnięcie. 2004; 13 (3): 179-182. … Druga opcja to szczęśliwy i rzadki efekt uboczny leków przeciwdepresyjnych nowej generacji, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Warto jednak wziąć pod uwagę, że SSRI częściej wręcz przeciwnie powodują spadek libido i problemy z orgazmem (choć niekoniecznie).

Czy ma sens szukanie punktu G?

Spróbuj, ale pamiętaj, że naukowcy jeszcze tego nie znaleźli. Ponadto nie zgadzają się nawet, czy istnieje w naturze Greenberg J., Bruess C., Oswalt S. Badanie wymiarów ludzkiej seksualności. (2013). Nauka Jonesa i Bartletta. …

W latach 80. niemiecki ginekolog Ernst Grefenberg pisał o związku między strefami erogennymi kobiet a lokalizacją gruczołów przycewkowych. Przyjęto, że pożądany punkt znajduje się na głębokości 5–8 cm na przedniej ścianie pochwy. Ogólnie stymulacja różnych obszarów na tej ścianie i wsłuchiwanie się w doznania są naprawdę korzystne – wiele kobiet to lubi.

Problemy zaczynają się, gdy próbujesz narysować dokładną mapę – w toku różnych badań empirycznych punkt pojawiał się i znikał, pojawiał się w różnych miejscach, okazał się nie być punktem, ale dość dużym obszarem, lub okazało się, że istnieje kilka takich punktów.

W dodatku nie jest faktem, że w ogóle zasługuje na osobną nazwę – jak już powiedzieliśmy, kobiety zawdzięczają swoje szczęśliwe życie seksualne głównie łechtaczce (lub, jak lubią teraz podsumować niektórzy naukowcy, „kompleksowi łechtaczkowo-pochwowemu”). ), bez względu na to, jak będą czerpać przyjemność … Nie traktuj więc punktu G jako cenionego Graala – proces wyszukiwania jest tu wyraźnie ważniejszy niż wynik.

Więc skończyła czy nie?!

Ani głośność jęków, ani mimika, ani odczuwany skurcz (lub jego brak) mięśni pochwy nie są dokładnymi wskaźnikami. Na dzień dzisiejszy masz tylko dwa sposoby, aby odpowiedzieć na to pytanie z naukową pewnością.

  • Pierwszy to pozytonowy tomograf emisyjny: jest zaprojektowany w taki sposób, że może skanować tylko głowę kobiety, gdy robisz coś ciekawego z innymi częściami jej ciała, a jednocześnie dawać wystarczająco wyraźne zdjęcia (byłoby miło jeśli kobieta nie jest bardzo poruszona).
  • Drugą opcją jest czuły na nacisk korek analny, który mierzy skurcze mięśni dna miednicy. Możesz napisać do Groningen (Holandia) lub University of Minnesota, zapytać, skąd biorą te wtyczki i kupić sobie parę. Ciekawe, czy naukowcy-mężczyźni używali tych urządzeń do własnych celów?

Co to jest anorgazmia i jak jest leczona?

Około 4% kobiet cierpi na brak orgazmu nawet podczas masturbacji.

Anorgazmia może być spowodowana różnymi przyczynami – problemami psychologicznymi i medycznymi, przyjmowaniem leków przeciwdepresyjnych, uzależnieniem od heroiny, zaburzeniami równowagi hormonalnej i wieloma innymi.

Ponadto istnieje tak zwana anorgazmia sytuacyjna – kiedy osoba może otrzymać zwolnienie tylko pod pewnymi i bardzo wąskimi warunkami. Ale teraz ta opcja nie jest uważana za zaburzenie seksualne – to tylko jeden z przejawów różnorodności ludzkich reakcji.

Podczas diagnozy różnicowej najpierw należy sprawdzić, czy pacjent (znacznie częściej pacjent) ma problemy psychologiczne. Po pracy terapeuta przejmuje i zleca różne badania (morfologia krwi, testy czynności wątroby, testy hormonalne itp.).

I już z tym wszystkim musisz udać się do seksuologa, który zinterpretuje wyniki i, jeśli to konieczne, przeprowadzi więcej badań empirycznych. Możliwe rozwiązania farmaceutyczne obejmują leki psychoaktywne, agoniści receptora dopaminy.

Gdzie przeczytać więcej o seksie?

W książce Darii Varlamowej i Eleny Foer „ Seks. Od neurobiologii libido do wirtualnego porno .”

To jest popularnonaukowy przewodnik po ludzkiej seksualności. Książka spodoba się tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej o wszystkim, co jest związane z seksem: od biologicznych mechanizmów pociągu po czynniki społeczno-kulturowe, które wpływają na to, jak, z kim i jak często się kochamy.

Kup

Dodaj komentarz