Afrodyzjaki: prawda, mity i nieoczekiwane szczegóły

Ludzie zaczęli używać afrodyzjaków na długo przed tym, jak firmy farmaceutyczne zaczęły produkować leki na poprawę potencji. Nazwane na cześć bogini Afrodyty, produkty te zostały zaprojektowane w celu zwiększenia pożądania seksualnego, sprawności seksualnej i przyjemności podczas seksu. I do dziś krążą legendy o cudownych właściwościach niektórych z nich.

Naukowcy nie mogli stać z boku i przetestowali skuteczność afrodyzjaków w praktyce. W 2015 roku naukowcy z Kalifornii przeanalizowali odkrycia i opublikowali przegląd naukowy „ Natural aphrodisiacs – A Review of Selected Sexual Enhancers” . , które rzucają światło na skuteczność, korzyści i ewentualne szkody „produktów miłości”. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wnioski z ich pracy.

Tak!

mak peruwiański

Pochodzące z peruwiańskich Andów warzywo korzeniowe było używane od niepamiętnych czasów w celu zwiększenia podniecenia seksualnego. Kilka badań naukowych potwierdziło jego skuteczność. Według nich maca pomaga w walce z zaburzeniami seksualnymi u kobiet i zaburzeniami erekcji u mężczyzn. Ponadto nie ma prawie żadnych skutków ubocznych.

Żeń-szeń

Stwierdzono siedem badań, które potwierdziły skuteczność żeń-szenia w leczeniu zaburzeń erekcji. Wykazano, że osobny gatunek rośliny, czerwony żeń-szeń koreański, zwiększa podniecenie u kobiet w okresie menopauzy.

Miłorząb dwuklapowy

Ekstrakt uzyskany z tego starożytnego drzewa jest stosowany w medycynie chińskiej w leczeniu depresji, zaburzeń seksualnych i innych schorzeń. Jedno małe badanie wykazało, że miłorząb jest dobry w leczeniu dysfunkcji seksualnych związanych z lekami przeciwdepresyjnymi (selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny). Jednak dalsze badania kliniczne nie potwierdziły wyników.

Jednocześnie naukowcy zauważają, że w rzadkich przypadkach miłorząb zwiększa ryzyko krwawienia. Na przykład, jeśli są przyjmowane jednocześnie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, takimi jak aspiryna i ibuprofen. Ogólnie rzecz biorąc, należy go używać ostrożnie.


Według wcześniejszego przeglądu afrodyzjaków Poznawanie udowodnionych naukowo afrodyzjaków ziołowych . prawdziwe działanie posiadają również:

  • szafran (pomaga w leczeniu zaburzeń erekcji);
  • gałka muszkatołowa (poprawia męską sprawność seksualną);
  • Migdały indyjskie (zwiększają podniecenie, zwiększają energię seksualną).

Nie

Czekolada

Niestety, jeden z głównych atrybutów romantycznych randek nie okazał się skuteczny jako afrodyzjak. Naukowcy zauważają, że czekolada może zwiększać poziom serotoniny w mózgu, co z kolei powinno zwiększać pożądanie seksualne. Ale w praktyce nie jest to potwierdzone. Ale czekolada jest dobra dla poprawy pamięci i zdrowia serca.

Miód

Miód od dawna uważany jest za silny afrodyzjak. Nawet określenie „miesiąc miodowy” wywodzi się z tradycji picia miodu pitnego w ciągu pierwszych 30 dni po ślubie (uważa się, że miało to rzekomo zwiększyć libido). Jednak wciąż nie ma wiarygodnych badań, które potwierdziłyby skuteczność miodu w poprawie życia seksualnego.

Ponadto naukowcy radzą unikać tzw. miodu szalonego, który produkowany jest głównie w Turcji i reklamowany jest jako środek pobudzający seksualnie. Zawiera toksynę, która może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca.

ostrygi

To chyba najbardziej znany produkt, któremu przypisuje się magiczne właściwości seksualne. Istnieje nawet legenda, że Casanova zjadał 50 ostryg dziennie, aby zwiększyć wytrzymałość seksualną. Często przytaczany jest jako argument, że zawierają one cynk, który jest niezbędny do produkcji testosteronu, a także aminokwasy i serotoninę związane z odczuwaniem przyjemności. Jednak nie ma ani jednego poważnego badania, które mogłoby potwierdzić siłę seksualną ostryg w praktyce.

Dziki ignam

Ekstrakt z dzikiego pochrzynu dodaje się do niektórych kremów w celu złagodzenia objawów menopauzy i zwiększenia pobudzenia. Jednak raport mówi, że nie ma ani jednego badania potwierdzającego skuteczność takich produktów.

Vitex sacrum

Ta roślina lecznicza wpływa na hormonalne tło kobiecego ciała, pomagając radzić sobie z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Nie ma jednak naukowych dowodów na to, że rozwiązuje problemy seksualne. Co więcej, podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych Vitex może nawet zaszkodzić.

Badacze osobno podkreślają, że stosowanie tak starożytnych afrodyzjaków, jak johimbina, mucha hiszpańska czy ekstrakt z ropuchy bufo, może poważnie zaszkodzić organizmowi.

Inny punkt widzenia

Amerykańska ekspert ds. żywienia Elaine Magee zauważa, że afrodyzjaki mogą działać nie tylko chemicznie, ale także psychologicznie.

Mówi, że seks jest bardziej kojarzony z miękkimi, gęstymi i kremowymi teksturami, a także z egzotycznymi i pikantnymi potrawami. Należy to wziąć pod uwagę przygotowując romantyczną kolację.

Ponadto Magi radzi, aby jako osobisty afrodyzjak stosować te potrawy i potrawy, które dana osoba jadła przed lub w trakcie szczególnie udanych doświadczeń seksualnych. Przebłyskujące wspomnienia mogą znacznie zwiększyć pożądanie.

Czy kiedykolwiek próbowałeś używać afrodyzjaków? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Dodaj komentarz