Aseksualność: czy warto się martwić, jeśli nie chcesz seksu

Czym jest aseksualność

W przypadku aseksualności ludzie mają niewielki lub żaden popęd seksualny.

Aseksualność nie znajduje się na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, ale w niektórych krajach jest uważana za hipoaktywne zaburzenie pożądania seksualnego. Niektórzy seksuolodzy uważają, że osoby bezpłciowe to osoby o niskim libido.

Ani większość ekspertów, ani sami aseksualni nie zgadzają się z tym. Eksperci rozważają aseksualność . że różnica między osobami z niskim libido lub zaburzeniami popędu seksualnego od osób aseksualnych polega na tym, że te drugie nie przeszkadzają, a te pierwsze są często związane z innymi problemami zdrowotnymi i wymagają leczenia.Aseksualność jest orientacją seksualną, a nie dysfunkcją seksualną . …

Społeczność AVEN (Asexual Visibility and Education Network) aktywnie walczy o usunięcie aseksualności z list odrzuconych.

Anthony Bogart, kanadyjski naukowiec, który był pionierem w badaniu tego tematu, zauważa w Understanding Asexuality, że aseksualności nie należy porównywać do celibatu i abstynencji, gdy osobiste lub religijne przekonania danej osoby są odpowiedzialne za rezygnację z seksu.

Naukowcy argumentują Aseksualność jest orientacją seksualną, a nie dysfunkcją seksualną . na korzyść normalności aseksualności przemawiają następujące fakty:

 1. Aseksualiści zawsze tak się czuli. Uczucia zazwyczaj przypisuje się wrodzonej tendencji. Naukowcy wykazali również, że aseksualność nie jest odpowiedzią na negatywne doświadczenia seksualne lub inne doświadczenia z dzieciństwa lub inną traumę.
 2. Aseksualność objawia się we wczesnym okresie życia. Obserwacja rodzeństwa dorastającego razem eliminuje predyspozycje lub znaczenie zewnętrznego wpływu na aseksualność danej osoby.
 3. Hipotetyczna możliwość. Badanie to sprawdza, kogo wybrałaby osoba w teoretycznej sytuacji, gdy mogłaby swobodnie uprawiać seks bez negatywnych konsekwencji.

Jak powszechne jest to zjawisko?

Liczby wahają się od 1,05 do 3,3%. Ale kontrowersje wciąż trwają, ponieważ nie ma wystarczających statystyk.

Alfred Kinsey napisał w 1948, że 1,5% mężczyzn to bezpłciowi Kinsey, AC, Pomeroy, WB i Martin, CE Zachowania seksualne u mężczyzn, 1948 . … A 3,3% fińskich kobiet twierdzi, że nigdy nie czuły do nikogo pociągu seksualnego. Jest to opinia 2% uczniów szkół średnich z Nowej Zelandii i od 0,4 do 1% dorosłych z Wielkiej Brytanii Aseksualność jest orientacją seksualną, a nie dysfunkcją seksualną . …

Na razie badacze zdecydowali się na 1,05%. To około 70 milionów ludzi.

Według badań przeprowadzonych w latach 90., które zostały przeanalizowane przez Anthony'ego Bogarta, 70% aseksualności to kobiety .Aseksualność: rozpowszechnienie i powiązane czynniki w ogólnopolskiej próbie prawdopodobieństwa . … Ale takie dane mogą wiązać się z tym, że mężczyznom trudniej jest mówić o braku libido.

Narządy płciowe osób bezpłciowych działają świetnie

Badanie z 2013 r. wykazało fizjologiczne i subiektywne podniecenie seksualne u samozidentyfikowanych kobiet aseksualnych . że osoby bezpłciowe mają erekcję i uwalniają nawilżenie pochwy w odpowiedzi na pewną stymulację.

Mogą nawet osiągnąć orgazm bez odczuwania emocjonalnej satysfakcji.

Aseksualność nie jest zaburzeniem równowagi hormonalnej

Tak, dana osoba bezpłciowa może mieć problemy hormonalne, ale wymaga to leczenia, tak jak każda inna osoba. Ale po wyzdrowieniu atrakcja nie pojawi się.

Aby zrozumieć, czy jesteś bezpłciowy, czy tylko czas na wizytę u endokrynologa, powinieneś zadać sobie następujące pytania:

 • Czy czujesz się ciągle zmęczony?
 • Czy tracisz włosy?
 • Czy tyjesz?
 • Kiedyś interesowałeś się seksem, ale nagle przestałeś?
 • Czuć się słabym?
 • Czujesz się przygnębiony lub czy są jakieś inne zmiany nastroju?
 • Czy masz problemy z pamięcią i koncentracją?
 • Masz okres? Czy masz regularny cykl?
 • Masz problemy z erekcją?
 • Czy masz problemy ze snem?

Pozytywne odpowiedzi na te pytania wskazują na brak równowagi hormonalnej. Bezpłciowy po prostu nie interesuje się seksem, nie powoduje to dyskomfortu.

Jednak lepiej jest wykonać badanie krwi na obecność hormonów, aby uzyskać dokładną odpowiedź.

Czym są osoby bezpłciowe

Chociaż nie ma wystarczających badań na ten temat, już teraz można powiedzieć, że osoby aseksualne mają różne postawy wobec intymności. AVEN przeprowadził własne badania, aby się tego dowiedzieć.

70% ankietowanych stwierdziło , że nigdy nie odbywało stosunku płciowego, 11% odbywało stosunki seksualne w przeszłości, ale obecnie nie jest aktywne seksualnie, a 7% jest aktywnych seksualnie. 17% respondentów odpowiedziało, że odczuwa całkowity wstręt do seksu, 38% odczuwa niesmak, a 27% jest mu obojętne.

Sam termin „aseksualność” został ukuty całkiem niedawno. I nie badacze, ale bezpłciowy Michael Dore, który scharakteryzował swoje uczucia jako przeciwieństwo seksualności.

Termin przylgnął i stał się oficjalny, ale kojarzył się z tymi, którym fizyczna intymność jest absolutnie obojętna. Wielu aseksualnych nie było zadowolonych z tego podejścia. W związku z tym pojawiły się bardziej precyzyjne terminy lub opisy dla różnych kategorii osób bezpłciowych.

Na przykład istnieją takie odmiany:

 • Tych, którzy nie akceptują dotykania się w jakiejkolwiek formie.
 • Ci, którzy nie mają absolutnie żadnych uczuć i doświadczeń seksualnych.
 • Romans. Są romantycznie zauroczone i gotowe na uściski i pocałunki.
 • Aromantyka. Nie pociąga ich romantycznie.
 • Demiromantyka. Może być romantyczny, ale po rozwinięciu emocjonalnego związku z partnerem.
 • Greiseksualiści. Istnieje popęd seksualny, ale jest znacznie niższy niż u innych ludzi. Albo atrakcyjność okresowo pojawia się i znika.
 • Ci, którzy potrafią się masturbować. Nawet jeśli tacy ludzie fantazjują o konkretnej osobie, nie starają się być z nią fizycznie.
 • Ci, którzy są gotowi na różne praktyki seksualne tylko z bliskim partnerem.
 • Tych, którzy chcą uprawiać seks z partnerem, z którym są w poważnym i długotrwałym związku.

Ważne jest, aby żaden z nich, z wyjątkiem greiseksualistów, nie był zainteresowany seksem, ale niektórzy są gotowi się w niego zaangażować, jeśli dla partnera ważna jest fizyczna intymność.

Niektórzy aseksualni opowiadali również o swoich doświadczeniach z seksem lub proseksualistami (jak nazywają tych, którzy są zainteresowani seksem i lubią). Według nich seks był możliwy dopiero po długim związku i pracy nad sobą. Nawet po tym partner musiał zaoferować miłość z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem. Spontaniczny seks powodował niepokój i otępienie.

Ale nadal nie odczuwają przyjemności. Uczucia wahają się od „obrzydzenia” do „obojętności”.

Co aseksualni mówią o przytulaniu i całowaniu

 • „Nie przytulam się z nikim poza kilkoma moimi najlepszymi przyjaciółmi”.
 • "Ładny. Bardzo".
 • „Potrzebujesz bardzo poważnego zaufania i intymności, jeśli go nie ma – pocałunki są po prostu obrzydliwe. Jeśli jest zaufanie, to prawie wszystko jest takie samo, z pocałunkami lub bez. Nigdy nie było sensu przytulania, mogę przytulać nieznajomych ”.
 • „W moim przypadku tylko uściski, tylko hardcore”.
 • „Niezbyt przyjemne. Ale przyznaję, że u niektórych ludzi może to być normalne.”
 • „Ogólnie nieprzyjemnie jest mnie dotykać. Czuję się zakłopotany, nieswojo i zawstydzony, napinam się i kurczę. Uściski i pocałunki też są dla mnie nieprzyjemne.”
 • "To zależy od osoby. Jeśli ktoś jest mi znajomy, to nawet miło. A dotyk nieznajomych jest nawet obrzydliwy, nie mówiąc już o pocałunkach.”
 • „Lubię uściski, ale nieprzyjemne pocałunki”.
 • „Najważniejszą rzeczą w życiu są uściski. Powiedziałbym, że dla mnie przytulenie jest jak seks dla zwykłej osoby. Po doświadczeniu związku, w którym całowanie koniecznie prowadziło do fizycznej intymności, unikam też całowania. I jak chciałbym, żeby do niczego nie prowadziły ”.

Jak opisują działacze AVEN, dla niektórych podniecenie seksualne jest zjawiskiem dość regularnym, chociaż nie wiąże się z chęcią znalezienia partnera seksualnego.

Niektóre z nich czasami się masturbują, ale nie chcą uprawiać seksu. Inni doświadczają niewielkiego pobudzenia lub wcale. Często też nie uważają, że brak podniecenia seksualnego jest problemem, którym należy się zająć.

Większość ludzi na AVEN twierdzi, że nigdy nie doświadczyła atrakcji.

Osoby aseksualne nie sprzeciwiają się związkom

Jedno z najpopularniejszych pytań na forach aseksualnych brzmi: „Czy zawsze będę sam?” Aktywiści postrzegają to jako duży problem, który prowadzi do tego, że depresja staje się częstym sprzymierzeńcem osób aseksualnych.

Seks jest tak ważny w życiu ludzi, że wielu nie wyobraża sobie bez niego związku.

Ale aseksualni nie lubią seksu, nie ludzie. Romantycy lub greiseksualni doświadczają nieco mniej problemów, ponieważ ich związek jest bardziej znajomy i obejmuje wszystko, co zwykle nazywa się grą wstępną.

Ale mówią też o tym, jak niesamowicie trudno jest budować relacje, ponieważ często muszą iść na kompromisy, a nie ze swoimi partnerami.

Związki z innymi osobami bezpłciowymi nie są problematyczne, ale znalezienie partnera może zająć lata, jeśli w ogóle, aby odnieść sukces.

Istnieje jednak wiele przykładów szczęśliwych związków bezpłciowych, które żyją harmonijnie razem, a nawet mają dzieci dzięki adopcji lub in vitro Cecha: Cieszę się, że jestem bezpłciowy . …

Dodaj komentarz