BDSM i mózg: dlaczego ból jest przyjemnością, a nawet podnosi świadomość

Ból to sposób, w jaki organizm komunikuje problem, który należy pilnie rozwiązać. Dopóki nie wyeliminujesz przyczyny, ból będzie potężnym doświadczeniem, którego nie można zignorować.

Dzięki tej funkcji ludzie nauczyli się cieszyć bólem, a nawet wchodzić w stan głębokiej świadomości i euforii. Przeanalizujemy, jakimi mechanizmami udaje się ludziom oszukiwać ciało i zamieniać ból w źródło przyjemności.

Jak ból daje przyjemność

Mózg ma naturalny mechanizm tłumienia bólu. Kiedy odczuwasz ból, te mechanizmy są uruchamiane, aby chronić cię przed bolesnym szokiem i pomóc ci przejść przez tę próbę.

Organizm ma do tego specjalne substancje – endorfiny. Jest to zbiór 40 różnych neuropeptydów, które działają na receptory opioidowe, tłumią ból oraz zapewniają poczucie spokoju i euforii.

Neurobiolog Hermes Solenzol w swoim artykule Ask a Neuroscientist: The Physiology of BDSM (Part 2/2) – How The Brain Reduces Pain , wyjaśnia, że w organizmie istnieją dwa sposoby tłumienia bólu: adrenergiczny i endorfinowy. Pierwszy włącza się, gdy możemy uciec lub walczyć, a organizm przygotowuje się do napięcia mięśni. Drugi zaczyna się, gdy sytuacja jest beznadziejna i nie możemy nic zrobić, aby powstrzymać ból.

Podczas praktyki BDSM osoba poszkodowana (zwana również niższą) znajduje się w beznadziejnej sytuacji, na przykład jest związana lub zmuszana do wykonywania poleceń innego (górnego). Wszystko to uruchamia mechanizm tłumienia bólu endorfinowego. Towarzyszy mu stan odprężenia, ogarnia uczucie spokoju i euforii.

Co więcej, doznania sesji sadomasochistycznej (SM) pokrywają się z takim zjawiskiem jak euforia biegacza czy stan umysłu po medytacji. Naukowcy zainteresowali się tym, co takie różne praktyki mogą mieć wspólnego, i odkryli, że sadomasochiści podczas praktyki ulegają zmianom.

Jak BDSM wprowadza osobę w stan przepływu

Mihai Csikszentmihalyi, twórca teorii stanu przepływu, opisał Flow: The Psychology of Optimal Experience kilka cech charakterystycznych dla przepływu: pełna koncentracja na tym, co się dzieje, utrata samoświadomości (połączenie się osoby z jej działaniami), zniekształcenie czasu.

Wszystkie te cechy są charakterystyczne dla Power Struggles: Ból i Autentyczność w SM Play na sesję CM. Sadomasochiści opisują swoje odczucia jako ekstatyczne doświadczenie. Opowiadają o poczuciu nieważkości, odczuciu lotu, zatrzymaniu myśli i zniknięciu otaczającego ich świata.

Po praktyce CM jest głęboki spokój, spokój i obecność w chwili "tu i teraz".

Co więcej, górny i dolny osiągają ten stan na różne sposoby. Górne wchodzą w strumień dzięki koncentracji psychicznej i nieustannej kontroli, która jest niezbędna w grach z wyrządzaniem krzywdy fizycznej: muszą się skoncentrować, aby nie skrzywdzić dolnego bardziej niż to konieczne. Dolne doświadczają stanu przepływu z powodu odczuwania bólu jako takiego, ciągłej koncentracji i wysiłku potrzebnego do wytrzymania uderzenia.

Zewnętrzne przejawy zbiegają się z euforią biegacza, ale co mają one wspólnego poza efektem końcowym? Istnieje jedna teoria, która może to wyjaśnić.

Co powoduje uważność i spokój

Stan przepływu i podwyższonej świadomości można wyjaśnić za pomocą teorii neuroanatomii funkcjonalnej odmiennych stanów świadomości: hipoteza przejściowej hipofrontalności. hipofrontalność. Twierdzi, że zasoby mózgu są ograniczone, a jego struktury i systemy nieustannie o nie walczą.

Specyficzna aktywność, taka jak ćwiczenia, zwiększa wymagania mózgu w strukturach odpowiedzialnych za procesy sensoryczne i funkcje motoryczne. Przepływ krwi w tych obszarach wzrasta, a pozostałe struktury, które nie są zaangażowane w tę aktywność, są na diecie głodowej.

Długie biegi lub ekstremalne akrobacje zmniejszają przepływ krwi do grzbietowo-bocznej kory przedczołowej (dPFC), regionu mózgu odpowiedzialnego za pamięć roboczą i uwagę. Tłumienie dPFC może powodować zakłócenia w postrzeganiu czasu, uwolnienie ograniczeń społecznych i zmiany w skupieniu.

U osób z przejściową hipofrontalnością odczuwanie bólu zmniejsza się, pamięć i zdolność do podejmowania decyzji są zahamowane. Jednocześnie mają poczucie wzlotu, wyciszenia i obecności w chwili „tu i teraz”.

James K. Ambler z Northern Illinois University zasugerował, że to właśnie wywołuje uczucie euforii i stan fluktuacji podczas sesji BDSM. Aby to udowodnić, przeprowadził małe badanie zatytułowane Consensual BDSM Facilitates Odmienne Stany Świadomości specyficzne dla Ról: Badanie Wstępne. z udziałem 14 osób obu płci.

Zostali losowo podzieleni na górne i dolne, poproszeni o wykonanie testu Stroopa dla funkcji poznawczych oraz wypełnienie specjalnych kwestionariuszy przed i po doświadczeniu CM.

Okazało się, że po sesji SM dPFC działało znacznie gorzej u niższych uczestników: ich wyniki w teście Stroopa były niższe niż przed sesją. Naukowcy doszli do wniosku, że poprzez tłumienie dPFC ludzie odczuwają wszystkie skutki stanu przepływu, w tym euforię i świadomość. Ponadto naukowcy zauważyli, że wszyscy uczestnicy – górny i dolny – znacznie obniżyli poziom stresu.

Istnieje inne badanie, Psychologiczna charakterystyka praktyków BDSM , które wykazało, że sadomasochizm działa kojąco. Po przeprowadzeniu wywiadów z ponad tysiącem osób naukowcy odkryli, że zwolennicy BDSM są zdrowsi psychicznie niż ludzie, którzy nie są zaznajomieni z tą praktyką. Fani BDSM czują się mniej nerwowi, czują się bezpieczniej w związku z partnerem i ogólnie czują się bardziej zamożni.

Dodaj komentarz