BDSM: kto to robi i czy warto spróbować

Co to jest BDSM

Skrót BDSM oznacza:

  • DB – bandaż i dyscyplina;
  • DS – dominujący i uległy (dominacja i uległość);
  • SM – sadomasochizm.

Tak więc ogólnie BDSM obejmuje praktyki seksualne oparte na wymianie władzy i związane z bezruchem, zadawaniem bólu i poniżaniem. Wszystko na raz nie jest konieczne, ale zawsze spełniony jest jeden warunek: wymienione działania są dobrowolne.

Stąd pojawia się pytanie, które niepokoi wielu: kto przy zdrowych zmysłach zgodziłby się na upokorzenie i tortury?

Odchylenie czy nie?

Zgodnie z aktualną Międzynarodową Klasyfikacją Chorób (ICD-10) sadomasochizm jest uważany za zaburzenie preferencji seksualnych (znajduje się na liście zaburzeń psychicznych i behawioralnych). Ale współczesne badania coraz częściej pokazują, że ludzie, którzy praktykują BDSM, nie mają specjalnych problemów psychicznych.

W szczególności badanie z 2006 roku Psychological Functioning of Bondage / Domination / Sado-Masochism (BDSM) Practitioners wykazało, że praktykujący BDSM cierpieli na depresję, lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i potraumatyczne, a także psychologiczny sadyzm i masochizm nie bardziej niż inni . To prawda, że wskaźniki narcyzmu i objawów zaburzeń dysocjacyjnych w tej grupie były powyżej średniej.

Niemniej jednak psycholog Pamela Connolly, która przeprowadziła badanie, stwierdziła, że pogląd, iż psychopatologia jest sercem praktyki BDSM, jest kontrowersyjny.

Zakrojone na szeroką skalę badanie Cechy demograficzne i psychospołeczne uczestników zniewolenia i dyscypliny, „sadomasochizmu” lub dominacji i uległości (BDSM): dane z ogólnokrajowego badania przeprowadzonego w 2008 r. w Australii, miało na celu ustalenie, czy uzależnienie od BDSM jest związane z przymusu seksualnego w przeszłości, a także z innymi problemami seksualnymi lub psychologicznymi. Ale i tym razem połączenie nie zostało nawiązane.

Naukowcy doszli do wniosku, że BDSM to po prostu zainteresowanie seksualne lub subkultura, której większość wyznawców nie była ofiarami przemocy i nie doświadczała problemów w „normalnym” seksie.

Nowsze badanie, Psychologiczne cechy praktyków BDSM , opublikowane w 2013 roku, miało na celu określenie, jakie są główne cechy psychologiczne praktyków BDSM. Okazało się, że w porównaniu z resztą mieli jeszcze korzystniejsze wskaźniki.

Na przykład osoby te okazały się mniej neurotyczne, bardziej otwarte na nowe doświadczenia i skłonne do ekstrawersji, a także czuły się lepiej niż grupa kontrolna. Wciąż udało im się ujawnić jedną wadę: byli mniej posłuszni. Należy zauważyć, że wskaźniki dominantów były z reguły lepsze od wskaźników uległych. A jednak naukowcy doszli do wniosku, że praktyki BDSM nie powinny być postrzegane jako sposób manifestowania psychopatologii.

Ze wszystkiego, co zostało powiedziane, oczywiście nie wynika, że to BDSM sprawia, że ludzie są szczęśliwi lub otwarci. Jaki jest efekt praktyki, pokazały poniższe badania.

Jakie są zalety BDSM

Amerykańscy naukowcy odkryli, że osoby zaangażowane w BDSM zmniejszają poziom stresu psychicznego, poprawiają nastrój i zwiększają podniecenie seksualne.

Ale być może ich najciekawszym odkryciem jest to, że praktykujący wchodzą w stan zmienionej świadomości.

To prawda, że uczucia dominujących i uległych są różne. Ci pierwsi popadają w przyjemny stan pełnej koncentracji na procesie i utraty samoświadomości (poprzez połączenie się z aktywnością). Można go porównać do stanu przepływu opisanego przez psychologa Mihaly Csikszentmihalyi. Ci drudzy wręcz przeciwnie, odczuwają całkowity relaks, spokój i poczucie życia w chwili obecnej.

W artykule dla The Guardian autor badania, Brad Sagarin, zauważył, że nigdy nie próbowałeś BDSM? Kontynuuj, to dobrze dla ciebie : te stany są podobne do tego, co w BDSM nazywa się przestrzenią górną i podprzestrzeń.

Jeśli spróbujesz BDSM?

Opisanym efektom trudno odmówić atrakcyjności. Czy to oznacza, że musisz natychmiast wziąć bat?

Oczywiście że nie. Należy rozumieć, że w badaniach biorą udział osoby, które już praktykują BDSM. Oznacza to, że najprawdopodobniej pozytywny efekt występuje wśród tych, którzy początkowo są zainteresowani tego rodzaju interakcją seksualną. To inna sprawa, czy masz odpowiednie pragnienia lub fantazje. Wtedy jest powód, aby pomyśleć o ich realizacji.

Jednocześnie należy pamiętać o ważnym warunku: zgodzie partnera. Wielu praktykujących zauważa, że BDSM zwiększa intymność i zaufanie w parze. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy ludzie z góry ustalą granice tego, co jest dozwolone i ich nie naruszają.

I ostatni istotny punkt. Jeśli dopiero planujesz zanurzyć się w świat nowych przyjemności, zacznij od czegoś prostego i stosunkowo bezpiecznego: lekkich klapsów lub prostych krawatów. Dzięki temu będziesz miał okazję zrozumieć, jak to wszystko jest dla Ciebie interesujące i czy musisz iść dalej. A jednocześnie unikaj niepotrzebnych urazów fizycznych i psychicznych.

Dodaj komentarz