Co dzieje się z mózgiem podczas orgazmu?

Jak sygnały z narządów płciowych docierają do mózgu?

W genitaliach jest wiele zakończeń nerwowych, dlatego genitalia są tak wrażliwe. Kiedy genitalia są stymulowane, znajdujące się w nich nerwy wysyłają sygnały do rdzenia kręgowego, skąd trafiają do mózgu.

Oto nerwy, które przenoszą informacje z genitaliów do mózgu:

 • nerw biodrowo-pachwinowy przekazuje informacje z warg sromowych większych u kobiet, moszny i nasady prącia u mężczyzn;
 • nerwy trzewne miednicy przekazują impulsy z pochwy i szyjki macicy u kobiet oraz z odbytnicy u obu płci;
 • Nerw sromowy jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji z łechtaczki u kobiet oraz z moszny i penisa u mężczyzn.

Orgazm może być różnie postrzegany w zależności od zaangażowanych nerwów. Na przykład u kobiet orgazm łechtaczkowy różni się od pochwowego, au mężczyzn orgazm ze stymulacji prącia będzie się różnić od orgazmu z dodatkową stymulacją prostaty.

Wypróbuj zabawki erotyczne i nowe techniki: stymulacja różnych części genitaliów pomoże Ci doświadczyć nowych, żywych doznań.

Tak więc przez nerwy w genitaliach podrażnienie dociera do rdzenia kręgowego, a następnie jest wysyłane do mózgu.

Jak mózg reaguje na stymulację seksualną

W mózgu znajdują się ośrodki przyjemności, które dają nam znać, że dzieje się coś miłego i sprawiają, że robimy to w kółko.

Dr Barry R. Komisaruk z Rutgers University przeprowadził badania nad kobiecym orgazmem. Badani masturbowali się w urządzeniu do rezonansu magnetycznego, a naukowcy monitorowali aktywność mózgu w czasie orgazmu. W rezultacie naukowcy odkryli analizę przebiegu czasowego fMRI obszarów mózgu aktywowanych podczas autostymulacji do orgazmu u kobiet , których ośrodki przyjemności są aktywowane podczas szczytowania.

Na początku obserwuje się aktywność:

 • w obszarze czuciowym narządów płciowych kory mózgowej, który odbiera impulsy z narządów płciowych;
 • wzgórze, które odpowiada za redystrybucję informacji ze zmysłów;
 • móżdżek, który kontroluje pracę mięśni;
 • podwzgórze – część układu limbicznego związana z emocjami i produkcją hormonów.

Bliżej początku orgazmu i w jego trakcie aktywują się:

 • płaty czołowe mózgu odpowiedzialne za podejmowanie decyzji;
 • kora entorialna zaangażowana w orientację przestrzenną i tworzenie pamięci;
 • przedni zakręt obręczy odpowiedzialny za emocje i motywację;
 • wysepka mózgu zaangażowana w percepcję i analizę informacji otrzymywanych z innych narządów;
 • części układu limbicznego – migdałki i hipokamp.

Nieco później, podczas orgazmu, aktywacja osiąga swój szczyt:

 • w podwzgórzu;
 • jądro półleżące, które kontroluje odpowiedź dopaminy;
 • jądro ogoniaste – część prążkowia mózgu, w której koncentruje się duża ilość dopaminy.

Również w tym czasie wzrasta ilość oksytocyny, która zwiększa poczucie zaufania, oraz wazopresyny, która jest odpowiedzialna za pojawienie się uczucia przywiązania.

Dzięki uwalnianiu hormonów po seksie wzrasta uczucie czułości i czułości do partnera.

Jak widać na poniższym filmie, podczas orgazmu aktywny jest prawie cały mózg. Im wyższa ilość tlenu we krwi w określonym obszarze mózgu, tym jaśniejszy kolor jest zaznaczony. Podczas orgazmu prawie cały mózg świeci na żółto i pomarańczowo, co oznacza, że prawie wszystkie jego obszary są aktywne.

Jednak w niektórych obszarach mózgu aktywność jest nadal zmniejszona. Jest to boczna kora oczodołowo-czołowa odpowiedzialna za kontrolowanie zachowania.

Orgazm i brak kontroli

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Groningen w Holandii pod kierownictwem Janniko Georgiadis przeprowadził kilka badań aktywności mózgu mężczyzn i kobiet podczas stymulacji seksualnej.

Naukowcy odkryli, że istnieje niewielka różnica między aktywnością mózgu mężczyzn i kobiet podczas seksu. U obu płci podczas orgazmu wyłączono obszar mózgu naprzeciw lewego oka: boczną korę oczodołowo-czołową, która odpowiada za kontrolowanie zachowania.

Giannico Georgiadis sugeruje, że boczna kora oczodołowo-czołowa może być podstawą kontrolowania zachowań seksualnych. Być może tylko poprzez rozluźnienie kontroli można osiągnąć orgazm.

Dezaktywacja bocznej kory oczodołowo-czołowej następuje tylko podczas orgazmu. Jak dotąd nie stwierdzono, aby żadne inne działanie miało podobny efekt.

Prawdopodobnie to ścisła kontrola nad zachowaniami seksualnymi uniemożliwia niektórym osobom osiągnięcie orgazmu.

Ponadto, u szczytu przyjemności seksualnej, migdałki są dezaktywowane, aktywacja mózgu podczas męskiego wytrysku i kory śródwęchowej, które są związane z czujnością i strachem. To samo tłumienie aktywności migdałków obserwuje się u ludzi pod wpływem kokainy. Naukowcy przypisują to stanowi euforii, który pojawia się podczas orgazmu.

Jednak nie każdemu udaje się osiągnąć szczyt przyjemności. Powód znowu leży w mózgu.

Możliwe przyczyny anorgazmii

Problemy z osiągnięciem orgazmu mogą być spowodowane niewystarczającą ilością dopaminy lub jej receptorów.

Zaburzenia seksualne obserwuje się u 30-50% osób przyjmujących selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI): citalopram, sertralina, paroksetyna, fluoksetyna – grupa leków przeciwdepresyjnych trzeciej generacji. Leki te mogą zmniejszać produkcję dopaminy, neuroprzekaźnika, który promuje przyjemne uczucia i reguluje układ nagrody – utrzymując osobę chętną do ponownego czerpania przyjemności.

Nie oznacza to, że orgazm zależy bezpośrednio od dopaminy, ponieważ po odstawieniu SSRI, kiedy poziom dopaminy wraca do normy, u niektórych pacjentów dysfunkcja seksualna utrzymuje się przez długi czas. Jednak dopamina z pewnością odgrywa dużą rolę w osiąganiu orgazmu. Aby zwiększyć swoje szanse na szczytowanie seksualne, musisz zadbać o odpowiedni poziom tego hormonu. Oto, co możesz zrobić, aby to osiągnąć:

 1. Dobrze się wyspać. Dobry sen nie wpływa na poziom dopaminy, ale zwiększa liczbę receptorów dopaminy.
 2. Istnieje żywność bogata w tyrozynę. Aminokwas L-dioksyfenyloalanina, czyli DOPA, jest syntetyzowany z aminokwasu tyrozyny i jest prekursorem dopaminy. Dużo tyrozyny znajduje się w mięsie króliczym i indyczym, fasoli, soczewicy, orzeszkach ziemnych i sezamie, produktach mlecznych (ser i twarożek), pestkach słonecznika i pestkach dyni.
 3. Monitoruj swoją wagę. Osoby z nadwagą mają zaburzenia syntezy dopaminy w prążkowiu. Czy zaburzenia dopaminergiczne leżą u podstaw braku aktywności fizycznej u osób z otyłością?

Mam nadzieję, że ta wiedza pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje ciało i częściej doświadczać żywych wrażeń.

Dodaj komentarz