Czy istnieją pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn?

Czym są pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Pigułka dla mężczyzn Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn są kompletnym odpowiednikiem doustnych środków antykoncepcyjnych (OC) dla kobiet. Działają według następującej zasady: wypiłem pigułkę – i uprawiam seks stosunkowo spokojnie. Takie leki należy przyjmować raz dziennie lub kilka godzin przed planowanym stosunkiem seksualnym.

Oczywiście doustne środki antykoncepcyjne nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ale ryzyko zostania nieplanowanym ojcem zostanie znacznie zmniejszone.

Ważna uwaga: teoretycznie. W praktyce pigułek antykoncepcyjnych dla mężczyzn nie można dziś kupić. Chociaż istnieją od co najmniej kilkudziesięciu lat.

Dlaczego pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn nie są jeszcze w sprzedaży

Doustne środki antykoncepcyjne dla kobiet zostały opracowane w latach 60. XX wieku. Męska — około 10 lat wcześniej niż Dlaczego nie możemy mieć męskiej pigułki . Wydawałoby się, że leki dla mężczyzn powinny jako pierwsze podbić rynek. Ale tak się nie stało – z kilku powodów.

Pierwsza w historii męska pigułka antykoncepcyjna została zsyntetyzowana przez amerykańską firmę farmaceutyczną Sterling Drug Inc. W latach pięćdziesiątych jej eksperci wyizolowali związek o nazwie WIN 18446. Eksperymenty na szczurach wykazały, że zwierzęta, które otrzymały tę substancję chemiczną, stały się tymczasowo bezpłodne. Po zażyciu leku w nasieniu liczba żywych plemników gwałtownie spadała. Ale po kilku dniach wytrysk odzyskał swoje cechy.

Zainspirowani doświadczeniem szczurów, naukowcy przeszli na ludzi w jednym z więzień w Oregonie. Ten eksperyment również wykazał niesamowite wyniki. Po 12 tygodniach codziennego przyjmowania tabletek liczba plemników uczestników gwałtownie spadła. Kontynuując codzienne przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, ci mężczyźni mogliby uprawiać seks, który nie prowadziłby do ciąży. Jeśli tabletki zostały anulowane, płodność została w pełni przywrócona.

Badania prospektywne natknęły się na jedno zastrzeżenie: WIN 18446 był niezgodny z alkoholem. Nudności, wymioty, kołatanie serca, pocenie się – to skargi pijących uczestników tego i kolejnych eksperymentów.

Potencjalni konsumenci nie chcieli pogodzić się z taką niedogodnością. Ponadto na rynku pojawiły się kobiece doustne środki antykoncepcyjne, a mężczyźni spokojnie wzdychali, przerzucając ciężar skutków ubocznych na swoje dziewczyny.

Pewne działania niepożądane są dopuszczalne podczas stosowania żeńskich środków antykoncepcyjnych, ponieważ wiążą się z ryzykiem niechcianej ciąży. Ale jeśli chodzi o leki dla mężczyzn, młodzi, zdrowi mężczyźni są grupą kontrolną i wszelkie objawy uboczne są uważane za niedopuszczalne.Dlaczego nie ma męskich doustnych środków antykoncepcyjnych i czy mężczyźni są na nie gotowi?

Profesor Lisa Campo-Engelstein

Albany College of Medicine (USA), w artykule dla BBC

To od dawna powstrzymywało rozwój męskich doustnych środków antykoncepcyjnych. Ale sytuacja zmieniła się w ostatnich latach.

Dlaczego potrzebne są pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn?

Ważną rolę w tym, że firmy farmaceutyczne i organizacje rządowe ponownie zainteresowały się męskimi organizacjami pozarządowymi, odegrała nie tylko skuteczna walka kobiet o swoje prawa, ale także obserwacja społeczna.

Nawet w Stanach Zjednoczonych prawie co druga ciąża (czyli około trzech milionów na sześć rocznie) to nieplanowana ciąża Johna Amory'ego. Jak może działać pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn .

Powody są proste. Antykoncepcja przeznaczona wyłącznie dla kobiet nie jest tak skuteczna, jak byśmy sobie tego życzyli. Rozsądny samiec po prostu nie istnieje.

W rzeczywistości tylko cztery „pigułki” dla mężczyzn są dostępne dla mężczyzn: Męska opcja antykoncepcji przechodzi testy bezpieczeństwa :

  1. Abstynencja. Dla młodego, zdrowego mężczyzny jest to prawie niemożliwe.
  2. Przerwany stosunek (PAP). Metoda nieskuteczna: co piąta metoda odstawienna (coitus interruptus) – para Mayo Clinic , która praktykuje PAP doświadcza ciąży w ciągu roku.
  3. Prezerwatywy. Nie są również w 100% niezawodne i mogą się rozerwać.
  4. Wazektomia. To dość kategoryczna decyzja: procedura jest często nieodwracalna.

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn mogą rozszerzyć tę listę i zmniejszyć liczbę niechcianych ciąż. A to byłoby dobre dla całego społeczeństwa.

Jakie są pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn i jak działają

Do chwili obecnej istnieją tylko dwa doustne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn, które pomyślnie przeszły pierwszą fazę badań klinicznych. Roboczy tytuł pierwszego to DMAU Effects of 28 Days of Oral Dimethandrolone Undecanoate in Healthy Men: A Prototype Male Pill (undekanian dimethandrolonu). Druga potencjalna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn przeszła pomyślnie testy bezpieczeństwa u ludzi – 11 – beta – MNTDC (11 – beta – metylo – 19 – nortestosteron – 17 – beta – węglan dodecylu). Oba leki są rozwijane równolegle, a nawet pierwsza faza ich badań klinicznych została zakończona niemal jednocześnie – w lutym-marcu 2019 roku.

Celem jest znalezienie związku, który ma najmniej skutków ubocznych i jest najskuteczniejszy. Druga potencjalna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn przeszła pomyślnie testy bezpieczeństwa u ludzi .

Stephanie Page

MD, współtwórca obu leków, z wydania American Endocrine Society

Substancja czynna w obu przypadkach składa się z dwóch hormonów. W DMAU są to hormony folikulotropowe i luteinizujące (odpowiednio FSH i LH). Zmniejszają produkcję testosteronu i plemników, ale nie powodują objawów niskiego poziomu testosteronu. 11 – beta – MNTDC zawiera progesteron i androgeny. Ta kombinacja zmniejsza produkcję ejakulatu, ale nie wpływa na libido.

Oba doustne środki antykoncepcyjne były testowane przez 28 dni na ochotnikach – zdrowych mężczyznach w wieku od 18 do 50 lat. W rezultacie liczba i jakość plemników uczestników znacznie spadła. A skutki uboczne (wśród nich ból głowy, trądzik, niewielki przyrost masy ciała) pojawiły się tylko u nielicznych. I były tak nieistotne, że żaden z uczestników nie chciał zakończyć eksperymentu.

Kiedy męskie pigułki antykoncepcyjne trafią do sprzedaży?

Pomimo pomyślnego zakończenia pierwszej fazy badań klinicznych, nie ma odpowiedzi na to pytanie. I nie chodzi tylko o to, że pełne testy nie zostały jeszcze zakończone (leki muszą pokonać dłuższą drugą i trzecią fazę badań, o których informacje nie są jeszcze dostępne).

Nawet jeśli udowodniono skuteczność i bezpieczeństwo męskiej pigułki antykoncepcyjnej, istnieją inne ograniczenia. Na przykład publikacja analityczna Bloomberg podaje Dlaczego nie możemy mieć męskiej pigułki kilka argumentów, dlaczego wejście OK na rynek zajmie dużo czasu:

  • Męskie doustne środki antykoncepcyjne to zupełnie nowa kategoria produktów. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie opracowała jeszcze dla nich jasnych wytycznych. To samo dotyczy organów nadzorczych z innych krajów.
  • Istnieją powody, by sądzić, że pierwszemu produktowi męskiemu trudniej będzie uzyskać aprobatę FDA niż pierwszemu produktowi żeńskiemu. Standardy badań zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich 60 lat. W latach pięćdziesiątych urzędnicy byli gotowi zaakceptować wyniki eksperymentu na więźniach w Oregonie. Dziś byłoby to uważane za niemoralne.
  • Firmy farmaceutyczne nie są gotowe do podejmowania ryzyka. Jeśli lek zostanie zatwierdzony, ale ma poważne skutki uboczne, producent stanie przed kosztownymi działaniami prawnymi. A te apele będą ogromne, ponieważ mężczyźni są bardzo wrażliwi na zdrowie reprodukcyjne.

Biorąc to wszystko pod uwagę, naukowcy zakładają, że druga potencjalna pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn przechodzi testy bezpieczeństwa ludzi, że doustne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn będą dostępne za 10 lat.Do tego czasu będziesz musiała ufać tylko znanym metodom – tym samym prezerwatywom lub wazektomii.

Dodaj komentarz