Czy Twoje libido wpadło w pandemię? Eksperci wyjaśniają, dlaczego to normalne

Podczas pandemii wielu z nas doświadczyło zmniejszonego popędu seksualnego. Jednak lekarze i specjaliści od seksu uważają , że nie jest to zaskakujące. Oto niektóre z głównych powodów, dla których libido mogło zniknąć na długi czas.

Powód psychologiczny

Chociaż nie ma jeszcze szczegółowych badań naukowych na temat wpływu pandemii COVID-19 na pożądanie seksualne mas, dr Alexandra Stockwell, ekspert ds. związków i edukacji seksualnej, zauważyła, że sądząc po jej klientach, „jest to powszechny problem, który dotknął, jeśli nie każdą osobę, to wielu”.

Główny powód, według Stockwella, jest prosty: „Nie możesz uprawiać dobrego seksu, jeśli jesteś pod ciągłym stresem. Powinieneś czuć się komfortowo i bezpiecznie. Nietrudno zgadnąć, dlaczego teraz ludziom trudno jest naprawdę się zrelaksować ”.

Przyczyna fizjologiczna

Jeśli myślałeś, że wszystkie powody są tylko w twojej głowie, to nie jest to do końca prawda. Dr Jordan Wiggins, właścicielka kliniki zdrowia kobiet w Kanadzie, zauważyła, że problemem może być kortyzol, czyli hormon stresu. Aktywizuje organizm, przygotowując go do ochrony – ale natura nie miała być w stanie wysokiej gotowości przez prawie sześć miesięcy z rzędu.

„Kiedy poziom kortyzolu jest podwyższony przez dłuższy czas – powiedzmy podczas globalnej pandemii – wpływa to na całe nasze ciało, od układu pokarmowego po odporność, mechanizmy magazynowania tkanki tłuszczowej i pobudzenie”.

Już 10 lat temu naukowcy z University of Texas w Austin przeprowadzili badanie na temat Stress Hormone Blocks Testosterone's Effects, Study Shows , które wykazało związek między przewlekłym podwyższonym poziomem kortyzolu a obniżonym libido. Tym samym u mężczyzn zmniejszyła się produkcja testosteronu, który odpowiada za pożądanie seksualne u mężczyzn. U kobiet kortyzol powoduje zaburzenia miesiączkowania. Mówiąc najprościej, stres dosłownie odwraca nasze ciała od seksu.

Pandemia też jest przyczyną

Innym mniej oczywistym powodem jest monotonia życia w ostatnich miesiącach. Trenerka seksu Lola Jean zauważa, że zmniejszenie pożądania może być związane z jednolitością w innych obszarach naszego życia. Wyjaśnia na swoim przykładzie: „Kiedyś chodziłam do kawiarni i na siłownię, poznawałam nowych ludzi i odwiedzałam siedem różnych miejsc dziennie. Bez tego czuję się mniej kreatywna, co znajduje odzwierciedlenie również w łóżku.”

Stockwell zgadza się z nią: „Jesteśmy przyzwyczajeni do zmiany ról w ciągu dnia: w ciągu dnia jesteśmy profesjonalistami w swojej dziedzinie, wieczorem – rodzicami, małżonkami lub kochankami. Teraz wszystkie te role mieszają się w bałagan. Jeśli zwykle, wracając wieczorem do domu, jesteśmy wypełnieni opowieściami, to teraz całe życie sprowadza się do domu.” Zauważa, że to zmiana scenerii i odczuwanie różnych emocji w ciągu dnia stymuluje nas psychologicznie do komunikacji i intymności. Dla tych, którzy zostali do pracy w domu, ta część emocji została odcięta.

Samotność również stała się luksusem. Teraz dzieci nie chodzą do szkoły i nie mogą chodzić na kolonie, a przejście na emeryturę z małżonkiem może być trudniejsze. Ponadto przebywanie z partnerem przez cały czas pod jednym dachem przez tak długi czas również nie jest zbyt stymulujące. Jin zauważa: „Teraz myślę, że chciałbym spędzać mniej czasu z moim partnerem, więc kiedy jesteśmy razem, poświęcam mu całą swoją uwagę i ten czas jest naprawdę wyjątkowy. Dlatego ważne jest, aby umówić się na randki i zrobić razem coś ciekawszego niż kolejny wieczór z programami telewizyjnymi ”.

Co zrobić, aby zwiększyć libido

Na swoich kursach Jin uczy cię, że nie należy oczekiwać, że twoje libido wzrośnie za jednym kliknięciem działania. To bardziej jak kolejka górska z nieoczekiwanymi wzlotami i upadkami. Ale możesz pomóc ciału wstać samo. Radzi posłuchać siebie i zastanowić się, czego nowego chciałbyś spróbować. Nie przesadzaj – nie ma znaczenia, czy to twoja, czy twojego partnera – ale kreatywność i eksperymentowanie mogą pomóc rozpalić ogień.

Warto też spróbować przyjrzeć się sobie bliżej, dokładniej przyjrzeć się swojemu ciału – i być może znaleźć nowe sposoby stymulacji, które lubisz. Może to być bardziej czasochłonne i czasochłonne, ale ważne doświadczenie. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że to, co się z tobą dzieje, jest absolutnie normalne i nie jesteś sam w swoim stanie.

Dodaj komentarz