Dlaczego niektóre kobiety płaczą po seksie i czy to w porządku?

Jak medycyna wyjaśnia to zjawisko

Istnieje coś takiego jak dysforia po stosunku Dysforia po stosunku: rozpowszechnienie i korelacje wśród mężczyzn. … Jest to stan, w którym może wystąpić apatia, depresja, obniżenie nastroju po zakończeniu stosunku. Oprócz silnego stresu emocjonalnego na listę objawów można również włączyć drażliwość. Dysforia może utrzymywać się od kilku godzin do kilku dni.

W 2015 roku przeprowadzono ankietę internetową, w której wzięło udział 230 studentek. Zgodnie z wynikami badania , Postcoital Dysphoria: Prevalence and Psychological Correlates wykazało, że 46% ankietowanych kobiet przynajmniej raz w życiu doświadczyło gwałtownej zmiany nastroju bezpośrednio po stosunku. Ponadto 5% badanych zauważyło, że w ciągu ostatniego miesiąca wielokrotnie występowały u nich objawy dysforii po stosunku.

Podobny stan można zaobserwować u mężczyzn. Badanie z 2018 r. przeprowadzone przez postkoitalną dysforię: rozpowszechnienie i korelacje wśród mężczyzn potwierdza ten fakt. Spośród 1208 mężczyzn, którzy wzięli udział w anonimowej ankiecie, 41% doświadczyło w swoim życiu dysforii po stosunku. Byli też tacy, którzy potwierdzili, że stale borykają się z zaburzeniem po seksie – okazało się, że było to 4%.

Dlaczego to się dzieje

Chociaż zbadano mechanizm molekularny leżący u podstaw zaburzenia Czym jest dysforia po stosunku („post-sex blues”)? nie całkiem. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, że dysforia po stosunku jest zjawiskiem endokrynnym i wynika ze zmian hormonalnych podczas intymności.

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że opisywany stan nie zależy od jakości kontaktów seksualnych. Kobiece wahania nastroju lub łzy mogą pojawić się nawet wtedy, gdy seks sprawia przyjemność.

Wiele czynników można uznać za warunki wstępne wystąpienia dysforii po stosunku.

Odpowiedź biologiczna

W niektórych przypadkach płacz może występować jako „dlaczego próbować (nie) płakać”: wewnętrzne i międzyosobowe motywy regulacji płaczu w celu zmniejszenia stresu i intensywnego pobudzenia fizycznego. Cała stłumiona energia seksualna zostaje nagle uwolniona, co czasami może naprawdę doprowadzić cię do łez.

Szczęście

Łzy w oczach mogą pojawić się z powodu całej listy emocji. I nie wszystkie są złe. Każdy był świadkiem lub doświadczył stanu Dimorficznych Wyrażeń Pozytywnych Emocji: Okazów Troski i Agresji w odpowiedzi na Słodkie Bodźce „łez radości”. To samo może się zdarzyć po stosunku, a czasem bezpośrednio podczas stosunku płciowego.

Jeśli kobieta od dawna nie miała intymności lub długo czekała na ten moment, uczucia mogą być jeszcze bardziej intensywne.

Zapaść nerwowa

Każda osoba jest pełna wewnętrznych przeżyć, które skrywa i którymi woli nie dzielić się z partnerem. Wszystkie te przytłaczające myśli stopniowo zjadają od środka, utrudniając głęboki oddech i cieszenie się życiem.

Negatyw zmienia się w kulę śniegową iw pewnym momencie osiąga punkt krytyczny. Stosunek seksualny może stać się tym momentem, w którym nie ma już siły do wytrwania i wybuchają wszystkie emocje. „Seks czasami sprawia, że czujemy się bezbronni, a ta wrażliwość może sprawić, że będziemy płakać. Zaraz po stosunku rozpoczyna się okres odruchowej REFLEKSJI . Emocje i doświadczenia, które zwykle trzymasz w tajemnicy, wychodzą na jaw ”- mówi Ian Kerner, seksuolog z Nowego Jorku, do Men Cry After Sex Too – oto dlaczego to się dzieje .

Wstyd lub poczucie winy

Dla niektórych przyczyną dysforii po stosunku może być nietypowe zachowanie partnera w łóżku, na przykład jego nieoczekiwane próby dodania odrobiny BDSM. Przyczyną gwałtownej zmiany nastroju może być nawet uwolnienie gazów jelitowych, które wylatują w najbardziej nieodpowiednim momencie. Ta sama historia może się zdarzyć z powietrzem gromadzącym się w pochwie.

Niektóre kobiety boją się pokazywać nago przed partnerem. Unikanie przywiązania i niepewność, a także lęk przed utratą siebie, mogą przyczynić się do dysforii po stosunku: rozpowszechnienie i korelacje wśród mężczyzn w rozwoju dysforii po stosunku.

Poczucie winy i wstydu często staje się poważną przeszkodą w związku, wpływając na życie seksualne pary.

Depresja

W sytuacjach, w których płacz po seksie pojawia się na bieżąco, może to być oznaką depresji lub innego problemu ze zdrowiem psychicznym.

Oto lista dodatkowych klinicznych objawów depresji , które wskazują na zaburzenie depresyjne:

  • ciągłe uczucie niepokoju, zmęczenia, kłopotów ze snem;
  • drażliwość i gniew;
  • lęk;
  • zmiany apetytu;
  • utrata koncentracji;
  • utrata zainteresowania normalnymi czynnościami, w tym seksem.

Dysforia po stosunku jest częstsza u kobiet cierpiących na depresję poporodową. Wahania poziomu hormonów prowadzą do stałych i szybkich wahań nastroju.

Ból

Opisano stan chorobowy związany z zaburzeniem seksualnym zwanym bolesną dyspareunią (dyspareunią) . Kobieta podczas stosunku odczuwa dyskomfort w obrębie miednicy i zewnętrznych narządów płciowych. Ból fizyczny podczas seksu jest leczony, wystarczy umówić się na wizytę u lekarza.

Dodaj komentarz