Gotowanie bobu: jak ugotować bób?

Bób jest jedną z ulubionych potraw polaków, jego przygotowanie jest wręcz dziecinnie proste. Bób podbija nasze serca szczególnie w letnie dni, zazwyczaj jemy go jako jakiś dodatek lub ewentualnie zakąskę. Bób jest rośliną strączkową i świetnie zastępuje takie zakąski jak np czipsy, orzeszki solone czy też inne zbyt nie zdrowie dodatki, które lubimy podjadać.

Gotowanie bobu: jak ugotować bób?

Bób można jeść przed telewizorem, komputerem, w ogrodzie czy też jako główne danie. Bób jest mało kaloryczny ponieważ 100 g ma ok 39 kcal.

Wartość energetyczna w 100 g Białko w 100 g Węglowodany w 100 g Tłuszcz w 100 g
39 kcal 5,00 g 4,00 g 0,30 g

Jak widzimy w powyższej tabelce warto jest porzucić czipsy czy też orzeszki solone dla smakołyku jakim nie wątpliwie jest bób.

Jak gotować bób świeży?

Płuczemy i oczyszczamy – zanim zabierzemy się do gotowania musimy pamiętać o tym aby bób dokładnie oczyścić a następnie opłukać pod wodą.

Jak gotować bób świeży?

Zalewamy wodą – następnie nasz bób wrzucamy do garnka, a następnie zalewamy wodą. Wody powinno być dwa razy więcej niż bobu. Bób musi być bardzo dokładnie przykryty przez wodę.

Dosypujemy sól – gdy bób już nam się zagotuje to dosypujemy do niego soli tak aby nie był mdły.

Ile gotować bób: jak długo gotować bób?

Gotujemy bób – gdy woda z bobem nam się zagotuje,to pozostawiamy tak i gotujemy nasz bób na dużym ogniu. Młody bób będzie się gotował ok 15 min, natomiast starszemu powinno to zabrać około 50 min.

Sprawdzamy – aby sprawdzić czy nasz przysmak jest już gotowany. Wyjmujemy kila ziarenek i sprawdzamy, jeżeli stwierdzimy, że już jest smaczny to zabieramy się do odcedzania.

Ile gotować bób: jak długo gotować bób?

Bób na parze: jak gotować bób Bób na parze?

Wyniki gotowania bobu na parze mogą być równie zadowalające jak gotowanie go w garnku z wodą.

Właściwie może być nawet smaczniejszy, oczywiście to zależy od naszych osobistych preferencji smakowych.

Bób na parze przygotowuje się praktycznie w ten sam sposób jak gotowany w wodzie czyli pierw oczyszczamy, następnie zaczynamy gotowanie na parze, a gdy już uznamy, że miękkość jest odpowiadająca naszym gustom zdejmujemy z pary.

Jak podawać bób?

Jak podawać nasz przysmak strączkowy? a właściwie z czym podawać? Najbardziej popularne dodatki do bobu to prawdopodobnie jest masło, a w szczególności masło roztopione i polane na naszą potrawę. Drugim takim pomysłem może być ze złocona bułka tarta z masełkiem. To oczywiście od Ciebie zależy z czym podasz swój przysmak.

Bób gotowanie: Podsumowanie

Bób jest bardzo lubianą potrawą Polaków, która można bardzo szybko przygotować w wręcz banalny sposób. Zatem zachęcamy do gotowania bobu i życzmy smacznego.

Dodaj komentarz