Jak fantazje seksualne różnią się w zależności od wieku, płci i osobowości

Justin J. Lehmiller, doktor psychologii, były profesor Harvardu, pisarz i twórca bloga Sex & Psychology , przeprowadził masowe badanie fantazji seksualnych z udziałem ponad 4000 osób. Psycholog społeczny przedstawił wyniki w książce Powiedz mi, czego chcesz, a niektóre z nich zostały opublikowane na swoim blogu, co Twoje fantazje seksualne mówią o Twojej osobowości . Lehmiller odkrył, że cechy osobowości Wielkiej Piątki – otwartość na doświadczenie, sumienność, życzliwość, ekstrawersja i neurotyzm – są ściśle związane z fantazjami seksualnymi.

O czym ludzie fantazjują, gdy są otwarci na doświadczenia

Ciekawi, obdarzeni wyobraźnią ludzie z reguły zawsze starają się doświadczyć czegoś nowego. Nic dziwnego, że i tutaj sytuacja się nie zmienia: fantazjują o niemal wszystkich scenariuszach – od zwykłych po niekonwencjonalne.

O czym fantazjują sumienni i zorganizowani ludzie?

Lemiller pisze, że tacy ludzie są często skłonni do konformizmu i w dużej mierze trzymają się tradycyjnych poglądów. Ich fantazje są szczegółowe, konkretne. Koncentrują się również na środowisku i warunkach, w jakich uprawiają seks. Ale ludzie dużo mniej myślą o tematach BDSM lub tabu. Być może dlatego, że w seksie, podobnie jak w innych dziedzinach życia, chcą przestrzegać ogólnie przyjętych norm.

O czym fantazjują ekstrawertycy

Zarówno w życiu, jak i fantazji ekstrawertycy chcą wchodzić w interakcje z innymi. Częściej wyobrażają sobie seks grupowy i myślą o poligamicznych, otwartych seksualnie związkach. Jednocześnie ich fantazje są dość proste – po prostu muszą spróbować czegoś nowego. Ale rzadziej pojawiają się tematy zabronione.

O czym fantazjują introwertycy

Oto zupełnie odwrotna historia: przeważają fantazje na temat zakazanych tematów. Powodem, jak sugeruje Lehmiller, są trudności w kontaktach z innymi ludźmi w prawdziwym życiu, co sprawia, że introwertycy dążą do niezwykłych form ekspresji seksualnej.

O czym fantazjują przyjaźni ludzie?

Są mili i troskliwi dla innych i chcą, aby byli szczęśliwi. Nie myślą o BDSM, seksie bez emocji, zdradach – o sytuacjach, w których nie są pewni zgody, bezpieczeństwa i przyjemności partnera. Nawet w fantazjach tacy ludzie biorą pod uwagę zainteresowania innych ludzi.

O czym fantazjują ludzie niestabilni emocjonalnie, podatni na stres

Osoby neurotyczne rzadko myślą o seksie grupowym, nowych doświadczeniach i ogólnie poligamii, jakby wcale nie były zainteresowane próbowaniem czegoś nowego i znalezieniem nowych partnerów. Najprawdopodobniej jest w tym zbyt dużo niepewności, co powoduje stres. Ich fantazje są namiętne i romantyczne. Pomagają się zrelaksować i wyciszyć.

Jaka jest różnica między fantazjami kobiet i mężczyzn?

Fantazje kobiet i mężczyzn są pod wieloma względami podobne do siedmiu fascynujących faktów na temat fantazji seksualnych , ale istnieją różnice. Najczęściej kobiety wyobrażają sobie sytuacje pełne pasji i romansu, w ich scenariuszach jest więcej przygody i różnorodności. Wolą też postrzegać siebie jako potężniejszych niż w rzeczywistości i częściej mężczyźni fantazjują , co twoje fantazje seksualne mówią o tobie o związkach jednopłciowych i BDSM.

Mężczyźni częściej niż kobiety marzą o seksie grupowym. Ponadto ich fantazje są znacznie bardziej emocjonalne, niż wielu sądzi. Ale w przeciwieństwie do płci przeciwnej, prezentują się bardziej ulegli niż w rzeczywistości i są bardziej podatni na zmianę ról płciowych i myśli na tematy tabu.

Jaka jest różnica między fantazjami młodego i starszego pokolenia?

Lehmiller odkrył również powiązanie w Fantasy Island: Research Probes the Science of Sexual Desire między wiekiem a fantazją. Tym samym młodzi respondenci odpowiedzieli, że często myślą o BDSM, a bardziej dojrzali – że wolą fantazjować na tematy tabu i seks z kilkoma partnerami.

Dodaj komentarz