Jak osiągnąć idealne ciśnienie w oponach rowerowych

Największe ulepszenie wydajności, które można uzyskać na rowerach, nie jest lekszym zestawem kół ani fantazyjnym elektronicznym przesuwaniem. W rzeczywistości nie jest to aktualizacja w ogóle – i nie musi kosztować więcej niż jakiś czas, a może tak mało, jak to, co można spędzić na nowej rolce taśmy kierownicy.

Jest to ciśnienie w oponach. Jeśli nie zwrócisz uwagi na ciśnienie powietrza w oponach, ilość powietrza w oponach nie tylko jest idealna, ale prawdopodobnie na tyle zła, aby spowodować nadmierne mieszkania i poważne spadki wydajności i komfortu. Oto najlepsze wskazówki naszych ekspertów dotyczące znalezienia idealnego ciśnienia w oponach.

Pompować.

Prawidłowe ciśnienie w oponach pozwala na szybkie toczenie się roweru, płynną jazdę i unikanie mieszkań. Opony wąskie wymagają większego ciśnienia powietrza niż opony szerokie: Opony drogowe wymagają zazwyczaj od 80 do 130 psi (funty na cal kwadratowy); opony górskie, od 25 do 35 psi; opony hybrydowe, od 40 do 70 psi.

Aby znaleźć idealne ciśnienie, zacznij od środka tych zakresów, a następnie wsp. W wadze ciała. Im większe jest ważenie, tym wyższe ciśnienie w oponach musi być. Na przykład, jeśli 165-funt jeździec używa 100 psi na swoim roweru, 200-funt jeździec powinien biec bliżej 120 psi, a 130-funt jeździec może uciec z 80 psi. Nie wolno przekraczać ani nie przekraczać zalecanych przez producenta wartości ciśnienia w oponach, podanych na bocznej ściance opony.

Regularnie sprawdzać ciśnienie w oponach.

Z czasem powietrze wycieka z opon. Prawidłowo ustawiona opona bezdętowa i opony, w których używa się rur butylowych (najczęściej spotykanego typu), przeciekają znacznie mniej niż lekkie rurki lateksowe. Ale powietrze uchodzi ze wszystkich opon, od zaledwie kilku psi tygodniowo do drastycznych kropli na noc. A tempo strat wzrasta wraz z ciśnieniem i w reakcji na czynniki zewnętrzne, takie jak niższe temperatury (około 2 procent znika dla każdego spadku o 10 stopni w Fahrenheicie). Niektórzy z nas na rowerem sprawdzić ciśnienie przed każdym przejazdem, niektórzy raz w tygodniu. Ważne jest, aby rozwijać się i trzymać się nawyku regularnych kontroli i top-OFF, który działa dla Ciebie – jeśli nie, Twój nacisk jest prawdopodobnie źle przez większość czasu jazdy.

I zawsze sprawdzaj ciśnienie w ciągu dnia po naprawie mieszkania z kanistrami CO2. Ditlenek węgla jest bardzo dobrze rozpuszczony w kauczuku butylowym (azot i tlen, które stanowią 98 procent naszej atmosfery, są znacznie mniej), więc w zasadzie przenika przez ścianę rury i szybko. W rzeczywistości, jeśli zjedziesz z wyprzedzeniem i naprawisz go za pomocą CO2, sprawdź ponownie oponie po godzinie lub tak – prawdopodobnie będzie to wymagał dolewania.

Znajdź słodkie miejsce.

Ciśnienie w oponach nie jest ustawione-to-i-zapomnienie-to rzecz. Tradycyjna wiedza mówi, że wyższe ciśnienie w oponach oznacza mniejszy opór toczenia, ponieważ na gładkiej powierzchni twarde opony są mniej elastyczne i tworzą mniejszą powierzchnię styku. Ale żadna droga nie jest idealnie gładka. Prawidłowo napompowane opony rowerowe są dostosowane do wstrząsów i amortyzują wstrząsy. Napompowane opony rowerowe przenoszą uderzenia na jeźdźca, co nie tylko wpływa na prędkość i komfort jazdy.

Na nowej nawierzchni opony mogą być bardzo dobrze wyczute przy ciśnieniu 100 psi, ale podczas jazdy po wyboistej nawierzchni mogą się szybciej toczyć przy ciśnieniu 90 psi. W przypadku pracy na mokrej nawierzchni, w celu poprawienia przyczepności, może być wymagane mniej niż zwykle ciśnienie 10 psi. A jeśli jesteś roweerem górskim, który jedzie do trailhead, pamiętaj, że podczas gdy Twój rower płynnie toczy się po drodze z 40 psi, to może czuć się lepiej na singletrack w 30 psi.

Nie nadmuchać.

Więcej nie zawsze jest lepsze. Ogólne odchylenie jest prawie zawsze zbyt wysokie. Maksymalne ciśnienie podane na bocznej ściance opony jest na ogół zbyt wysokie, a ponadto nie uwzględnia żadnych czynników wpływających na ciśnienie w oponach, takich jak rozmiar i teren kierowcy. Szczególnie jeśli niedawno przeniosłeś się na szersze opony, masz zamiar rozpocząć jazdę pełną skręcania i przełączania się, lub jeździć po powierzchniach takich jak uszczelnienie chipowe, chcesz obniżyć ciśnienie.

Podczas gdy opór toczenia wzrasta przy niższym ciśnieniu, kilka badań pokazuje, że w różnych oponach drogowych opór toczenia wzrasta tylko nieznacznie, w kolejności kilku watów mocy, nawet przy ciśnieniach niższych do 60 psi w standardowych oponach drogowych. Następnie należy wziąć pod uwagę, że opór toczenia stanowi tylko niewielką część sił, które musimy pokonać (większość to opór wiatru lub, na wzniesieniach, grawitacja). Największe różnice w oporze toczenia nie są pod ciśnieniem, ale rzeczywista opona, z której korzystasz

Wyregulować odpowiednio do objętości opon.

Jeśli zamienisz tradycyjny klincher drogowy o średnicy 23 mm na opony o średnicy 25 lub 28 mm, albo z opony rowerowej o średnicy 2.1 cali na opony o średnicy 2.3, znacznie zwiększysz objętość opony, więc musisz dostosować ciśnienie powietrza w dół. Oto kilka przykładowych ciśnień, które należy wziąć pod uwagę:

Przykładowa tabela ciśnień w oponach drogowych:

Przykładowa tabela ciśnienia powietrza w oponach górskich:

Należy pamiętać, że te próbki są tylko wskazówką. W przypadku biegu bezdębnego można jeszcze bardziej zmniejszyć, w niektórych przypadkach o około 10 – 20 procent.

Uważać na pompę podłogową.

Jeśli napełniasz opony pompą podłogową, wskaźnik prawdopodobnie nie jest taki dokładny. Wskaźniki pompy podłogowej mierzą ciśnienie na mierniku, więc mierzą ciśnienie powietrza wewnątrz pompy, a nie w oponie. Jakość pomiaru może być różna; może być wyłączona o kilka psi lub nawet o 10-15 psi.

Dobrą nowością jest to, że większość mierników jest co najmniej spójna, nawet jeśli nie są one całkowicie dokładne. Tak więc co najmniej za każdym razem pompujesz do tej samej ciśnienia. Naprawić: Uzyskać oddzielny przyrząd pomiarowy. Miernik Presta typu iglicowego jest prosty, niedrogi, dokładny i trwały. Inne marki również produkują wersje niskopsi (30 lub 15 psi) do użytku z rowerami górskimi, cyclocross i rowerami tłuszczowymi w celu uzyskania lepszej rozdzielczości.

Luz przy różnych ciśnieniach.

To dość powszechne, aby po prostu napompować przednie i tylne opony w identyczny sposób. Ale wasza waga nie jest 50-50 z przodu do tyłu. Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Kolorydze, dla kierowców pojazdów drogowych jest to więcej niż 40 procent z przodu, w większości przypadków 60 procent z tyłu. Może się jednak różnić; w badaniu jednostki sterującej stwierdzono zakres od 33-67 do 45-55 wśród testowanych sportowców.

Oznacza to, że niezależnie od preferowanego ciśnienia, będzie zależało od różnych rzeczy, w tym od wyboru opon i stylu jazdy, ale jest również jasne, że nie należy używać tego samego ciśnienia z przodu i z tyłu. Jeśli zważyć 150 funtów z rozkładem masy 40-60, to 90 funtów na tylnym kole i 60 z przodu. Oznacza to więc, że powinieneś działać proporcjonalnie mniej pod presją. To nie będzie o 50 procent mniej, ale nie jest nierozsądne, aby myśleć, że może być o 15-20 procent mniej.

Poeksperymentować z ciśnieniem w oponach, spuszczać powietrze z przodu i z tyłu, powiedzmy, 5 procent (procent, nie PSI, ponieważ pamiętaj, że przód i tył są różne i powinny być zmieniane proporcjonalnie). Idź na przejażdżkę i zwróć uwagę na to, jak to czuje; nie bój się już trochę upaść. Idealne ciśnienie w oponach zapewnia komfortową jazdę i poczucie pewności podczas pokonywania zakątów. Gdy przednie koło zaczyna odczuwać najmniejszy pisk podczas ostrego skręcania, dodać kilka psi z powrotem. Zmierz przód i tył za pomocą miernika i zapisz go jako punkt odniesienia, ale pamiętaj — idealne ciśnienie może się zmieniać w zależności od warunków, terenu, pogody oraz od zmiany rozmiaru opon lub marek.

Dodaj komentarz