Przewodnik po hamulcach tarczowych dla rowerów

HAMULCE, KTÓRE BYŁY KIEDYŚ TYLKO PODSTAWĄ NA ROWERACH GÓRSKICH, STAŁY SIĘ NOWYM STANDARDEM. OD RÓŻNYCH TYPÓW PO KONSERWACJĘ, OTO WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ.

Nie dziwi już możliwość zobaczenia rowerów z hamulcem tarczowym na przejażdżce – od hardcope, mistrzowskich młynków treningowych po cotygodniową jazdę w sklepie, aż po włok do haka holowniczego – hamulce, które były kiedyś tylko podstawą na rowerach górskich, stały się nowym standardem. (Nawet zespoły World Tour jeździły nimi podczas największych wyścigów rowerowych od czasu zatwierdzenia ich przez UCI na sezon 2018). Hok, nawet puryści na ROWERACH, którzy wehemned opór płyt na zasadzie estetycznej zaakceptowali ich doskonałą siłę hamowania, doskonałą modulację prędkości i lepsze wyniki w każdych warunkach pogodowych na wszystkich rodzajach rowerów.

Jeszcze lepiej jest, że duża moc hamowania jest teraz dostępna w niemal każdym punkcie cenowym. Hamulce tarczowe mają ogromny wpływ na komfort jazdy, jednak ich utrzymanie może być trudniejsze i trudniejsze. Niezależnie od tego, czy jesteś wydrążkiem, czy już je kołysasz, oto podstawowy przewodnik po hamulcach tarczowych i jak w pełni z nich wykorzystać.

Typy hamulców tarczowych do rowerów

Istnieją dwa główne typy hamulców tarczowych: mechaniczne, które działają z przewodami (podobnie jak hamulce wieńca) i hydraulicznymi, które zastępują przewody płynem hydraulicznym w całkowicie uszczelnionej linii. Podczas hamowania ciśnienie powoduje przesunięcie płynu do zacisku, poprzez dociśnięcie klocków do tarczy.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem hamulca tarczowego –wyposażony rower za mniej niż 1,000 dolarów, prawdopodobnie skończy się z hamulcami mechanicznymi. Ta tańsza opcja pozwoli Ci wydać mniej i nadal posiadać rower z niezawodną, pełną mocą hamowania w każdych warunkach pogodowych. Oprócz ceny niektórzy jeźdźcy wolą hamulce tarczowe z włączoną linką, ponieważ są one łatwiejsze w pracy w domu i są kompatybilne z większością mechanicznych dźwigni hamulca. Ale więcej rowerów jest w magazynie z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi. Ta bardziej powszechna opcja jest zazwyczaj trudniejsza do utrzymania przez Mechanika domowego.

Zalecamy zlecenie mechanikowi warsztatowi odpowietrzania hamulców (stary płyn hydrauliczny jest płukiwany i wymieniany na świeży), ponieważ w celu zapewnienia odpowiedniej temperatury należy używać odpowiedniego płynu hamulcowego. To kosztuje więcej niż wymianę kabli, ale należy to robić tylko co sześć miesięcy. (SRAM zaleca odpowietrzanie hydraulicznych hamulców tarczowych co sześć miesięcy. Oficjalne podręczniki użytkownika Shimano nie określają okresu międzyserwisowego, ale mówią, że należy wymienić płyn, gdy zostanie odbarwiony).

Zaciski hamulców tarczowych

Dźwignie hamulca są mocowane za pomocą przewodów hamulcowych do zacisków hamulcowych umieszczonych na przednich i tylnych tarczach. Zaciski zawierają przeciwległy tłoczek, który znajduje się po obu stronach wirnika; ciśnienie w przewodzie hamulcowym powoduje zazębianie się tych tłoków, które wpychają klocki hamulcowe do wewnątrz, aby zetknęły się z tarczą. Powstałe tarcie spowalnia jazdę rowerem.

Konserwacja zacisku hamulca tarczowego

Jeśli wirnik nie obraca się swobodnie, to wiesz, że to, czego wynikiem jest tarcie, szlifowanie i pisk, będzie napędzać nakrętki, a to może kosztować trochę impetu. Zazwyczaj zacisk jest źle wyrównany.

Zamocować zacisk, poluzowując dwie śruby mocujące zacisk hamulcowy do ramy lub widełek na tyle, aby zacisk mógł przesuwać się na boki. Poruszyć zaciskiem, aby upewnić się, że porusza się swobodnie, a następnie mocno pociągnąć odpowiednią dźwignię hamulca. Spowoduje to dociskanie zacisku do wirnika. Przytrzymać dźwignię hamulca w położeniu dolnym, aby utrzymać zacisk na miejscu, jednocześnie dokręcając górne i dolne śruby do oporu. Następnie dokręcić górną śrubę momentem zgodnym ze specyfikacją, a następnie dolną śrubę.

Jeśli wyregulowałeś zacisk, ale nadal słychać tarcie, sprawdź wirnik — czasami ospały się z powodu uderzenia lub zbyt wysokiej temperatury.

Patrz regulacja zacisku poniżej:

Wirniki hamulca tarczowego

Wirniki są tak małe, jak 140 milimetrów średnicy do zastosowań drogowych i rowerobowych, aż do 205mm dla jazdy w dół górskiego. Ogólnie rzecz biorąc, drogi i rowerobów używać 140 do 160mm, XC kolarstwo górskie wykorzystuje 160mm, jazda po szlaku wykorzystuje 160 do 180 mm (czasami mieszanka, z większym rotorem do przodu), enduroo wykorzystuje 180 mm, a DH wykorzystuje 200 do 205mm. Większe wirniki są w stanie rozpraszać ciepło na większej powierzchni, ale są większe, więc potrzebujesz najmniejszego wirnika, z którym możesz uciec w przypadku typowego rodzaju jazdy.

Konserwacja wirnika hamulca tarczowego

Jeśli wyregulowałeś zacisk, ale nadal słyszysz tarcie, sprawdź wirnik: Czasami ospały się z uderzenia, a nawet z nadmiaru ciepła.

„prawie żaden wirnik nie jest idealnie prosty”

mówi Mike Perejmybida z High Wheel Cyclery w Ontario, Kanada.

Aby dowiedzieć się, czy wirnik jest odkształcone, ustaw rower w podstawce lub odwróć go, aby koło mogło się swobodnie obracać. Sprawdzić, czy między nakładkami nie ma bicia lub czy nie ma przerwy w otwieraniu i zamykaniu. W przypadku wykrycia któregokolwiek z tych stwierdzeń wirnik jest nieprawdziwy.

Często, ale nie zawsze, zwichrowane wirniki można po prostu odgiąć za pomocą narzędzia do obracania wirnika, takiego jak narzędzie wielofunkcyjne z hamulcem tarczowym Jagwire. Należy zwrócić uwagę na przekrój, który wymaga wyciągnięcia i obrócić go z dala od zacisku. Delikatnie obłóż narzędzie wokół wirnika w tej sekcji, aby je wyprostować. Działa to tylko wtedy, gdy wirnik przeciera się w jednym określonym miejscu. Jeśli nie masz pewności, czy jest to wirnik czy hamulec, lepiej odbierz rower do zawodowca, aby zrobić to dobrze. Wirniki są mocnymi ogranicznikami, ale są delikatne. „Jeśli sam to spróbujesz, bądź bardzo delikatny” – mówi Perejmybida.

Patrz wirnik, którego wygląd jest podany poniżej:

Jeśli występują oznaki uszkodzeń fizycznych, takich jak wyżłobienia lub wykrzywianie, których nie można wyprostować, nadszedł czas, aby wymienić wirnik. Wirniki należy również wymienić, gdy całkowita grubość powierzchni hamowanej jest mniejsza niż 1,5 mm. Jeśli masz wirnik na jakiś czas lub podejrzewasz, że jest ciety, użyj zestawu Suwmiarek do pomiaru lub zrób to w sklepie.

Podkładki hamulca tarczowego

Klocki hamulcowe znajdują się wewnątrz zacisków hamulcowych. Są one przeznaczone do zaciskania na wirniku z dużą prędkością, co oznacza, że ich głównym zadaniem (oprócz zatrzymywania roweru) jest trzymanie się pod wpływem ciepła i tarcia.

Żywica vs. spiekane podkładki hamulcowe

Istnieją dwa główne typy klocków hamulcowych. Klocki hamulcowe z żywicy (zwane także organicznymi) składają się z materiałów organicznych, takich jak szkło, guma i spoiwa włókniste połączone z żywicą. Spiekane klocki hamulcowe (zwane również metalicznymi) są wykonane z ziaren metalowych połączonych ze sobą pod wysokim ciśnieniem.

Pod względem wyczucia wkładki z żywicy są ciche i mają silniejsze poczucie ugryzienia. Są one lepsze w zarządzaniu ciepłem, ale mogą blaknąć w miarę wzrostu ciepła. Zużywają się także szybciej, szczególnie w błotnistych warunkach. Spiekane podkładki są wyborem dla jeźdźców, którzy w większości strome, wind podawane kolarstwo górskie. Produkują więcej ciepła, ale są mniej podatne na jego skutki; i trwają dłużej w warunkach dużego obciążenia i mokrych.

Wkładki z żywicy to większość hamulców, ale należy rozważyć przełączenie się na metaliczną, jeśli jesteś większy, jeździć w dół lub jeździć głównie w mokrej pogody.

Konserwacja klocków hamulcowych:

Jeśli sprawdziłeś zacisk i wirnik, ale nadal słyszysz okropny pisk podczas hamowania, może to oznaczać, że powierzchnia hamująca (w tym klocki i/lub wirniki) jest zanieczyszczona i wymaga czyszczenia.

Odłączyć koło i wytrzeć wirnik czystą szmatką alkohokiem izopropylowym, a następnie wyjąć podkładki i wyczyścić je. Dobrym pomysłem jest również noszenie jednorazowych rękawic lateksowych; próbujesz usunąć brud i olej z powierzchni hamowania, a nie dodać więcej. Przed ponownym zamontowaniem upewnij się, że podkładki całkowicie wyschną.

Patrz wymiana klocków hamulcowych tarczowych poniżej:

SRAM zaleca wymianę klocków, gdy całkowita grubość tarczy oporowej i materiału podkładki jest poniżej 3 mm. Shimano mówi, że gdy sam materiał podkładki ma mniej niż pół milimetra grubości, należy go wymienić. W przypadku zmiany typu podkładki (żywica na metaliczną, powiedzmy) należy również wymienić wirniki; podkładki i wirniki są parowane przez „ściółkę” małych ilości materiału podkładki na wirniku, co oznacza, że stary wirnik nie będzie mógł uzyskać optymalnej wydajności z nowym typem podkładki, ponieważ jest już osadzony w innym rodzaju materiału podkładki.

Expert Disc Brake Hack

Po umieszczeniu kilku dużych godzin na rowerach wyposażonych w hamulce tarczowe, zaczniesz stopniowo zużywać klocki i wirniki. Jeśli hamulce zaczynają czuć się mniej skuteczne, ale masz pewność, że w nakładkach pozostało jeszcze życie i że wszystko jest wyrównane, sprawdź, czy wirniki wyglądają błyszcząc. Jeśli tak, nadszedł czas, aby chwycić trochę papieru ściernego i dostać się do pracy.

Wybrać papier ścierny o ziarnistość co najmniej 200. Zdejmij koła, a następnie delikatnie wyszlifuj każdy wirnik, aż zniknie lśniące mgły i zobaczysz matowy kolor z lekko teksturowanym wykończeniem. Dzięki tej nowej fakturze wirniki roweru zapewniają większe tarcie w stosunku do klocków hamulcowych podczas ściągania dźwigni, przywracając wydajność, jakiej można oczekiwać od tarcz hamulcowych. Ten niedrogi hack nie jest leczyć wszystko, ale pomogło naszym pracownikom mechanik i logistyk, Joel Nankman, przedłużyć żywotność hamulców tarczowych na lata. Gratulacje — po prostu uratujesz nienaruszalność hamulców.

Dodaj komentarz