Kąpanie kota: Jak wykąpać kota?

Podczas gdy koty mogą być drobnymi pielęgnatorami, są chwile, kiedy naprawdę potrzebują kąpieli. Czasami wpadają w coś bardzo lepkiego lub brudnego. Innym razem mają schorzenie, które wymaga regularnej kąpieli szamponem leczniczym. Mimo to większość kotów zareaguje negatywnie na kąpiel, która może być stresująca zarówno dla kota, jak i właściciela. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby czas kąpieli był mniej stresujący dla obu stron, a ta WikiJak pokaże Ci, jak to zrobić.

Przygotowanie kota do kąpieli

Krok 1: Przytnij pazury kota.

Przytnij pazury kota.

Twój kot może być podekscytowany, gdy zostanie zalany wodą, więc aby zmniejszyć szkody, które mogą powodować, przycinaj paznokcie przed kąpielą. Spróbuj to zrobić kilka godzin, a nawet dzień lub dwa przed kąpielą, aby mieli czas na uspokojenie kąpieli. Uważaj, aby ciąć w punkcie, który nie spowoduje bólu ani krwawienia.

 • Podarowanie kociakowi nagród w nagrodę za przycięcie paznokci zawsze sprawi, że poczują się lepiej i spokojniej.

Krok 2: Szczotkuj kota.

Szczotkuj kota.

Nie pomijaj tego kroku. Szczotkowanie kota pomoże usunąć wszelkie sęki i splątania z futra, które będą znacznie trudniejsze i bolesne do usunięcia, gdy kot będzie mokry. Jeśli Twój kotek lubi się szczotkować, możesz użyć pędzla, aby kotek czuł się bardziej jak w domu w wannie.

 • Czasami możesz nawet szczotkować kota, aby odwrócić jego uwagę na tyle, aby umożliwić przycięcie paznokci. To świetny sposób na zabicie dwóch ptaków jednym kamieniem, ale potrzebujesz innej osoby, która Ci pomoże.

Krok 3: Zdobądź odpowiedni szampon dla kota.

Zdobądź odpowiedni szampon dla kota.

Szampon Kitty można otrzymać od weterynarza lub lokalnego sklepu zoologicznego. Sprawdź instrukcje, aby sprawdzić, czy jest to odpowiednie dla Twojego kota, i jeśli to konieczne, rozcieńcz go wodą. Używanie zwykłego ludzkiego szamponu może nie tylko wysuszyć skórę kota, ale może być toksyczne dla kota. Nie używaj też szamponu dla psów. Lepiej jest używać wody niż produktu, który może zaszkodzić Twojemu kotowi.

 • Możesz potrzebować myjki do masowania szamponu na ciele kota, ale twoje ręce mogą być lepsze.

Krok 4: Spraw, by Twój kot chciał się wykąpać.

Spraw, by Twój kot chciał się wykąpać.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zmęczyć swojego kotka, aby osiągnęły maksymalny poziom łagodności, zanim wejdą do wody. To sprawi, że rzadziej będą gryźć, drapać lub próbować uciec. Wybierz czas, kiedy kotek jest najspokojniejszy – często po karmieniu. Jeśli nadal działają hiper, graj z nimi jak najwięcej, dopóki się nie wyczerpią. Oto kilka innych sposobów na dostosowanie kota do kąpieli przed rozpoczęciem kąpieli:

 • Umieść zabawki kota w pustej wannie. Umieść w nim swojego kota i graj przez kilka minut. Następnie zatrzymaj się i dodaj trochę wody przed rozpoczęciem gry. W ten sposób przyzwyczaisz kota do wanny i wody. Czas kąpieli wkrótce będzie kojarzył się z czymś przyjemnym i niegroźnym.
 • Możesz również mieć specjalną zabawkę na kąpiel, taką jak mysz na sznurku lub coś, co unosi się. Pozwól swojemu kotowi bawić się tą zabawką w wannie, a zainspiruje go do czekania na kąpiel, zamiast się jej bać.

Przygotowanie łazienki

Krok 1: Zamknij drzwi łazienki.

Zamknij drzwi łazienki.

To ochroni twojego kota przed ucieczką, a jeśli masz więcej niż jednego kota, powstrzyma pozostałych. Warczący kot może przestraszyć twojego kąpiącego kota, powodując, że będzie on mógł drapać lub panikować. Utrzymanie zamkniętych drzwi zapobiegnie również ucieczce kota i rozrywaniu go ze strachu.

 • Jeśli twój kot nigdy wcześniej nie był w łazience, możesz go przyzwyczaić do tego obszaru. Ponadto, jeśli łazienka ma toaletę, należy zawsze pozostawić deskę sedesową w pozycji dolnej. Twój kot może wskoczyć do toalety w całkowitej panice!
 • Podobnie, jeśli masz kuwetę w tym samym pokoju, w którym kąpiesz kota, usuń ją. Jeśli Twój kot ucieknie z wanny, może rzucić się na kuwetę i zrobić wielki bałagan.

Krok 2: Zabezpiecz wannę.

Zabezpiecz wannę.

Połóż gumową matę lub ręcznik w wannie, aby kotek nie poślizgnął się i miał wygodniejsze oparcie. Musisz położyć ręczniki na podłodze, ponieważ zmokną. Ponadto, miej pod ręką co najmniej dwa ręczniki do suszenia kotka.

 • Możesz również umieścić mały stojak chłodzący lub piekarnik w wannie, aby kot mógł się trzymać. Zmniejsza to ryzyko zadrapania i sprawia, że kot czuje się bardziej bezpiecznie.

Krok 3: Ustaw wanny.

Ustaw wanny.

Wypełnij wannę kilkoma centymetrami ciepłej, nie gorącej wody przed wprowadzeniem kota do łazienki, ponieważ niektóre koty mogą być zaniepokojone bieżącą wodą. Napełnij dwie duże filiżanki lub, najlepiej, doniczki do podlewania roślin, które pozwolą ci ukierunkować przepływ wody podczas płukania kota. Dzieje się tak, abyś nie musiał płynąć więcej wody podczas kąpieli, co mogłoby przestraszyć twojego kota.

 • Nie używaj głowicy prysznicowej ani kranu do kąpieli swojego kotka. Spowoduje to, że woda wyleje się zbyt mocno i może przytłoczyć twojego kota. Kąpiel powinna być tak delikatna i kojąca, jak to możliwe i nie powinna przypominać ataku wody.
 • Kiedy kot będzie w wannie, nie będziesz mieć czasu na nic, więc musisz mieć wszystko gotowe. Bądź przygotowany i spokojny.

Krok 4: Noś odzież ochronną.

Noś odzież ochronną.

Zapewni to ochronę przed ewentualnymi zadrapaniami, drobnymi lub poważnymi. Należy nosić bluzę, sweter lub koszulę z długimi rękawami, aby kot nie miał zarysowanej skóry. Możesz nosić rękawiczki z długimi rękawami, ale są one nieporęczne i mogą przeszkadzać. Bądź ostrożny i delikatny, kiedy pocierasz jego głowę i brzuch, ponieważ są to wrażliwe obszary.

 • Dobrym pomysłem jest także noszenie odzieży, która nie jest nowa i nie przeszkadza ci zmoknięcie.

Kąpanie kota

Krok 1: Utrzymaj kontrolę nad swoim kotem.

Utrzymaj kontrolę nad swoim kotem.

Rozmawiaj ze swoim kotem spokojnym, cichym głosem podczas mycia. Czasami koty będą próbowały wydostać się z wanny. Jeśli wolą mieć tylko dwie stopy w wodzie, skieruj je w stronę tylnej części wanny i pozwól im stać na dwóch nogach. Postaraj się je zatrzymać.

 • Zaleca się użycie dobrze dopasowanej uprzęży, aby bezpiecznie trzymać kota w wannie. Uprząż pozwala trzymać ją w wannie, trzymając ją zamiast upierania jej szyi lub kołnierza, co może zranić twojego kota.
 • Łatwiej jest wykąpać kota, jeśli w grę wchodzą dwie osoby, zwłaszcza jeśli jest on dość silny i potrafi kopać i wymykać się z rąk. Jedna osoba może powstrzymać się od zarośli, a druga kąpie kota. Powinieneś zaplanować wykonanie tego tak szybko, jak to możliwe, bez pośpiechu. Upewnij się, że Twój kot może swobodnie oddychać, będąc powściągliwym.

Krok 2: Unikaj walki ze swoim kotem.

Unikaj walki ze swoim kotem.

W żadnym momencie nie zaleca się walki z kotem. Przestraszony 10-funtowy kot może wyrządzić wiele obrażeń człowiekowi (lub dwóm). Może być konieczne rozpoczęcie od zmoczenia stóp i nóg, a następnie zatrzymanie. Spróbuj jeszcze raz i przejdź do pełnej kąpieli.

 • Jeśli jesteś zdenerwowany lub podekscytowany tym procesem, twój kotek będzie wiedział i reagował również na nerwy.

Krok 3: Namocz swojego kotka od szyi w dół.

Namocz swojego kotka od szyi w dół.

Użyj odrobiny szamponu i wody, aby umyć szyję, ciało, nogi, brzuch i ogon kota. Zacznij od szyi i kieruj się w stronę ogona, w kierunku wzrostu futra. Umyj kota masującym ruchem, aby poczuł się ukojony, a nie przestraszony. Zachowuj się, jakbyś tylko pieścił i pielęgnował swojego kota, a ta wycieczka do wanny nie jest niczym specjalnym.

Krok 4: Trzymaj szampon z dala od oczu, nosa, ust i uszu kotów.

Trzymaj szampon z dala od oczu, nosa, ust i uszu kotów.

Aby zminimalizować ryzyko infekcji ucha, włóż do każdego ucha bawełnianą kulkę – mały zwitek miękkiego materiału służącego do zatrzymania rany lub otworu. Nie zapomnij zabrać ich pod koniec kąpieli. Bawełna może również zmniejszyć hałas i ułatwić pracę.

 • Jeśli podajesz kotowi pchłą kąpiel, najpierw zwilż obszar wokół szyi. Pchły będą próbowały uciec do suchych obszarów kota, co może oznaczać masowy exodus pcheł do głowy i twarzy podczas kąpieli. Mokra szyja utrzyma je z dala od głowy i w kontakcie z szamponem z wodą i pchłą.

Krok 5: Opłucz szampon od swojego kotka.

Opłucz szampon od swojego kotka.

Dokładnie spłucz kotka za pomocą wody w wannie. Następnie opróżnij wannę i przepłucz jeszcze dwa razy wodą z wiadra lub ciepłą wodą z kranu. Konieczne jest usunięcie całego mydła z sierści. Płucz tak długo, aż woda będzie całkowicie czysta i nie będzie żadnych śladów bąbelków ani mydła.

 • Rozcieńczanie szamponu przed rozpoczęciem pomoże zapobiec użyciu zbyt dużej ilości mydła lub detergentu, który będzie wymagał dodatkowego spłukania później.
 • Jeśli twój kot ma długą, grubą sierść, proces ten potrwa jeszcze dłużej.

Krok 6: Umyj twarz kotka wodą i myjką.

Umyj twarz kotka wodą i myjką.

Nie musisz ryzykować, że zdenerwujesz i zranisz swojego kota, dostając szampon lub mydło w oczy. Weź mokrą ściereczkę i delikatnie przeprowadź ją po twarzy kotka, odgarniając futro z oczu i nosa, aż twarz, głowa i uszy będą ładne i czyste.

 • Możesz rozważyć pozostawienie tego na inny czas i nazwać to rezygnacją po nieudanej kąpieli.
 • Nigdy nie wciskaj twarzy kota pod wodę. To gwarantuje, że doprowadzą ich do paniki.

Krok 7: Obserwuj kota pod kątem paniki i niepokoju.

Obserwuj kota pod kątem paniki i niepokoju.

Te dźwięki obejmują: syczenie, warczenie, ciężki oddech, kichanie, płacz i miauczenie. Zwracaj uwagę na swojego kota przez cały czas kąpieli. Jeśli twój kot jest zbyt przestraszony przez cokolwiek, co robisz, przestań. Nie ma powodu, aby kontynuować, jeśli jedno lub oboje zostaniecie ranni lub kot będzie wyjątkowo zestresowany.

 • Bądź spokojny dla swojego kota podczas jego pierwszej kąpieli. Nie rób niczego, co bardzo ich zdenerwuje i sprawi, że będzie bał się następnej kąpieli. Lepiej jest robić rzeczy powoli, aby móc spróbować ponownie następnym razem.

Krok 8: Użyj mokrej ściereczki, jeśli Twój kot naprawdę protestuje przeciwko kąpieli.

Użyj mokrej ściereczki, jeśli Twój kot naprawdę protestuje przeciwko kąpieli.

Usuwa zewnętrzne zabrudzenia i dobrze czyści. W sklepach zoologicznych można znaleźć traktowane ubrania, które nie potrzebują wody do pielęgnacji kota. Mają nawet przyjemny zapach.

Suszenie kota

Krok 1: Zetrzyj wodę z kota.

Zetrzyj wodę z kota.

 

Weź ręcznik i delikatnie wyciśnij jak najwięcej wody z futra. Następnie owinąć kota ręcznikiem i delikatnie pocierać. Gdy ręcznik stanie się zbyt mokry, aby był skuteczny, zmień na inny suchy ręcznik. Nie przestawaj, dopóki tylko ręczniki nie będą mokre.

 • Kiedy wycierasz wodę z kotka, rób to delikatnym ruchem, jakbyś je masował. Rozważ też najpierw ogrzanie ręczników w suszarce, ponieważ wiele kotów uważa to za pocieszające.
 • Znowu pracuj ze swoim kotem. Jeśli nie pozwolą ci dalej suszyć ręcznikami, uszanuj to i przestań.

Krok 2: Zakończ suszenie kota.

akończ suszenie kota.

Krótkowłose koty mogą zakończyć suszenie w łazience, o ile nie ma przeciągów. Docenią źródło ciepła (grzejnik lub odpowietrznik ciepłego powietrza) i suchy ręcznik, na którym można usiąść. W przypadku długowłosych kotów będziesz musiał użyć grzebienia i więcej ręczników. Długie włosy matują łatwiej, gdy są mokre, więc możesz czesać sierść, aż do całkowitego wyschnięcia.

 • Jeśli Twój kot nie boi się suszarki do włosów, możesz użyć suszarki ustawionej na ciepłą, nie gorącą, aby dokończyć suszenie kota na odległość. Unikaj używania suszarki z gorącym dmuchaniem na żadnym kocie, ponieważ może go spalić i spowodować więcej urazów.
 • Możesz także delikatnie szczotkować futro kotka, aby pozbyć się sęków i splątania. Może to być szczególnie pomocne dla kota o długich włosach.

Krok 3: Nagradzaj swojego kota.

Nagradzaj swojego kota.

To jest konieczność. Jeśli chcesz, aby Twój kot znów chciał wziąć kąpiel, musisz dać mu pozytywne skojarzenie z tym procesem. Podaj swoje ulubione mokre jedzenie, kocimiętkę lub inne smakołyki. Możesz nawet dać mu jeszcze bardziej pobłażliwą ucztę, którą oszczędzasz na wyjątkowo rzadkie okazje. Jeśli kojarzą kąpiel z otrzymywaniem pysznych smakołyków, Twój kot będzie domagał się kolejnej kąpieli w wannie.

 • Powinieneś również chwalić swojego kotka, głaskając go, mówiąc, jaki to dobry kotek i zwracając uwagę na kąpiel po zakończeniu kąpieli. Prawdopodobnie poczują się bezbronni i przestraszeni, jeśli nie będą kochani, więc twoja sympatia zrobi dużą różnicę.

Korzystanie z alternatywnych metod kąpieli kota

Krok 1: Wykąp swojego kota za pomocą małych wiader z wodą.

Wykąp swojego kota za pomocą małych wiader z wodą.

Stwórz osobne stanowiska do kąpieli za pomocą dwóch wiader. Napełnij wiadra do połowy pełne ciepłą wodą. Zanurz kota w wiadrze i za pomocą myjki upewnij się, że kot jest całkowicie mokry. Następnie wmasuj niewielką ilość szamponu dla kotów w futro. Umieść kota w drugim wiadrze, aby spłukać, aż zniknie mydło.

 • Możesz potrzebować drugiego wiadra do płukania czystą wodą, aby upewnić się, że mydło zniknęło z sierści kotka.
 • Tę technikę można wykonać na zewnątrz, jeśli jest ciepło i słonecznie. Potrzebne będą dwie osoby, ponieważ Twój kot najprawdopodobniej będzie próbował uciec. Ta technika nie jest zalecana dla kotów wyłącznie w pomieszczeniach, które nie są przyzwyczajone do przebywania na zewnątrz.

Krok 2: Wykąp swojego kota pod prysznicem.

Wykąp swojego kota pod prysznicem.

Upewnij się, że kot ma dobrą przyczepność, taką jak mały ręcznik lub gumowa mata w wannie, a prysznic ma zamykane drzwi, a nie zasłonę, aby zapobiec ucieczce kota. Upewnij się, że masz długi wąż, aby całkowicie zmoczyć kota, następnie spień go, spuść w celu wypłukania, a następnie przystąp do suszenia. Użyj delikatnego strumienia wody i utrzymuj niskie ciśnienie.

 • Zauważ, że niektóre koty uwielbiają przebywać pod prysznicem i może nie przeszkadzać temu podejściu, ale wiele kotów przeraża dźwięk płynącej wody. Ta technika może spowodować zranienie kogoś, w tym kota.
 • Możesz kupić adapter do węża do umywalki łazienkowej i wąż o długości wystarczającej do sięgnięcia ponad drzwi prysznicowe i z powrotem na podłogę prysznicową. Lub weź ręczny prysznic natryskowy i adapter Y do podłączenia do swojej zwykłej głowicy prysznicowej.

Krok 3: Wykąp swojego małego kotka w zlewie lub małej wannie.

Wykąp swojego małego kotka w zlewie lub małej wannie.

Niektóre kotki czują się bardziej bezpiecznie w zamkniętej przestrzeni i mogą być łatwiejsze do kontrolowania. Jeśli masz małego lub wystraszonego kota, spróbuj go wykąpać w zlewie lub w mniejszej wannie w wannie. Po prostu umieść duży plastikowy pojemnik na dnie wanny. Nadal możesz napełnić małą wannę lub zlew kilkumetrową wodą, umyć kotka szamponem i postępować jak zwykle. Upewnij się, że zlew, którego używasz, nie ma pojemnika na śmieci, ponieważ nawet jeśli jest wyłączony, łapy mogą łatwo ześlizgnąć się przez odpływ i zostać zranione przez ostrza poniżej.

 • Może to współpracować z większym kotkiem, który lubi również małe przestrzenie.
 • Połóż ręcznik frotte na dnie wanny, aby twój kot mógł czuć się bezpiecznie, zatapiając pazury w czymś, co pozostaje stabilne. Możesz również zastosować lekki i średni nacisk na plecy kota i użyć uspokajającego tonu, aby złagodzić lęk.

Krok 4: Daj swojemu kotowi suchą kąpiel.

Daj swojemu kotowi suchą kąpiel.

Jeśli twój kot jest bardzo tłusty, rozważ użycie skrobi kukurydzianej zamiast wody, aby go wykąpać. Posyp swojego kota skrobią kukurydzianą i delikatnie pogłaszcz kota, aby dokładnie wetrzeć skrobię kukurydzianą w futro. Pozostaw skrobię kukurydzianą na około dwadzieścia minut, a następnie ją wytrzyj.

 • Ta technika jest o wiele mniej traumatyczna niż używanie wody, ale nie należy jej używać do zmywania trujących substancji, które twój kot dostał na swoje futro.

Wskazówki

 • Im wcześniej zaczniesz kąpać kota, tym łatwiej będzie. Z czasem kot zapozna się z rutyną i rzadziej będzie walczył.
 • Kup plastikowy dzban do użycia podczas kąpieli. Zatrzymuje więcej wody i ratuje życie podczas płukania!
 • Kiedy masz więcej czasu, uruchom bardzo płytką, ciepłą kąpiel (początkowo tylko centymetr głębokości). Pogłaszcz kota i daj mu przyjemność, jeśli jest zorientowany na jedzenie. Kontynuuj na tej głębokości, aż kot nie panikuje i spróbuj uciec. Powtarzaj codziennie lub co kilka dni, aż kot potraktuje to jako część rutyny, stopniowo zwiększając głębokość wody, aż twój kot zaakceptuje stanie w odległości 4–5 cali (10,2–12,7 cm) wody. Na koniec poproś kogoś, by uspokoił kota, podczas gdy ty delikatnie używasz dłoni do falowania w wodzie. W zależności od kota może to potrwać tydzień lub miesiące, ale warto wytrwać, aby wiedzieć, że możesz bezpiecznie kąpać swojego zwierzaka, gdy jest to konieczne.

 • Podczas kąpieli pamiętaj, aby przez cały czas je głaskać.
 • Kąpiąc kota, pamiętaj o używaniu ciepłej wody, będzie ona bardziej kojąca i przyjemniejsza dla kota.
 • Jeśli wszystko inne zawiedzie, zabierz swojego kota do renomowanego, profesjonalnego groomera lub szpitala weterynaryjnego w celu jego pielęgnacji. Posiadają doświadczenie i sprzęt, aby kot był spokojny i bezpiecznie powściągliwy. Niektóre koty mogą wymagać sedacji, jeśli weterynarz uzna, że leki są bezpieczne i odpowiednie.
 • Kąpiel kota w zlewie jest dla kota o wiele mniej przerażająca. Za pomocą squirtera można delikatnie kąpać zwierzę ciepłą wodą. Delikatnie przyciśnij wiewiórkę do skóry kota. Koty dziwią się, gdy są umieszczane w wannie, a kot łatwiej jest kontrolować.
 • Parawan można również umieścić na górze zlewu, a kota na nim.

Ostrzeżenia

 • Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo trzymać kota za pisklę, nie rób tego. Twój kot może się zadławić.
 • Upewnij się, że temperatura powietrza na zewnątrz wynosi ponad 21 ° C (70 ° F) i przy niskiej wilgotności. Trzymaj kota w pomieszczeniu i cieplej przez 12 godzin po kąpieli, jeśli pogoda nie będzie działać.
 • Nie kąp swojego zwierzaka więcej niż raz na dwa tygodnie. Nadmierne kąpiele mogą usuwać oleje ochronne z futra, sprawiając, że stają się matowe i zmniejszają naturalną skuteczność futra w stosunku do żywiołów.
 • Bardzo młode, bardzo stare lub bardzo cienkie koty nie regulują dobrze swoich temperatur. Pamiętaj, aby całkowicie wysuszyć kota i ogrzać go, aby uniknąć hipotermii (niskiej temperatury ciała).

Pytania i odpowiedzi

Czego mogę użyć jako szamponu dla mojego kota?

Najlepiej jest kupić szampon sprzedawany kotom. Szukaj marek o niskiej zawartości sztucznych zapachów i kolorów, które zawierają naturalne składniki zamiast siarczanów i ftalanów.

Czy możesz użyć Dawn do mycia kota?

Dawn jest uważany za odtłuszczacz, co oznacza, że świetnie rozpuszcza i usuwa tłuszcz. To sprawia, że jest zbyt trudny do stosowania u kotów i spowoduje nadmierne wysuszenie skóry. Nie użyłbym Dawn, chyba że nic więcej nie byłoby dostępne, a kot był pokryty tłuszczem.

Czy mogę umyć kota bez szamponu dla kota?

Unikaj szamponów ludzkich i używaj tylko produktów dla zwierząt domowych oznaczonych jako „łagodne”. Sprawdź na etykiecie i upewnij się, że jest odpowiedni dla kotów (nie wszystkie szampony dla zwierząt domowych są). W razie wątpliwości wystarczy użyć wody, aby oczyścić płaszcz.

Jak usunąć kupę kota z ich długiego futra w okolicy odbytu?

Noś rękawicę lateksową i użyj jednorazowego papieru kuchennego, aby „wyciągnąć” bryłki z futra. Jeśli to się nie powiedzie, użyj grzebienia dla kota i umieść zęby między kupą a skórą. Pociągnij delikatnie, aby zobaczyć, czy możesz usunąć kupę. Jeśli nie, umieść grzebień między kupą a skórą i ostrożnie przytnij futro, aby usunąć zabrudzony obszar. Uważaj, aby nie naciąć skóry (grzebień powinien cię powstrzymać).

Czy musisz wykąpać kota?

Zwykły kot domowy rzadko wymaga kąpieli. Koty są tak wybredne w pielęgnacji, że zabrudzenie ich jest niezwykłe. Wyjątkiem jest kot długowłosy, który może zabrudzić tyłek, pokazać koty o specjalnych wymaganiach i rasy takie jak Sfinks, które potrzebują pomocy medycznej.

Dodaj komentarz