Karma dla psa po sterylizacji: ranking 2020 na wikijak

Po sterylizacji psi członkowie rodziny przechodzą poważne zmiany hormonalne, co sprawia, że są podatni na tycie. W związku z tym należy zrównoważyć karmienie zwierzęcia – musi ono otrzymać właściwą ilość kalorii, białek, węglowodanów i tłuszczów, a także kompleks witamin mineralnych.

W pierwszym tygodniu po zabiegu zwierzęciu podaje się niewielkie porcje pokarmu – normalne dawki powinny zostać zmniejszone o około jedną trzecią. Dokładna liczba posiłków powinna być zatwierdzona u lekarza weterynarii.

W drugim tygodniu rehabilitacji pokarm dla psów powinien być pożywny, ale prosty. Możesz podać wysokiej jakości mokry posiłek. Jeśli zwierzę nie zna wilgotnych karm, można podać zwykłe suche granulki nasiąknięte wodą. Konieczne jest częste karmienie zwierzęcia, ale małymi porcjami. Od 3-4 tygodnia można wprowadzić do diety suchy pokarm dla zwierząt, stopniowo czyniąc go podstawą menu.

Zdrowemu, dorosłemu psu najlepiej podawać suchą karmę, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, rozwój szczęk i oczyszczenie zębów. Chcąc wprowadzić odmianę do normalnej diety, można od czasu do czasu rozpieścić zwierzę porcją mokrej karmy. Ważne jest, aby wybierać suche i mokre posiłki tej samej marki.

Żywność w puszkach jest często zalecana dla szczeniąt, starszych i chorych psów.

dog photo 3

Sterylizowane psy wymagają specjalnej diety

W żywności dla psów sterylizowanych lub wykastrowanych redukowane jest białko. Podstawą jest chudne mięso, kurczak i ryby.

Więcej warzyw, zbóż i specjalnego dodatku L-karnitynowego zwiększa metabolizm i powoduje spalanie nadmiaru tłuszczu w organizmie. Zawartość lipidów zmniejsza się o 12–14% i zwiększa się o 10–12% obecność białek, co zapewnia szybkie uczucie sytości.

dog photo

Co należy uwzględnić przy wyborze karmy

Po sterylizacji zmienia się metabolizm zwierzęcia – pies staje się mniej aktywny, ale bardziej głodny. Ochota na smaczne posiłki rośnie. Jednak wraz z „delikatesami” pojawia się prawdopodobieństwo otyłości. Dlatego żywność dla zwierząt sterylizowanych jest tak bilansowana, żeby to ryzyko zmniejszyć. Lipidy są redukowane o 12–13%, a białka są zwiększane o 10%, co pozwala ograniczyć głód zwierzęcia. Przyjrzyjmy się składowi żywności:

  1. Białko.

Sucha karma dla wysterylizowanych psów zawiera lekkostrawne białko, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wzrostu wagi. Warto wybierać karmy klasy holistic i premium, ponieważ białko pochodzi w nich z naturalnego mięsa i ryb. Dodaje się do nich również dodatkowe witaminy, aby ułatwić spalanie tłuszczu.

  1. Lipidy.

Lipidy są tłuszczami i mieszankami tłuszczopodobnymi. W przypadku psów sterylizowanych konieczna jest suplementacja kwasów omega 3 i 6. Dlatego też do karmy dodawane są tłuszcze roślinne i ryby morskie.

  1. Węglowodany.

Sycą psa, dając mu niezbędną do zabawy i życia energię. W karmach znajdują się węglowodany z różnych źródeł. Ważna jest jakość składników – wysterylizowany pies potrzebuje błonnika, a nie skrobi. Wysokiej jakości karma będzie mieć w składzie brązowy ryż, owies, jęczmień.

Nadmiar węglowodanów prowadzi do nadmiernego odżywiania i otyłości. Powinny one znajdować się na dole wykazu składników.

  1. Dodatkowe elementy.

Jeśli nie chcesz suplementować wysterylizowanego psa substancjami odżywczymi, wybierz karmę premium lub holistic. Zawierają one niezbędne witaminy, które przyspieszają metabolizm i zapobiegają chorobom układu moczowego. Nie wydasz dodatkowych pieniędzy na suplementy i wizyty u weterynarza.

dog photo 2

Wartości odżywcze dla sterylizowanych psów

Należy ostrożnie podchodzić do karm dla zwierząt dostępnych w marketach. Trudno znaleźć takie z odpowiednim składem. Przestudiowaliśmy składy wiodących marek i uszeregowaliśmy je zgodnie z tym, co jest najlepsze dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Acana Light&Fit

Acana Light&Fit

Karma Light&Fit w 40% składa się z mięsa. Innym źródłem białka są całe jaja, które stanowią 4%. Tłuszcze roślinne nie są na pierwszym planie. Źródłem węglowodanów są soczewica i groch, a także warzywa, owoce i dodatkowe substancje mineralne. Pokarm pomaga zwierzęciu utrzymać wysoki poziom magnezu i fosforu, i zapobiega występowaniu chorób układu moczowego. Spełnia wszystkie wymagania psów i należy do klasy holistic.

Eukanuba Daily Care Sterilised

Eukanuba Daily Care Sterilised

Wysokiej jakości żywność bogata w białka. Składa się z drobiu, tłuszczów zwierzęcych i jaj, dużej ilości ryżu i pszenicy (23%), które stanowią wsparcie dla równowagi węglowodanów, witamin i minerałów. Jednak żywność nie jest w pełni zgodna z dietą dla wysterylizowanego zwierzęcia. Ze składu nie wynika, jakie jest pochodzenie białek i dodatków biologicznych.

Farmina Vet Life

Farmina Vet Life

Skład jest optymalnie wyważony i nie są wymagane żadne dodatkowe regulacje. Farmina zawiera 30% mięsa z kurczaka i jajka, minerały i dodatkowe składniki wspomagające spalanie tłuszczu, co zapobiega otyłości.

Hill’s Prescription Diet

Hill’s Prescription Diet

W składzie znajduje się „mączka z mięsa drobiowego”, a w innym miejscu inne bogate źródło białka – „białko hydrolizujące”, mąka sojowa, mączka z łusek grochu, mąka z glutenu kukurydzianego.

Można zatem stwierdzić, że 28% analizowanych białek może być pochodzenia roślinnego. Źródła węglowodanów – pszenica, kukurydza. Co ciekawe, przy tej niezbyt bogatej strukturze cena tej karmy jest nawet wyższa niż cena holistycznej Acany.

Brit Care Sterilised

Brit Care Sterilised

Jest on sklasyfikowany jako superklasa premium i sprzedawany po stosunkowo niskiej cenie. Doskonałe dla psów po sterylizacji i z tendencjami do otyłości. Zoptymalizowana proporcja mięsa drobiowego i brązowego ryżu uzupełniona jest przydatnymi elementami, które zapobiegają chorobom związanym z kastracją.

Bosch Light

Bosch Light

Linia premium. Jest przeznaczona dla zwierząt o dużej wadze, z alergiami żywieniowymi i problemami trawiennymi. Karma zrobiona jest z kurczaka, ryb i wołowiny z dodatkiem warzyw, owoców i zbóż.

Purina Pro Plan Sterilised

Purina Pro Plan Sterilised

Jest to dobra karma o zawartości tłuszczu minimum 8%. Zawiera włókna stymulujące aktywność jelitową. Podwyższona zawartość kwasów omega-6, niezbędnych do utrzymania zdrowia zwierzęcia.

Royal Canin Sterilised

Royal Canin Sterilised

Karma, która nie zawiera białka zwierzęcego. Źródłem białka i węglowodanów w pokarmie są jaja kurcząt, mięso sojowe, rośliny strączkowe i kukurydza, co nie jest pożądane w diecie zwierząt kastrowanych. Należy osobno podawać psu kompleks witamin i minerałów. Jest zalecana dla psów z alergią na białka zwierzęce.

Belcando Light

Belcando Light

Niemiecki producent opracował karmę zgodnie z wszystkimi wytycznymi dla tego rodzaju żywności. Idealna równowaga składników odżywia ciało psa i zapobiega otyłości.

Dodaj komentarz