Kim są panseksualiści i co jeszcze musisz o nich wiedzieć

Kim są panseksualiści?

Panseksualiści to ludzie, którzy nie dbają o to, w kim się zakochują. Mężczyźni i kobiety są dla nich równie interesujący i podniecający seksualnie. Ale nie chodzi tylko o mężczyzn i kobiety.

Grecki korzeń πᾶν („pan”) tłumaczy się jako „wszystko”. Oznacza to, że nie tylko płeć partnera, ale także jego tożsamość płciowa nie ma znaczenia dla „wszystkich płci”.

Czasami panseksualiści nazywają siebie ślepymi na płeć, podkreślając, że nie rozróżniają płci lub płci partnera.

Tak więc panseksualista może szczerze zakochać się w transpłciowym chłopcu, który niedawno był dziewczyną. Lub na przykład u osoby interpłciowej: kobieta o cechach płci męskiej lub mężczyzna o cechach płci żeńskiej.

Panseksualny wybiera partnera wyłącznie ze względu na cechy osobiste i to, jak przyjemnie jest spędzać czas razem.

Czym panseksualiści różnią się od biseksualistów

Grecki przedrostek „bi-” oznacza „dwa”. W związku z tym biseksualiści to ludzie, których pociągają obie główne płcie, mężczyźni i kobiety. Ale osoby transpłciowe, interpłciowe lub, powiedzmy, osoby o zmiennej biseksualności, panseksualności, płynnej seksualności: niemonoseksualne terminy i koncepcje tożsamości płciowej (ci, którzy w różnych okresach życia mogą czuć się zarówno mężczyzną, jak i kobietą) są nie interesuje biseksualistów. Oznacza to, że panseksualność jest pojęciem znacznie szerszym.Prawda o panseksualności .

Miley Cyrus

aktorka i piosenkarka, w rozmowie z magazynem Variety

Zawsze nienawidziłem słowa „biseksualna”, ponieważ zmusiło mnie to do sztywnej ramy Miley Cyrus w „The Voice”, Donaldzie Trumpie i Coming Out .

Skąd się biorą panseksualiści i czy to w porządku?

Termin „panseksualność” został po raz pierwszy użyty w 1974 r. w artykule PERSONAL; Ted & Mary & Archie & Fido o rewolucji seksualnej, opublikowane w The New York Times. „Biseksualizm jest trendem w tym roku” – poinformowali autorzy. – Wygląda na to, że wiemy, co przejmie w przyszłym sezonie. To panseksualność ”.

Potem rewolucja seksualna straciła swój zasięg, termin został zapomniany na długi czas i stał się ponownie popularny dopiero w połowie 2010 roku, kiedy kilka celebrytów jednocześnie ogłosiło swoją panseksualność Panseksualnościom . Wśród nich są aktorki Miley Cyrus i Amber Heard, modelki Cara Delevingne i Tess Holliday, piosenkarze Kesha i Angel Hayes, komik Joe Lisette i inni.

Wszystko to wydarzyło się całkiem niedawno, więc nauka wciąż milczy na temat demarche panseksualności. Naukowcy jedynie dyskretnie informują The Truth About Pansexuality , że niewiele wiedzą o tym zjawisku. Praktycznie nie ma prac naukowych na temat panseksualności. Nie zebrano danych na temat psychologicznych i fizjologicznych cech panseksualistów, nikt jeszcze nie prześledził, w jakich rodzinach ci ludzie się urodzili i jak dorastali, do jakich grup wiekowych i społecznych należą.

Ogólnie rzecz biorąc, badania nad panseksualnością na dużą skalę mają dopiero nadejść. I zapowiadają się bardzo ciekawie, ponieważ ślepota płciowa jest wyzwaniem dla tradycyjnych wyobrażeń o tożsamości płciowej.

Jak dotąd jedno jest jasne. Z punktu widzenia współczesnej zachodniej nauki panseksualność jest tylko jednym ze sposobów identyfikacji. Nie mniej normalne niż tradycyjne.

Dodaj komentarz