Mity o niskim libido

Pierwszy mit. Niskie libido oznacza, że coś jest z tobą nie tak.

Niskie libido nie jest sygnałem, że coś jest z Tobą nie tak. Dość duży odsetek osób odnotowuje spadek i wzrost libido w różnych okresach życia. Spadek libido staje się problemem tylko wtedy, gdy sam chcesz więcej. Mimo to jesteś całkowicie normalny.

Drugi mit. Tylko kobiety cierpią na niskie libido

Niskie libido częściej przypisuje się kobietom. W rzeczywistości tylko 40% kobiet w każdym wieku doświadcza obniżonego libido. Mężczyźni też wiedzą, co to jest, przynajmniej 25% z nich. Testosteron odpowiada za libido, którego początkowo u kobiet jest mniej.

Mężczyźni z niskim libido ukrywają prawdę, aby nie byli uważani za słabych. Obniżone libido nie ma nic wspólnego z kobiecością ani męskością. Jest to stan chorobowy, który można leczyć.

Trzeci mit. Spadek libido jest zawsze spowodowany hormonami

Hormony oczywiście wpływają na twoje życie seksualne. Ale obwinianie tylko nierównowagi hormonalnej jest złe. Zmniejszone libido może być spowodowane czynnikami psychologicznymi: stresem, depresją, urazem i tym podobnymi. A także choroby niehormonalne, takie jak rak, zapalenie stawów, cukrzyca czy nadciśnienie.

Nawet to, co pijemy i jemy, może wpływać na nasz popęd seksualny. Problemy z samym seksem wpływają na libido: ból podczas stosunku, brak orgazmu, różne preferencje seksualne. Istnieje wiele czynników i ważne jest, aby wziąć pod uwagę je wszystkie, gdy mamy do czynienia z problemami z niskim libido.

Czwarty mit. Spadek libido nie wpływa na relacje

Seks naprawdę nie jest najważniejszy. Ale w związku jest to jeden z najważniejszych elementów.

Brak seksu stwarza uczucie porzucenia i samotności, zwłaszcza jeśli partner ma bardziej żarliwy temperament.

W celu utrzymania relacji ważne jest, aby wziąć pod uwagę życzenia partnera. Możesz częściej uprawiać seks, nawet jeśli tak naprawdę nie chcesz. Jak to się mówi, apetyt przychodzi wraz z jedzeniem.

Piąty mit. Nic nie możesz zrobić z niskim libido

Wiele osób uważa, że skoro libido jest zerowe, seks w ogóle nie powinien być uprawiany. To nie rozwiąże problemu. Istnieje kilka sposobów wyjścia z sytuacji. Na przykład, jeśli przyjmowane leki wpływają na twoje libido, powiedz o tym swojemu lekarzowi. Jeśli styl życia wpływa na Twój popęd seksualny, zmień go. Idź wcześnie spać, ćwicz, zaczerpnij świeżego powietrza, schudnij i rzuć palenie. Weź korzeń żeń-szenia, aby zachować witalność i pobudzić apetyt seksualny.

Porozmawiaj ze swoim partnerem i omów obecną sytuację. Spróbuj znaleźć kompromis, który działa w obu przypadkach. Spróbuj czegoś nowego w łóżku. Eksperymentowanie może pomóc odświeżyć i urozmaicić twoje życie seksualne. Mogą to być nowe pozycje, zabawki erotyczne i odgrywanie ról, których nigdy nie próbowałeś.

Szósty mit. Intymność emocjonalna jest ważniejsza niż seks

Wiele par błędnie uważa, że intymność emocjonalna jest ważniejsza i cenniejsza niż dobry seks małżeński. To błędne przekonanie: pożądanie i seks mają znacznie więcej korzyści dla dobrego samopoczucia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Dobre dla twojego zdrowia jest generowanie i doświadczanie pożądania.

Obejmuje to również powszechne błędne przekonanie, że najpierw musisz rozwiązać problemy emocjonalne, pozbyć się złości i irytacji, a dopiero potem zacząć uprawiać seks. Seksuolodzy zalecają zrobienie czegoś przeciwnego i rozpoczęcie od rozwiązywania problemów w łóżku. Po ustanowieniu życia seksualnego możliwe będzie złagodzenie stresu emocjonalnego.

Dodaj komentarz