Seks a zdrowie psychiczne: czy istnieje związek?

1. Masturbacja poprawia nastrój i samoocenę

Oprócz tego, że jest najłatwiejszym sposobem na otrzymanie dawki hormonów szczęścia, samozadowolenie jest również sposobem na zwiększenie poczucia własnej wartości. Przynajmniej dla kobiet. Tak więc, według amerykańskiego badania The Use of Self-Pleasure: Masturbacja and Body Image Wśród Afroamerykanek i Europejek , kobiety, które częściej się masturbują, są bardziej zadowolone ze swojego ciała.

Istnieje wiele innych korzyści z kobiecej masturbacji. Wikijak.pl poświęcił im osobny artykuł.

2. Praktyki BDSM są związane ze zdrowiem psychicznym

Istnieje stereotyp, że BDSM jest tylko dla nienormalnych, ale nauka dowodzi czegoś przeciwnego. W badaniu psychologicznym praktyków BDSM z 2013 r. naukowcy porównali ludzi, którzy praktykują BDSM z tymi, którzy preferują regularny seks. Okazało się, że pierwsi przewyższają drugie pod względem szeregu pozytywnych cech psychologicznych. Na przykład są bardziej zadowoleni z życia, otwarci na ludzi i nowe doświadczenia, mniej podatni na nerwice.

3. Depresja obniża libido

Podczas depresji wiele osób traci zainteresowanie życiem w ogóle, a seksem w szczególności.

Niestety, niektóre antydepresanty również hamują libido.

Oczywiście nie oznacza to, że depresji nie trzeba leczyć. Jest to konieczne, ale pod nadzorem lekarza.

4. Seks łagodzi objawy depresji

Jeszcze bardziej ironiczny jest fakt, że intymność może pomóc ci poczuć się lepiej, gdy jesteś w depresji. Powodem jest serotonina i oksytocyna, towarzyszące orgazmowi, które korygują nierównowagę chemiczną organizmu. Oczywiście efekt jest tylko tymczasowy.

5. Seks zmniejsza niepokój

Lęk, podobnie jak depresja, uniemożliwia ludziom uprawianie seksu, ale podobnie jak depresja, seks pomaga z nim walczyć. Dzieje się tak, ponieważ podczas orgazmu obszary mózgu odpowiedzialne za lęk stają się mniej aktywne . Jak orgazmy wyłączają nasze mózgi [ /ref].</p>

6. Hiperseksualność może być oznaką OCD

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne może objawiać się na wiele sposobów, od ciągłego mycia rąk po obsesję na punkcie masturbacji lub fantazji seksualnych. Na szczęście leczenie może złagodzić te objawy.

7. Przypadkowy seks ma kontrowersyjny wpływ na zdrowie psychiczne

Badaczka seksu Zhana Vrangalova odkryła [ref] Czy przypadkowy seks jest niebezpieczny dla zdrowia psychicznego?

że przypadkowy kontakt może pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na stan człowieka – w zależności od przyczyn, dla których nastąpił.

Jeśli dana osoba kieruje się „niewłaściwą” motywacją (aby kogoś zadowolić lub zemścić się), wówczas odczuje spadek poczucia własnej wartości, depresję i wzrost lęku.

Ale jeśli powody są „właściwe” (aby zbadać swoją seksualność lub zdobyć nowe doświadczenia), wtedy wzrośnie samoocena. Na poziom depresji i lęku w tej sytuacji nie wpłynie przypadkowy seks.

Wniosek

Seks nie jest panaceum, nie pomoże uporać się ze wszystkimi problemami psychologicznymi. Ale czasami możesz użyć go do oceny własnego stanu i zrozumienia, jak go poprawić.

Dodaj komentarz