Seks w przyjaźni: dlaczego związek bez zaangażowania jest w życiu o wiele trudniejszy niż w filmie

Możesz posłuchać tego artykułu. Odtwórz podcast, jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze.

Seks z przyjaźnią zyskał na popularności w ciągu ostatnich kilku dekad. Według Generalnego Sondażu Społecznego 55,7% badanych uczniów w latach 1988-1996 miało bliski związek z przyjacielem. Liczba ta wzrosła do 68,6% wśród studentów ankietowanych w latach 2002-2010.

Zaczęło pojawiać się coraz więcej filmów na ten temat: na przykład „Więcej niż seks” i „Seks dla przyjaźni”. W filmach schemat jest zawsze taki sam. Dwie przyjaciółki piją, rozmawiają o tym, jak trudne są dla nich związki i seks, i dochodzą do wniosku, że muszą dzielić się seksem i uczuciami i po prostu zacząć uprawiać ze sobą seks. Na początku wszystko idzie zgodnie z planem, przyjaciele są ze wszystkiego zadowoleni, ale wkrótce uczucia wciąż zaczynają dominować.

Badania pokazują, że zwykle tak nie jest w życiu. Ludzie mogą mieć różne motywacje i oczekiwania, co może prowadzić do takiego związku, z zupełnie innych powodów, w impasie. Ale jedna rzecz, którą pokazują filmy, jest prawdziwa: związki bez zobowiązań są trudne.

Czym jest przyjaźń seks

W filmach, w związku bez zobowiązań, przyjaźń zawsze jest na pierwszym miejscu. W prawdziwym życiu rzeczy mogą wyglądać zupełnie inaczej. Na przykład w 2013 roku Paul Mongeau poprosił 177 heteroseksualnych studentów o zdefiniowanie seksu przyjaźni własnymi słowami. Badacz zidentyfikował więc siedem rodzajów wolnych relacji. Różnili się tym, jak bardzo respondenci przywiązywali wagę do seksu w przyjaźni, jak często to robili i na co liczyli w dłuższej perspektywie. Lista wygląda tak:

  1. Prawdziwi przyjaciele. Dwie przyjaciółki postanawiają zacząć uprawiać seks jak w filmach. To jest najczęstszy typ.
  2. Tylko seks. Dwie osoby kochają się od czasu do czasu, ale tak naprawdę nie są przyjaciółmi.
  3. Opcja awaryjna. Dwie osoby zgadzają się działać jako „rezerwa” dla siebie nawzajem, jeśli ktoś nie może znaleźć partnera.
  4. Udane przejście. Ludzie celowo zamieniają seks w przyjaźni w romantyczne relacje.
  5. Nieumyślne przejście. Seks w przyjaźni przypadkowo zamienia się w satysfakcjonujący związek. W filmach tak się dzieje w większości przypadków.
  6. Nieudane przejście. Część partnerów ma nadzieję, że otwarty związek przerodzi się w normalny, ale tak się nie dzieje.
  7. Seks po związku. Partnerzy postanawiają zakończyć romantyczny związek, ale nadal się kochają.

Niezobowiązujące związki heteroseksualne oznaczają różne rzeczy dla różnych ludzi. Weźmy na przykład badanie z 2011 r. przeprowadzone przez Justina Lehmillera, Laurę VanderDrift i Janice Kelly. Przeprowadzili wywiady z 411 osobami w wieku od 18 do 65 lat, które były wówczas w otwartym związku.

Większość mężczyzn i kobiet podaje seks jako główny powód, dla którego utrzymują ten związek. Jednak mężczyźni znacznie częściej (72%) niż kobiety (56%) wskazywali, że seks był dla nich główną motywacją. A kobiety (37%) częściej niż mężczyźni (25%) deklarowali, że potrzebują przede wszystkim emocjonalnego związku z drugą osobą. Większość kobiet (69%) chciała, aby seks przyjaźni przerodził się w coś innego, czy to romantyczny związek, tradycyjna przyjaźń, czy nawet zerwanie. Większość mężczyzn (60%) chciała, aby ich związek bez zobowiązań pozostał taki.

Skąd bierze się złożoność

Częściowo dlatego, że pragnienia partnerów nie pasują do siebie, seks w przyjaźni często stanowi problem. Przyczyną może być jednak brak komunikacji – zarówno w łóżku, jak i poza nim. Większość ludzi nie ogranicza relacji żadnymi jasnymi zasadami. Dlatego tak łatwo, jak łuskanie gruszek, niechcący zranić uczucia partnera.

Wolne pary nie rozmawiają o intymności tak często, jak mogłoby się wydawać.

W 2014 roku badacze porównali wzorce seksualnej dyskusji 190 osób w związkach bez zobowiązań z 186 osobami w tradycyjnych związkach romantycznych. Okazało się, że ci pierwsi rzadziej rozmawiają o swoich potrzebach i pragnieniach seksualnych, rzadziej o chorobach przenoszonych drogą płciową i sposobach zapobiegania ciąży. Jedyną rzeczą, w której ten pierwszy wyprzedził drugiego, było rozmawianie o seksie, jaki uprawiali z poprzednimi partnerami.

Dlaczego ludzie, którzy uprawiają przyjazny seks, tak mało mówią? Po części może to wynikać z faktu, że wiele takich par zawsze pije alkohol , kiedy się spotykają. Chociaż alkohol niszczy bariery seksualne, może również zakłócać komunikację i sprawiać, że podejmujesz mniej przemyślane decyzje. Jednak niektórzy ludzie po prostu uważają, że komunikacja tworzy zbyt dużo intymności, a ustanowienie zasad i ograniczeń wszystko komplikuje.

Wady przyjaznego seksu

Naukowcy odkryli, że seks w przyjaźni nie różni się w praktyce od seksu w związkach romantycznych. Ale ludzie w wolnych związkach są mniej skłonni do intymnego związku i są z niego mniej zadowoleni. Jednak przeciętnie są bardzo zadowoleni ze swojego seksu, choć mniej niż ci, którzy są w związku romantycznym.

Mniejsze zadowolenie z intymnej intymności wiąże się z tym, że partnerzy w związku bez zobowiązań rzadko rozmawiają o seksie.

Jeśli nie mówisz, co najbardziej lubisz w łóżku, to prawdopodobieństwo, że doznasz maksymalnej przyjemności i osiągniesz orgazm, jest mniejsze.

Innym powodem jest to, że prezerwatywy są częściej używane w seksie przyjaźni, co również sprawia, że wiele osób jest mniej przyjemnych. Wreszcie, im częściej uprawiasz seks z tą samą osobą, tym lepiej poznasz jej preferencje. To również ważny czynnik, który wpływa na przyjemność w łóżku.

Co dzieje się w związku bez zobowiązań w dłuższej perspektywie?

Według ankiety przeprowadzonej wśród studentów, którzy uprawiali przyjazny seks, otwarte związki kończą się na różne sposoby. 28,3% badanych stwierdziło, że ich związek się nie zmienił, 35,8% przestało się kochać i pozostało przyjaciółmi, u 9,8% znajomych seks przerodził się w związek romantyczny, a u 25,9% związek zakończył się całkowicie.

Około połowa respondentów w innym podobnym badaniu stwierdziła, że ich przyjaźń z partnerem dobiegła końca lub rozeszli się. Przez drugą połowę związek albo pozostał taki sam, albo stał się silniejszy.

Czy istnieje sekret udanego wolnego związku?

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że seks w przyjaźni nie jest odpowiedni dla wszystkich: wszyscy ludzie są różni, komuś łatwiej jest wytyczyć granicę między stosunkiem seksualnym a romantycznymi związkami. Na przykład osoby o ograniczonej orientacji socjoseksualnej czują się niekomfortowo uprawiając seks, dopóki nie rozwiną emocjonalnego związku ze swoim partnerem. A ludzie o nieograniczonej orientacji socjoseksualnej uważają, że seks i miłość nie muszą iść obok siebie.

Drugi typ ludzi jest mniej podatny na rozwijanie uczuć do partnera. Łatwiej im pozostać przyjaciółmi po seksie. Dlatego najpierw zdecyduj, do której grupy należysz.

Po drugie, ludzie w wolnych związkach mają oczywisty brak komunikacji. Wielu nie ustala nawet podstawowych zasad, wielu nie zgadza się co do tego, co stanowi przyjaźń seks. Dlatego ważne jest, aby rozmawiać ze sobą otwarcie: w ten sposób sprawisz, że związek będzie bardziej komfortowy i nie zaszkodzisz partnerowi. Ważne jest również, aby omówić antykoncepcję, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby twój przyjaciel uprawiał seks tylko z tobą.

Wreszcie niektórzy chcą jak najdłużej utrzymać związek bez zobowiązań, podczas gdy dla innych jest to środek tymczasowy. Jeśli należysz do drugiej grupy, zaproś partnera, aby ograniczył czas trwania twojej „przyjaźni”, zwłaszcza jeśli boisz się, że będzie miał do ciebie uczucia.

Dodaj komentarz