Stealth: dlaczego ważne jest, aby pamiętać, że potajemne zdejmowanie prezerwatywy jest brutalne

Co się stało?

Na początku października władze Kalifornii zrównały stanKalifornii z zakazem usuwania prezerwatyw bez zgody / ukrywania się przez Associated Press , czyli potajemnego usuwania prezerwatyw podczas stosunku płciowego, z użyciem przemocy seksualnej. Sprawca będzie teraz ścigany. Kalifornia stała się pierwszym stanem, który wyjaśnił zbrodnię i odpowiedzialność za nią.

Dla Rosji termin ten jest całkiem nowy, ale zjawisko nie jest. Na forach toczy się wiele dyskusji – zarówno ofiar, jak i tych, którzy praktykują skradanie się. Z oczywistych względów trudno podać przykłady: w rozmowach o seksie zwykle używają słów, za które media karzą. Niemniej jednak warto zrozumieć problem.

Co to jest ukrycie? Czy zostanie ukarany za seks bez prezerwatywy?

Termin stealth pochodzi z języka angielskiego. Słowo ukrywanie się dosłownie oznacza „rzecz skradziona”. Nie ma to jednak nic wspólnego z kleptomanią. Usuwając potajemnie prezerwatywę, jest bardziej prawdopodobne, że ukradnie poczucie bezpieczeństwa partnerowi. W końcu jest pewien, że uprawia seks chroniony zgodnie z umowami. A brak prezerwatywy zauważa się dopiero po zakończeniu kontaktu. I ponosi konsekwencje.

Jednocześnie, jeśli seks bez prezerwatywy odbywa się za obopólną zgodą, nie jest uważany za potajemny. W intymności w zasadzie wszystkie praktyki są normalne – o ile wszyscy uczestnicy są świadomi tego, co się dzieje i są na to gotowi. Problem z ukrywaniem się polega właśnie na tym, że jeden z partnerów potajemnie zdejmuje prezerwatywę, wiedząc, że drugi tego nie zaakceptuje.

Właśnie zdjąłem prezerwatywę. A jaka jest tragedia?

Stealth ma mnóstwo negatywnych konsekwencji. Przede wszystkim dla partnera przyjmującego. Ale może też „odbić” agresora.

Choroby przenoszone drogą płciową

Infekcje przenoszone drogą płciową (STI) / WHO mogą być konsekwencją seksu bez zabezpieczenia: kiła, rzeżączka, chlamydia, wirus brodawczaka ludzkiego, opryszczka, zapalenie wątroby typu B, HIV i inne choroby. Niektóre z nich są skutecznie leczone, inne stają się przewlekłe.

Jednocześnie zarówno ofiara, jak i agresor mogą otrzymać bukiet weneryczny. Uprawianie seksu bez zabezpieczenia jest w zasadzie niebezpieczne, nawet jeśli partnerzy zostali przetestowani i okazali sobie nawzajem pomoc. Po pierwsze, nie wszystkie choroby pojawiają się od razu. Po drugie, nie wszyscy ludzie są wierni.

Według oficjalnych danych , zachorowalność na choroby istotne społecznie / Rosstat , w 2019 roku (nowsze statystyki nie zostały jeszcze opublikowane) 22 tys. osób zachorowało na kiłę, 55 tys. – rzęsistkowicę, 80 tys. dowiedziało się o pozytywnym statusie HIV. To dość dużo nawet jak na tak duży kraj jak Rosja.

Nawiasem mówiąc, jeśli ktoś wiedział, że jest chory, nie powiedział o tym swojemu partnerowi i go zaraził – m.in. przez zdjęcie prezerwatywy, może zostać postawiony przed wymiarem sprawiedliwości w Rosji. Za przeniesienie choroby wenerycznej podlega karze Kodeksu Karnego Federacji Rosyjskiej Artykuł 121 Zakażenie chorobą weneryczną grzywną, pracą przymusową lub poprawczą albo aresztem. W przypadku zakażenia wirusem HIV można uzyskać Kodeks karny Federacji Rosyjskiej Artykuł 122. Zakażenie wirusem HIV na okres do pięciu lat.

Niechciana ciąża

Seks bez zabezpieczenia może doprowadzić do zajścia w ciążę, co pozostawia kobietę do wyboru: aborcję lub poród. Ale zarówno to, jak i tamto może być niebezpieczne dla zdrowia, a czasem kończy się śmiercią. Zagrożenia w obu przypadkach nie są tak duże, ale są. Kiedy kobieta planuje ciążę, bierze je pod uwagę i zgadza się na nie. W przypadku ukrywania się, partner zasadniczo kradnie jej zdolność kontrolowania swojego ciała.

Trauma psychologiczna

W krajach, w których skradanie się jest sądzone w sądach, mężczyzna skazany za gwałt po zdjęciu prezerwatywy podczas seksu bez zgody / występku jest równoznaczny z przemocą o charakterze seksualnym. Stealth to wymuszanie niechcianych praktyk seksualnych poprzez oszustwo. Gdyby ofiara początkowo wiedziała o warunkach kontaktu, najprawdopodobniej po prostu by się na to nie zgodziła.

Ofiary stealth czują się oszukane, poniżone, wykorzystane. Zapobieganie przemocy seksualnej / CDC może prowadzić do depresji, chorób psychicznych, a nawet samobójstw i podważać zaufanie do ludzi i podstawowe poczucie bezpieczeństwa.

Po co nawet potajemnie usuwać prezerwatywę? Czy możesz się zgodzić?

Wszelka przemoc, w tym przemoc seksualna, kojarzy się nie tyle z seksem, co z władzą. Skradanie się, podobnie jak np. próby usypiania kogoś i gwałtu we śnie, to chęć przejęcia kontroli nad sytuacją.

Agresor może sam sobie udowodnić, że „jest takim samcem, rozsiewa swoje ziarno”. Albo rozmyślnie próbuje skłonić kobietę do zajścia w ciążę wbrew jej woli i porodu, bo wydaje mu się, że w ten sposób nigdzie nie pójdzie. Lub po prostu zerwij umowę, ponieważ uważa, że swoje pragnienia są dla niego ważniejsze.

Chodzi o to, że partner w tym przypadku nie jest postrzegany jako osoba równa i równa, jego opinia nie jest brana pod uwagę. Dlatego praktykujący w ukryciu może czuć się lepszy.

Jak możesz zapobiec ukrywaniu się?

Jest tylko jeden gwarantowany sposób: nie usuwaj potajemnie prezerwatywy bez wiedzy partnera. Ponieważ przemocy najlepiej zapobiega sprawca.

Brzmi dziwnie, bo to zbyt proste: żeby uniknąć morderstw, nie zabijaj, żeby nie było przemocy, nie gwałć. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Stealth znajduje się w szarej strefie i nie dla wszystkich jest oczywiste, że coś jest z nim nie tak. Jeśli jest to jednoznacznie postrzegane przez społeczeństwo jako przemoc, może to zmienić sytuację – i prawodawstwo. Na przykład w tej samej Kalifornii po kilku latach aktywnych dyskusji wprowadzono odpowiedzialność za ukrywanie się.

Trudno mówić o tym, jak chronić ofiarę. Usunięcie prezerwatywy jest natychmiastowe. I nie zadziała sprawdzanie co sekundę, czy środek antykoncepcyjny jest na miejscu – zakłóci to relaksację. Znikają też świętoszkowate zalecenia, by uprawiać seks dopiero po pięciu latach trzymania się za ręce, kiedy dobrze się poznajemy. Choćby dlatego, że sprawcy seksualnej przemocy są zupełnie obcy w zaułkach, to jest to mit. Mogą to być również stali partnerzy, od których nie oczekujesz niczego złego.

Ale niektóre środki mogą przynajmniej trochę pomóc:

  • Omów z wyprzedzeniem wszystkie warunki dotyczące seksu. W tym obowiązkowe używanie prezerwatywy, aby nie pozostawiać luk w „nie wiedziałem, że to źle”.
  • Śledź inne naruszenia granic. Najprawdopodobniej osoba w innych dziedzinach również zaniedbuje opinię i idzie na sztuczkę, aby osiągnąć cele.
  • Używaj niewygładzonych prezerwatyw. Jeśli strach jest duży, możesz wybrać środek antykoncepcyjny o prążkowanej powierzchni lub grocie. Będą czuli.

Co powinny zrobić ofiary ukrywania się?

Uwierz w swoje uczucia

Skradanie się znajduje się w szarej strefie, dlatego łatwo jest ulec perswazji i przestać ufać sobie. Może to naprawdę w porządku? Czy przesadzam? Twoje emocje są normalne. Jeśli czujesz się nieswojo, bezbronny, masz ku temu powód. Ponieważ istnieje powód do gniewu na agresora i zaprzestania jakiejkolwiek komunikacji z nim.

Nie obwiniaj się

Przemoc to wybór gwałciciela. Tak się nie stało, ponieważ ofiara jakoś go sprowokowała lub z góry nie rozpoznała w nim agresora. Z jakiegoś powodu zdecydował, że może to zrobić.

Zobacz ginekologa lub urologa

Warto zrobić test na infekcje przenoszone drogą płciową. A kobieta może również dowiedzieć się, czy jest w ciąży.

Zobacz psychologa

Ludzie doświadczają przemocy na różne sposoby. Niektórzy mogą to zrobić samodzielnie, ale wielu potrzebuje pomocy. Psychologowie istnieją, aby pomóc w takich sytuacjach.

Dodaj komentarz