Właśnie uprawiałem seks bez zabezpieczenia. Co robić?

W seksie z nowym partnerem najważniejsza jest ochrona. Jeśli nie ma aktualnego zaświadczenia o braku chorób przenoszonych drogą płciową (STI), a para nie stosuje antykoncepcji, nadchodzi czas na zdecydowane działania. Istnieją dwa główne zagrożenia: nieplanowana ciąża i choroby przenoszone drogą płciową. Zarówno pierwsza, jak i druga pojawia się z czasem, co oznacza, że po seksie bez zabezpieczenia pojawia się wielka pokusa, by zostawić wszystko sobie, powiedzieć: „Chodź, wybuchnie”, a potem posprzątać zaniedbane konsekwencje. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby wiedzieć, co robić.

Jak najwcześniej zastosuj antykoncepcję awaryjną

Każdy seks w pochwie i penisie bez zabezpieczenia może spowodować ciążę. Aby rozwiązać problem na początku, musisz zastosować antykoncepcję awaryjną. Przed zastosowaniem tabletek ważne jest, aby upewnić się, że kobieta nie ma przeciwwskazań (są one standardowe, a jest ich niewiele). WHO zaleca następującą antykoncepcję awaryjną :

Leki lewonorgestrel

Lewonorgestrel należy zużyć w ciągu 72 godzin od kontaktu bez ochrony. Im mniej czasu upłynie między stosunkiem a zażyciem leku, tym wyższa będzie skuteczność.

Istnieją dwa powszechne mity na temat lewonorgestrelu:

Należy pamiętać, że chociaż lek jest sprzedawany bez recepty, nie oznacza to, że jest idealnym środkiem do regularnej antykoncepcji. W takim przypadku odpowiednie są zaplanowane doustne środki antykoncepcyjne, wybrane przez lekarza.

Preparaty z octanem uliprystalu

Te tabletki są najskuteczniejsze między 72 a 120 godzinami po stosunku bez zabezpieczenia.

Złożone doustne środki antykoncepcyjne (COC) z etynyloestradiolem i lewonorgestrelem

Podobnie jak leki na bazie lewonorgestrelu, należy je zażyć w ciągu 72 godzin od momentu odbycia stosunku bez zabezpieczenia, ściśle przestrzegając instrukcji. COCs pije się w dwóch etapach.

Domaciczne środki antykoncepcyjne zawierające miedź

Urządzenie wewnątrzmaciczne jest instalowane przez lekarza. Warto jak najszybciej się z nim skontaktować, ponieważ zabieg należy przeprowadzić w ciągu pięciu dni od momentu kontaktu bez zabezpieczenia, wtedy szansa na zapobieżenie ciąży jest bliska 100%.

Spirala jest jednym z najbardziej niezawodnych sposobów zapobiegania ciąży. Można go zainstalować jako antykoncepcję awaryjną po stosunku, a następnie stosować jako długoterminową antykoncepcję. W przypadku jednorazowej ochrony jest to kosztowny i nie najwygodniejszy sposób.

Przetestuj się na choroby przenoszone drogą płciową

Nie zakładaj, że jeśli nie ma widocznych objawów choroby, to partner jest zdrowy. Są choroby, które początkowo przebiegają bezobjawowo, ale w przyszłości przynoszą wiele kłopotów. Dlatego musisz zostać przetestowany. Pójście do kliniki lub najbliższego prywatnego laboratorium jest bezpieczniejsze i tańsze niż późniejsze leczenie konsekwencji niewykrytej infekcji.

Testy, które trzeba zdać w 1 tydzień

Jeśli nic Ci nie przeszkadza od razu, musisz zacząć brać testy tydzień po stosunku bez zabezpieczenia. Nie ma tak wielu podstawowych badań, które WHO zalecaw celu podjęcia infekcji przenoszonych drogą płciową (STI) : na mykoplazmozę, chlamydię, rzeżączkę i rzęsistkowicę. Te infekcje są zwykle łatwe do leczenia antybiotykami przepisanymi przez lekarza.

Testy, które trzeba zdać w 1-1,5 miesiąca

Miesiąc później musisz powtórzyć testy na mykoplazmozę, chlamydię, rzeżączkę i rzęsistkowicę. 4-6 tygodni po stosunku bez zabezpieczenia należy wykonać test na zapalenie wątroby typu B i C, a także na kiłę.

Testy, które trzeba zdać w 3 miesiące

Trzy miesiące później jest testowany na HIV i ponownie na zapalenie wątroby i kiłę. Wirus we krwi nie jest natychmiast wykrywalny, dlatego aby uzyskać wiarygodne wyniki, konieczne jest opóźnienie.

Dodatkowe analizy

Twój lekarz może również zalecić testowanie na opryszczkę narządów płciowych (HSV) i wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Choroby te, takie jak wirusowe zapalenie wątroby typu B i HIV, są przewlekłe i nie można ich wyleczyć. Ale objawy i skutki można zmniejszyć dzięki odpowiedniej terapii.

Nie ma lekarstwa na HPV. Ale są szczepienia zapobiegawcze. Zwykle robi się to przed 25 rokiem życia, najlepiej przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wirus jest dość powszechny i niekoniecznie prowadzi do poważnych konsekwencji. W przypadku wykrycia będziesz musiał być obserwowany przez lekarza i co roku wykonywać testy: upewnij się, że HPV nie prowadzi do złośliwych formacji. Warto wiedzieć, że sam HPV może zniknąć wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i raka szyjki macicy bez żadnego leczenia.

Jeśli od początku wiadomo, że doszło do stosunku płciowego z nosicielem zakażenia HIV, można zastosować terapię przeciwretrowirusową. Trwa miesiąc i znacznie zmniejsza ryzyko infekcji. Terapię należy rozpocząć przed upływem 72 godzin od stosunku bez zabezpieczenia. Aby to zrobić, musisz skontaktować się z najbliższym centrum AIDS, aby rozpocząć leczenie. Nie zawsze jest to łatwe w tak krótkim czasie.

Wynik

Ciąża i choroby przenoszone drogą płciową to obiektywne zagrożenia w seksie, przed którymi nie uchroni cię ani wiara w czystość partnera, ani przysięga „będę ostrożny”. Możesz ufać tylko sobie i antykoncepcji. Dlatego najważniejszą rzeczą do zrobienia po seksie bez zabezpieczenia są wnioski. Na przykład, że opakowanie prezerwatyw powinno być zawsze pod ręką.

W świecie, w którym seks jest najczęściej uprawiany dla przyjemności, antykoncepcja dokonała przełomu i głupotą jest nieużywanie jej dla własnego dobra.

Najłatwiej jest nauczyć się prawidłowo dobierać i zakładać prezerwatywę, zawsze sprawdzać jej datę ważności i nosić ją w kieszeni, aby dostać ją we właściwym czasie, czyli dowolnym seksie z nowym partnerem.

Dodaj komentarz