12 faktów, które musisz wiedzieć o libido

1. Libido jest nieco bardziej złożone niż zwykłe pragnienie seksu.

Czasami ludzie nie mają pożądania, ale fizycznie mogą uprawiać seks, a czasem jest dużo pożądania, a ciało nie reaguje. Obie sytuacje zdarzają się nieustannie i są całkowicie normalne.

Logan Levkoff

doradca seksualny i edukator zdrowia seksualnego

Często ludzie nie rozumieją, że libido ma dwie części: umysłową (pragnienie) i fizyczną (pobudzenie). I nie zawsze działają w tandemie.

2. Nie ma „normalnego” libido

Wiele osób uważa, że pragnienie powinno powstać spontanicznie. Ale wszyscy jesteśmy różni, wszystkie nasze ciała są inne. Oznacza to, że nie ma czegoś takiego jak normalny poziom pożądania seksualnego. Może być spontaniczny, ale często pojawia się już w procesie stymulacji. Co więcej, czasami potrzeba dużo wysiłku, aby uzyskać odpowiednią postawę.

3. Próba utrzymania „doskonałego” libido może zaszkodzić poczuciu własnej wartości

Ten punkt logicznie wynika z poprzedniego. Skoro nie ma pojęcia o normie libido, oznacza to, że wysoki, niski popęd seksualny lub jego brak jest równie normalny. Osoby, które martwią się rozbieżnością między poziomem swojego pożądania a mitycznym ideałem, mają problemy z samooceną i seksem.

4. Jeśli libido twojego partnera jest niższe niż twoje, nie oznacza to, że cię nie chce

Łatwo jest ulec toksycznej myśli, że za każdym razem, gdy masz na to ochotę, a twój partner nie, jest to oznaką chłodu. W rzeczywistości osoba może po prostu mieć niższy poziom libido. Nie ma to nic wspólnego z twoją atrakcyjnością. Lepiej zaakceptować ten fakt, w przeciwnym razie związek w łóżku stanie się skomplikowany i zagmatwany.

5. Libido może ulec zmianie z powodów medycznych

Wszystko, co jest związane z krążeniem, hormonami, bólem fizycznym lub dyskomfortem, może wpływać na poziom libido. Przyczyny medyczne obejmują leki (antydepresanty, tabletki antykoncepcyjne), choroby psychiczne i przewlekłe, takie jak cukrzyca lub zespół policystycznych jajników.

Jeśli zauważysz dramatyczną zmianę libido, jest to poważny powód, aby udać się do lekarza.

6. Codzienne czynniki również mogą wpływać na libido.

Według Raquel Dardik istnieje wiele badań, które pokazują, że na poziom pożądania seksualnego wpływa wiele czynników. Najczęstszym jest stres.

Raquel Dardik

ginekolog z NYU Langone Health

Im wyższy poziom stresu kobiety, tym niższe libido. Może się również zmieniać ze względu na harmonogram pracy lub preferencje żywieniowe.

Jeśli pragnienie nagle zniknęło, jest to dobry powód, aby przeanalizować, jakie zmiany w twoim życiu zaszły w tobie w ostatnim czasie.

7. Libido może się zmieniać wraz z wiekiem

Ciało i mózg zmieniają się wraz z wiekiem, więc Twoje libido nie stoi w miejscu. Na przykład, zauważa Dardik, w okresie menopauzy tkanki pochwy zmieniają się u kobiet , więc seks może stać się bolesny. To prosta przyczyna spadku pożądania.

8. Libido nie jest związane ze stereotypami płci

Istnieje wiele destrukcyjnych stereotypów dotyczących płci i płci. Na przykład, że mężczyźni chcą seksu przez cały czas, ale kobiety nie. Lub jeśli kobieta ma wysokie libido, to nie jest to normalne, powinna się wstydzić.

W rzeczywistości oczywiście tak nie jest. Poziom pożądania nie ma nic wspólnego z płcią. Ale ludzie zdani na łaskę stereotypów mogą zacząć myśleć, że coś jest z nimi nie tak.

9. Libido nie równa się orgazmowi

Pożądanie seksualne nie jest jeszcze gwarancją orgazmu, zauważa Levkoff. Może się zdarzyć, że w trakcie procesu osoba jest rozkojarzona lub nieswojo, a wtedy droga do finału stanie się zbyt długa. Jeśli w ogóle nie jest zablokowany.

Ponadto całkiem możliwe jest uprawianie seksu z orgazmem, jeśli zaczął się bez większego pragnienia.

10. Libido nie wiąże się z negatywnymi doświadczeniami seksualnymi

Posiadanie negatywnych lub niewłaściwych doświadczeń seksualnych nie mówi ci nic o twoim libido. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co lubisz, a co nie. Następnie możesz dowiedzieć się, czego chcesz od konkretnego partnera.

Jeśli masz niskie libido i nie masz najlepszych doświadczeń seksualnych z partnerem, to wszystko to raczej nie pomoże Ci bardziej go pragnąć. I odwrotnie, niesamowite chwile seksualne z osobą mogą cię rozpalić, nawet jeśli początkowo nie byłeś w nastroju.

Logan Levkoff

11. Jeśli chcesz zwiększyć swoje libido, najpierw zrozum dlaczego

Czasami chęć zwiększenia libido wiąże się z wyższymi potrzebami partnera, a czasami z osobistymi doświadczeniami. Powody są różne, dlatego należy je rozwiązać na różne sposoby.

Polecam, aby ludzie konsultowali się z terapeutą lub doradcą seksualnym w sprawach związanych z libido. Najczęściej są w głowie.

Raquel Dardik

12. Zmiany w libido można zauważyć, jeśli znasz swoje cechy i pragnienia

Aby określić standardowy poziom libido, musisz być świadomy swoich pragnień seksualnych. Jak często się podniecasz? Jak często się masturbujesz? Tylko dzięki tym informacjom będziesz mógł zauważyć jakiekolwiek zmiany i, jeśli to konieczne, poprosić o pomoc.

Dodaj komentarz