12 powodów, dla których libido spada

Ten artykuł można nie tylko przeczytać, ale także posłuchać. Jeśli jest to dla Ciebie wygodniejsze, włącz podcast.

1. Stres

Nie ma znaczenia, gdzie go masz: w pracy czy w związku. Stres jest stresem i zabija pożądanie seksualne. Seks często pomaga się zrelaksować, ale do tego trzeba przynajmniej zacząć. Wyjściem jest nauczenie się relaksowania i kontrolowania stresu. Jest na to wiele technik i technik, o których też pisaliśmy. Wypróbuj i znajdź właściwy.

2. Problematyczne relacje

Są pary, które wdają się w bójki, ale jest ich niewiele. Konflikty, przekleństwa, zanikanie uczuć, zdrada, nieporozumienia – to zrozumiałe, dlaczego w takim środowisku nie ma czasu na seks. Czasami zdarza się również, że znika pociąg do partnera.

Rozwiązanie problemu jest nudne i długotrwałe. Musisz uczciwie przeanalizować związek i zrozumieć, co jest nie tak. Może Twój partner stał się dla Ciebie nieatrakcyjny, może spędzasz ze sobą za mało czasu i nie czujesz się blisko, a może Twój partner jest manipulatorem i lepiej nie próbować wskrzesić pasji, ale zakończyć związek.

3. Alkohol

Tak, alkohol, choć trochę, jest środkiem pobudzającym, który czasami pomaga się zrelaksować i nastroić w odpowiedni nastrój. Ale każde przesadzenie może doprowadzić do stanu zbytniego pijaństwa, żeby się pieprzyć, a jeśli wiernie kochasz alkohol, to wkrótce nie będziesz chciał kochać nikogo innego, bo alkohol szkodzi zdrowiu. Ponadto pijana osoba może być obrzydliwa i odpychająca dla partnera. Jest tylko jedno wyjście – wiedzieć, kiedy przestać, a jeśli to nie zadziała, to leczyć się z uzależnienia.

4. Brak snu

Kiedy oczy natychmiast zamykają się w łóżku, nie ma czasu na seks. W rzeczywistości wynika to z faktu, że potrzeba snu jest ważniejsza dla ciała niż seks, a ciało przede wszystkim zaspokaja najważniejsze potrzeby.

Najłatwiej jest dla tych, którzy nie śpią z powodu dużej liczby zadań: musisz ustalić priorytety, a jeśli życie seksualne nie jest na ostatnim miejscu, zrezygnuj z jakiegoś obciążenia na rzecz relaksu.

Ale czasami brak snu jest spowodowany bezsennością lub bezdechem sennym (na przykład, jeśli chrapiesz). Następnie musisz się wyleczyć i wystarczająco się wyspać.

5. Dzieci

Kiedy w rodzinie pojawia się małe dziecko, rodzice często nie są na siłach do seksu, bo wszystko się nawarstwia naraz: stres, brak snu, trudności w nowych rolach i związkach, ciągłe przerwy na płacz dziecka. Na szczęście są to chwilowe trudności, ale mimo wszystko staraj się powierzyć dziecko krewnym lub niani przynajmniej na kilka godzin w tygodniu, abyście mogli być tylko razem.

6. Leki

Wiele leków obniża libido: są to tabletki na nadciśnienie, antydepresanty i niektóre tabletki antykoncepcyjne. Nie wahaj się powiedzieć lekarzowi o skutkach ubocznych, aby móc poszukać innych leków, które nie zniszczą Twojego libido.

7. Niska samoocena

Czasami musisz czuć się bardziej seksownie, żeby chcieć seksu. Niezadowolenie ze swojego ciała może być tak silne, że nie chcesz tego pokazywać partnerowi, nawet jeśli jest ze wszystkiego zadowolony. Musisz działać w dwóch kierunkach: wyeliminować te niedociągnięcia, które można wyeliminować, i zaakceptować te, których nie można naprawić. W przypadku tych ostatnich możesz potrzebować pomocy psychologa lub psychoterapeuty – warto mieć normalną samoocenę.

8. Otyłość

Po pierwsze, otyłość jest niebezpieczna. Z powodu nadwagi pojawiają się problemy z naczyniami krwionośnymi, hormonami, wzrasta ciśnienie krwi i rozwijają się choroby wszystkich narządów i układów. W takich warunkach libido nie przetrwa.

Po drugie, otyłość jest często przyczyną niskiej samooceny, która nie sprzyja popędowi seksualnemu.

Jeśli waga przekroczyła zdrowe granice (lub dotarła do granicy dopuszczalnej), to czas przede wszystkim pomyśleć o sobie i wrócić do formy, a wtedy libido powróci.

9. Zaburzenia erekcji

Chodzi o mężczyzn. Może chcesz, ale nie możesz. W takim przypadku musisz przyjść do lekarza i dowiedzieć się, co się dzieje i czy jakieś choroby są winne impotencji, a następnie je leczyć.

10. Niski poziom testosteronu

Produkcja testosteronu, podobnie jak wiele innych hormonów, jest związana z wieloma czynnikami, wewnętrznymi i zewnętrznymi. Na niektóre możemy wpłynąć: zmienić dietę lub zacząć ćwiczyć, aby zwiększyć poziom testosteronu. Musisz też pamiętać, że sam seks wpływa na poziom tego hormonu, dlatego jeśli jest okazja, aby chcieć, musisz chcieć.

11. Depresja

To nie jest rodzaj „depresji”, który sprawia, że masz ochotę na czekoladę i czujesz się smutny, ale klinicznie poważny stan, który należy leczyć, ponieważ obniżone libido jest dalekie od najbardziej nieprzyjemnego przejawu tej choroby. Tak, antydepresanty mogą również zmniejszać libido, ale przynajmniej można je modyfikować i zmieniać, dopóki nie znajdziesz tych, które działają.

12. Menopauza

Z powodu zmian hormonalnych w organizmie kobieta czasami traci pożądanie, a czasami podczas seksu pojawiają się nieprzyjemne doznania: suchość, a nawet ból. Można sobie z tym poradzić za pomocą smarów. Dobra wiadomość: dobry seks ma miejsce po menopauzie.

Dodaj komentarz