Kim są osoby interpłciowe i jak przejawia się interpłciowość

Kim są osoby interpłciowe?

Intersex Intersex: MedlinePlus Medical Encyclopedia to stan, w którym cechy płciowe danej osoby nie pasują do standardowych przekonań na temat kobiet lub mężczyzn. Wcześniej osoby interpłciowe nazywano hermafrodytami, ale dziś ta definicja jest uważana za przestarzałą.

Zjawisko to jest dość powszechne. W przybliżeniu Jak powszechna jest interpłciowość? , jedno dziecko na sto rodzi się jako interpłciowe.

Najprawdopodobniej rozmawiałeś przynajmniej raz w życiu Jak wygląda interpłciowość po urodzeniu? Co należy wiedzieć o osobie interpłciowej. Ale ani ty, ani może nawet on sam nie miał pojęcia o jego stanie.

Wynika to z faktu, że osoby zewnętrznie interpłciowe nie różnią się od zwykłych mężczyzn i kobiet.

Jak przejawia się interpłciowość

Czasami interpłciowość można rozpoznać po budowie zewnętrznych narządów płciowych. Oto kilka typowych opcji dotyczących tego, jak wygląda interpłciowość po urodzeniu? Co warto wiedzieć :

  • duża, wydłużona łechtaczka, podobna do penisa;
  • bardzo mały penis;
  • brak otworu pochwy;
  • prącie bez ujścia cewki moczowej na końcu (ujście cewki moczowej znajduje się jednocześnie pod penisem, w okolicy krocza);
  • zrośnięte wargi sromowe, przypominające mosznę;
  • otwarta moszna przypominająca wargi sromowe.

Jednak genitalia osoby interpłciowej mogą być całkowicie normalne. W tym przypadku niezwykłość kryje się w środku. Na przykład mężczyzna o całkowicie standardowym wyglądzie ma macicę i jajniki. Albo kobieta, której zewnętrzne narządy płciowe wyglądają zupełnie normalnie, może nie mieć macicy w miednicy małej, ale jest prostata i pęcherzyki nasienne.

Są jeszcze bardziej zagmatwane przypadki. Na przykład przejawy tak zwanej genetyki mozaikowej Czym jest interpłciowość? kiedy niektóre komórki w ciele mają zestaw chromosomów żeńskich (XX), a niektóre mają chromosom męski (XY). Albo jeszcze ciekawsze: osoba może mieć tylko jeden chromosom płciowy (takie komórki są oznaczone jako XO) lub trzy naraz zamiast standardowych dwóch (powiedzmy XXY lub XYY).

Takie niespodzianki często diagnozuje się dopiero w wieku dorosłym, kiedy dana osoba ma problemy z poczęciem dzieci i zwraca się do specjalistów o wyjaśnienie przyczyny. Czasami interpłciowość objawia się również w okresie dojrzewania: na przykład chłopięca klatka piersiowa nagle zaczyna rosnąć, a głos dziewczyny staje się szorstki i na zewnątrz coraz bardziej przypomina młodego mężczyznę.

Jednak wszystkie te przejawy są całkowicie opcjonalne. Niektórzy ludzie żyją i umierają z anatomią interpłciową, o której nikt (w tym oni) nigdy się nie dowie.

Dlaczego interpłciowość jest normalna?

Bo podział ludzi stricte na mężczyzn i kobiety to tylko sztucznie skonstruowany stereotyp społeczny. Eksperci z Towarzystwa Interpłciowego Ameryki Północnej wyjaśniają to, odwołując się do analogii do Czym jest interpłciowość? między spektrum płci a spektrum kolorów.

Wszyscy wiemy, że w przyrodzie występują fale o różnej długości. Są konwertowane na kolory, które widzimy jako czerwony, żółty, pomarańczowy, niebieski, zielony i inne. Wszystkie kolory są generalnie takie same, równe. Czasami jednak, ze względu na specyficzne potrzeby, odcienie dzielimy na dwie kategorie. Na przykład wybierając farby do wnętrza, zaczynamy dzielić kolory na „ciepłe” i „zimne”. Albo oto przykład społeczny (cześć, Black Lives Matter): dzielimy ludzi na „czarnych” i „białych”, chociaż ich kolor skóry może być w rzeczywistości różowy, beżowy, migdałowy, czekoladowy.

To samo dotyczy percepcji płci. W sensie seksualnym wszyscy rodzimy się inaczej: ktoś ma dużego penisa, ktoś ma małego, ktoś ma obszerną pierś i zauważalną łechtaczkę, a ktoś prawie nie ma ani jednego ani drugiego. Istnieje milion opcji. Ale kiedyś ludzkość musiała uprościć całą różnorodność płciową ludzi do dwóch kategorii: mężczyzn i kobiet.

Dopiero niedawno nauka zaczęła dostrzegać, że to spektrum jest znacznie szersze niż M i J. Osoby interseksualne są absolutnie normalne pomiędzy.

Skąd pochodzą osoby interpłciowe?

Interseksualność jest cechą wrodzoną. Ktoś rodzi się jako standardowa dziewczyna, ktoś jest chłopcem, ktoś otrzymuje pośredni zestaw chromosomów i niezwykłą kombinację zewnętrznych i wewnętrznych cech płciowych.

Często nie da się określić przyczyn interpłciowości. Są zbyt złożone i zawierają ogromną liczbę czynników Intersex: MedlinePlus Medical Encyclopedia , które wpływają na kształtowanie przyszłości człowieka.

Interseksualność można ustalić w momencie poczęcia ze względu na cechy komórki jajowej lub nasienia. Może rozwijać się z powodu niedoboru niektórych enzymów lub wrodzonej zmniejszonej wrażliwości płodu na niektóre hormony. Czasami przyczyną jest awaria na etapie tworzenia narządów wewnętrznych – na przykład nadnerczy, które syntetyzują różne hormony.

Tak czy inaczej, nie można zapobiec interpłciowości. Jest to indywidualna wrodzona cecha, taka jak kolor włosów, leworęczność czy długość penisa.

Czy interseksualność można wyleczyć?

Powtórzmy, interpłciowość jest odmianą normy, a nie chorobą. Dlatego nie ma terapii na takie schorzenia.Jak wygląda interseks po urodzeniu? Co warto wiedzieć .

Można leczyć tylko problemy zdrowotne, które mogą wynikać z interpłciowości. Na przykład, jeśli jest macica, ale nie ma jej otwarcia, w okresie dojrzewania dana osoba może doświadczać bolesnych miesiączek i gromadzenia się krwi w ciele. W takim przypadku do otwarcia otworu konieczna będzie operacja. Ale to nie jest „lekarstwo interpłciowe”. To będzie rozwiązanie problemu zamkniętej macicy.

Ponieważ jednak stereotypy społeczne są nadal silne, lekarze, po wykryciu oznak interpłciowości u noworodka, często sugerują, że rodzice „wybierają płeć”. I zaleca się, aby dziecko było operowane, aby jego genitalia wyglądały bardziej męsko lub bardziej kobieco.

Ale znowu, to nie jest lekarstwo. Ten wybór może prowadzić do poważnych problemów, gdy dziecko dorośnie. Na przykład przed rodzicami mogą pojawić się następujące pytania:

  • Co się stanie, jeśli jako dorosły dziecko zda sobie sprawę, że w niemowlęctwie wybrano dla niego niewłaściwą płeć? I z powodu tego błędu ten, który czuje się jak dziewczyna, musi żyć w męskim ciele lub odwrotnie.
  • A co, jeśli usuniemy mikropenisa, ale w okresie dojrzewania organizm „dziewczynki” zacznie wytwarzać duże ilości męskich hormonów płciowych?
  • Czy mamy prawo zmieniać fizjologię dziecka bez wskazań medycznych – tylko po to, by zadowolić nasze wyobrażenia o tym, co jest „właściwe”?

To są trudne pytania. I jak dotąd społeczeństwo nie ma na nie jednoznacznych odpowiedzi. Oni tylko szukają. Tak więc w niektórych stanach USA Jak wygląda interpłciowość po urodzeniu? Co należy wiedzieć w kolumnie Płeć na kartach identyfikacyjnych, użyj X zamiast zwykłego M (mężczyzna) lub F (kobieta). Paszporty z trzecią płcią lub neutralne pod względem płci są wydawane w Niemczech Niemcy przyjmują tożsamość interpłciową do prawa , Holandia Holandia wydaje paszport neutralny pod względem płci po raz pierwszy w swojej historii , Kanada Kanada wprowadza „X” jako trzecią kategorię płci w paszportach .

Świat powoli przechodzi od zaprzeczenia interpłciowości do akceptacji: „To jest norma”. Ale jak długo potrwa ta transformacja, trudno powiedzieć.

Dodaj komentarz